Facebook Google+ Twitter

Zarząd Terenów Publicznych wyrzuca artystów z Nowomiejskiej

Urzędnicy miejscy próbują pozbyć się malarzy i rzeźbiarzy eksponujących swe prace na Starym Mieście. Decyzję argumentują koniecznością modernizacji ulic, lecz artyści na Nowomiejską raczej już nie wrócą.

 / Fot. Artico2/Creative Commons 3.0Na razie o całkowitym pozbyciu się artystów mówi się tylko po cichu. Oficjalna wersja głosi, że malarze i rzeźbiarze na czas modernizacji Starego Miasta będą zmuszeni przenieść się w inny zakątek stolicy. Szanse na to, że legalnie będą mogli wrócić na Nowomiejską są jednak znikome.

Zarząd Terenów Publicznych rozpoczął od mniej drastycznych kroków. Ograniczył teren, na którym artyści mogą wystawiać swoje prace. Jak podaje TVN Warszawa.pl ze 106 metrów kwadratowych, do dyspozycji twórców zostało jedynie 20 metrów. Jak wyliczyli sami zainteresowani to około 40 cm na osobę.

Warszawscy uliczni artyści. Taniec z ogniem

Według informacji serwisu Warszawa Nasze Miasto, Zarząd Terenów Publicznych już na dniach chce zaproponować twórcom inne lokalizacje. W grę wchodzą tereny murów obronnych Starego Miasta na całej ich długości i rynek Mariensztat. Na Nowomiejskiej dla artystów podobno nie będzie już miejsca.

Podjęta decyzja, to skutek wydanego przez prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz, zarządzenia. Zgodnie z nim twórcy od początku roku 2011, mogą prezentować swoje wystawy jedynie po wschodniej stronie Barbakanu wraz z międzymurzem. Na samej Nowomiejskiej galerie wystawiennicze pojawić się nie mogą.

Warszawa widziana okiem przybysza

Artyści nie kryją oburzenia. Niektórzy z nich swoje prace wystawiają na Starym Mieście już od 30 lat. Ich ekspozycje, to także stały punkt na mapie turystycznej Warszawy. Zarówno mieszkańcy stolicy, jak i turyści od wielu lat odwiedzają ul. Nowomiejską właśnie po to, by podejrzeć, jak powstają dzieła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.