Facebook Google+ Twitter

Zarząd Transportu Miejskiego nie zamierza śledzić warszawiaków

Od przyszłego roku warszawiacy będą mieli nowe karty miejskie – ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem właściciela oraz numerem odnotowanym w systemie.

Oficjalne otwarcie całej linii warszawskiego metra na terenie węzła komunikacyjnego Młociny. Nz. tłum pasażerów. / Fot. PAP/Leszek SzymańskiWraz z kampanią promującą nowe karty miejskie, prowadzoną przez ZTM od 23 marca, pojawiły się pewne wątpliwości pasażerów: jakie dane będą zakodowane na karcie? Czy będą należycie chronione?
Konrad Klimczak, członek Zespołu Prasowego Zarządu Transportu Miejskiego mówi: - Spersonalizowana Warszawska Karta Miejska nie zawiera żadnych zakodowanych danych pasażera, jedynie numer, który jest odnotowywany w systemie. Na nośniku znajduje się zdjęcie użytkownika oraz jego imię i nazwisko. Jedyną rzeczą kodowaną bezpośrednio na karcie jest bilet. Poprzednie karty imienne trzeba było podpisywać, teraz nie jest to już konieczne.

Podczas wyrabiania nowej karty konieczne jest podanie także innych danych, numeru PESEL i adresu - ma to zapobiec oszustwom biletowym. Personalizacja umożliwi także, w przypadku zagubienia lub kradzieży karty, odzyskanie niewykorzystanej część zakodowanego biletu. Jednak jak te dane będą chronione?
- Pozostałe dane podawane przez pasażerów przy wypełnianiu wniosku - PESEL i adres, są przechowywane jedynie w wewnętrznej bazie danych - dowiadujemy się w ZTM.

Skoro ZTM będzie posiadał dane wrażliwe pasażerów, a karty będą spersonalizowane, to teoretycznie będzie miał możliwość „śledzenia” trasy osób korzystających z komunikacji miejskiej. Czy to nie jest zbyt duża ingerencja w życie pasażera?

Konrad Klimczak / Fot. ZTM- Pasażerowie zbliżają WKM do kasownika tylko przy przechodzeniu przez bramki metra, w innych środkach transportu, po aktywacji biletu, nie jest to już konieczne - uspokaja Konrad Klimczak. - Na peron metra można się dostać także przy pomocy windy, omijając bramki. Nie można więc określić dokładnie, gdzie wysiadają lub przesiadają się pasażerowie i odtworzyć całego przebiegu ich podróży - dodaje.

***
Kartę można wymienić już dziś. Jest to możliwe na następujących stacjach Metra: Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, Plac Wilsona, Marymont i Młociny. Od 15 kwietnia kartę będzie można wyrobić je również w punkcie personalizacji Warszawskiej Karty Miejskiej na Dworcu Wschodnim (osoby, które nie posiadają zdjęcia mogą wyrobić je bezpłatnie od 30 marca do 30 czerwca w każdym z mobilnych punktów ZTM, a także w siedzibie
ZTM przy ulicy Senatorskiej ). Istnieje też możliwość zaprojektowania i zamówienia karty drogą internetową, wystarczy wypełnić wniosek na www.personalizacja.ztm.waw.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Za nietypowe - czyli cenne - spojrzenie na to, co wiele osób uważa za powszedniość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem i właściciela" - maleńki błąd się wkradł :)

W moim mieście także wiadomo, gdzie się wsiada, a niedługo rejestrowane będzie również miejsce wysiadania. Nie podoba mi się to, ale - z drugiej strony - wątpię, aby kogokolwiek w MPK interesowało, jakimi trasami jeżdżę ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.