Facebook Google+ Twitter

Zarzuty dla generała Kiszczaka

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-11-28 15:28

Instytut Pamięci Narodowej z Koszalina postawił generałowi Czesławowi Kiszczakowi, jednemu z organizatorów stanu wojennego zarzut dyskryminacji wyznaniowej. W 1985 roku będąc ministrem spraw wewnętrznych podpisał rozkaz o wydaleniu ze służby milicjanta porucznika Romualda K.

Powodem podpisania zwolnienia miało być uczęszczanie funkcjonariusza wraz z żoną do kościoła oraz przystąpienie ich córki do komunii. Pokrzywdzony podczas przesłuchania również twierdził, że został zwolniony ze służby, bo chciał po katolicku wychować dzieci.

- Sprawę odkryliśmy zupełnie przypadkowo - mówi Krzysztof Bukowski, prokurator koszalińskiego IPN. - Otrzymałem do analizy materiały dotyczące Ruchu Reformatorsko-Związkowego Funkcjonariuszy MO z 1981 roku w Koszalinie. Wynikało z nich, że funkcjonariusz Romuald K. został zwolniony ze względu na światopogląd klerykalny i na ważny interes służby. Został też wydalony z PZPR.

Prokurator dodaje, że jedyną osobą, która mogła podpisać taki dokument był w tamtych czasach jedynie minister spraw wewnętrznych lub osoba działająca na jego upoważnienie.

Podczas przesłuchania w jego rodzinnym domu Czesław Kiszczak nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Jak twierdzi prokurator przedstawił listę świadków mających potwierdzić jego słowa.

- Nie zaprzeczył jednak, że rozkaz podpisał. Powiedział też, że każde państwo, każda władza tworzy odrębne prawa. Tak też było w PRL. Dodał, że nigdy tych praw nie naruszył i zawsze działał z ich duchem i literą - dodaje prokurator Bukowski.?Czesław Kiszczak w 1979 roku został szefem kontrwywiadu wojskowego.W 1981 roku przeszedł do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, gdzie został ministrem. Był także bliskim współpracownikiem gen. Jaruzelskiego. Obciążany jest za śmierć kilkunastu górników z kopalni Wujek w 1981 roku.
Marcin Kamiński
K.C.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.