Facebook Google+ Twitter

Zarzuty pod adresem WOŚP. Owsiak: oszaleliście, gdzie pieniądze?

Na konferencji prasowej podano wstępne wyniki zbiórki pieniędzy w tegorocznej akcji WOŚP. Cudowną, fantastyczną atmosferę - jak zwykle - zepsuły tym razem, zatrute nienawiścią ultraprawicowe opinie środowisk katolickich.

 / Fot. PAP/Tomasz GzellW sztabie Wielkiej Orkiestry trwa wielkie liczenie pieniędzy. Do tej pory - według Polskiego Radia - potwierdzona kwota ustalona przez liczących wynosi blisko 35,5 mln zł. Z każdą chwilą i godziną jest ona coraz większa. Dokładna suma, jaką udało się zebrać w tym roku - jak wyjaśnił Jerzy Owsiak na konferencji - zostanie podana społeczeństwu, za kilka lub kilkanaście tygodni. Rekordowe datki przekazali w tym roku ofiarodawcy przez Internet. Na zdjęciu w artykule - światełko do nieba podczas XXII finału WOŚP w Warszawie (2014). Autor: Adam Kliczek/ Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0.

Jurek Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry - był dziś w sztabie WOŚP, na konferencji prasowej, mocno zachrypnięty. Dziękował wszystkim Polakom, wielkim i małym, którzy zbierali do puszek i wrzucali do nich wczoraj, z głębi serca, hojnie pieniądze. - Było nieprawdopodobnie pięknie, było cudownie, było fantastycznie - podsumował w tych słowach ostatni 22. finał, Owsiak. Podkreślał przy tym, że dobrą atmosferę pracy WOŚP, trochę zepsuł wrogi "jad nieprawdopodobny, głupi, niewytłumaczalny".

Zobacz zdjęcie - Jerzy Owsiak szuka pieniędzy (Foto: x-news.pl, TVN24) - polskieradio.pl.

Jerzy Owsiak zaliczył do tego głupiego "jadu", sugestie jakoby część środków na WOŚP, perfidnie zdefraudowano. Takim klimatem niewytłumaczalnych ataków był wyraźnie poirytowany. Szczególnie dopiekło mu pytanie jednego z dziennikarzy na ten temat. W trakcie konferencji prasowej wszedł na stół i chodząc po nim na kolanach, szukał domniemanego słoika, w którym miałyby rzekomo być sprytnie ukryte pieniądze.

Zobacz zdjęcia (Galeria) - Światełko do nieba podczas 22. Finału WOŚP Światełko do nieba podczas 22. Finału WOŚP) - polskieradio.pl.

- Gdzie jest słoik? Gdzie jest słoik?, w którym chowam te pieniądze? - pytał Jerzy Owsiak, gdy chodził po stole na kolanach i poszukiwał domniemanego słoika. - Może tu? A może tutaj? Ludzie, zwariowaliście, oszaleliście? (...) Chcecie mówić, że my chowamy pieniądze? Pochrza...ło was? Powiedzcie, gdzie chowamy te pieniądze! - krzyczał szef WOŚP. - Nazywam się Jurek Owsiak. Mieszkam w bloku, płacę podatki, płacę ZUS – podsumował rzucone pod jego adresem pomówienia.

Poseł Krystyna Pawłowicz z PiS uderza w Owsiaka i wzywa katolików: "Nie dawajcie pieniędzy na WOŚP!" .

Zobacz zdjęcie - (X-news.pl, TVN24) - polskieradio.pl.

- Wielkie dzięki dla całej Polski, ale także dla Polaków na całym świecie. Było nieprawdopodobnie, piękne, cudownie, fantastycznie. (...) Wielkie, ogromne dzięki - powiedział Owsiak. Dodał, że gdyby tylko te pieniądze - blisko 35,5 mln zł - miały wpłynąć na konto Orkiestry, to i tak będzie można "zrobić bardzo wiele" – podaje portal Polskie Radio.pl. Przewodnie hasło 22. Finału WOŚP brzmiało: "Na ratunek".

Na stronie Wielkiej Orkiestry widnieją informacje, że Złote Serduszka 22 Finału WOŚP zostały sprzedane na licytacjach, za łączną kwotę 1 milion 182 tys. 059 zł. Nabywcy Złotych Kart Telefonicznych zapłacili za nie w sumie 334 tys. 622 zł. Wpływy ze specjalnych SMS-ów wyniosły 1 milion 756 tys. 730 zł. Internauci na aukcjach Allegro, z których wpływy będą przekazane Fundacji Wielkiej Orkiestry, kupili rzeczy i usługi, na łączną kwotę 2 milionów 054 tys. 978 złotych.

Posłuchaj - WOŚP 2014. Zebrano ponad 35 mln zł! [Relacja]>>> polskieradio.pl.

Na tym wciąż jednak nie koniec. Przez kilka najbliższych tygodni będą trwały jeszcze aukcje charytatywne na rzecz WOŚP. Licytować można, m.in. lożę VIP na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nabywca loży będzie mógł korzystać z niej przez cały 2014 r.

Rok temu, w dniu 21. Finału przed północą, zadeklarowana kwota zbiórki wynosiła ponad 39,8 mln zł, a ostateczny wynik wyniósł ponad 50,6 mln zł.

Zobacz i posłuchaj WIDEO - (X-news.pl, TVN24) - polskieradio.pl

Zebrane w trakcie 22. Finału WOŚP pieniądze, będą przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci oraz na aparaty RTG przyłóżkowe, USG i radiologiczne stacje diagnostyczne.

W tym roku WOŚP, zbierała pieniądze po raz drugi, na godną opiekę medyczną dla seniorów. Ze środków zeszłorocznego Finału WOŚP, Fundacja Wielkiej Orkiestry wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i jest też gotowa obecnie wesprzeć w ten sam sposób, każdy nowy oddział geriatryczny, który będzie miał podpisany kontrakt z NFZ.

W ramach 22. Finału WOŚP, odbyło się w kraju ponad 700 koncertów muzycznych, w tym w dużych miastach, jak w Warszawie, Gdańsku, we Wrocławiu i były 24 biegi pod nazwą "Policz się z cukrzycą" - największy taki bieg przeprowadzono w stolicy. W niedzielę 12 stycznia o godz. 20, tradycyjnie już rozbłysło wspaniałe, kolorowe "Światełko do nieba". Urzekający wyglądem pokaz sztucznych ogni przed PKiN w Warszawie, a także w wielu innych miastach, zobaczyła w telewizji cała Polska.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.