Facebook Google+ Twitter

Zarzuty dla byłego posła LPR, który zniszczył rzeźbę papieża

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-05 19:25

Warszawska prokuratura rejonowa postawiła zarzuty byłemu europosłowi Witoldowi Tomczakowi z LPR. Polityk odpowie za zniszczenie 9 lat temu rzeźby w warszawskiej galerii Zachęta. Instalacja przedstawiała postać papieża Jana Pawła II, przygniecionego przez meteoryt.

Do zdarzenia doszło 21 grudnia 2000 roku. Witold Tomczak, wówczas poseł z ramienia Ligii Polskich Rodzin wszedł za barierki i usunął "meteoryt" przygniatający postać papieża. Po zniszczeniu rzeźby pozostawił w Zachęcie list z żądaniem dymisji jej dyrektor, Andy Rottenberg, którą określił mianem "urzędnika państwowego żydowskiego pochodzenia".

Witold Tomczak przyznaje się do zniszczenia instalacji, ale uważa, że postąpił słusznie, bo tego oczekiwali jego wyborcy. Firma ubezpieczeniowa wyceniła straty na prawie 40 tys. zł.
Sprawę prowadzi warszawska prokuratura rejonowa, która w listopadzie chciała postawić byłemu europosłowi zarzuty, ale Tomczak nie stawił się tego dnia na wezwanie. W ramach pomocy prawnej sprawa trafiła do Kępna.

Prokuratura zarzuca byłemu europosłowi, że działając z góry powziętym zamiarem, poprzez gwałtowne przesunięcie uszkodził rzeźbę. "Zarzuty stawiane przez prokuraturę są dla mnie niezrozumiałe zważywszy na to kim był i co przez 28 lat uczynił dla Polski i Polaków Ojciec Święty Jan Paweł II"- napisał Tomczak we wniosku do prokuratury, wnosząc o pisemne uzasadnienie stawianych mu zarzutów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.