Facebook Google+ Twitter

Zasady rozwiązywania maturalnych zadań z matematyki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-05-08 16:50

W związku ze zbliżającym się egzaminem maturalnym z matematyki Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina niektóre zasady rozwiązywania zadań i oceniania arkuszy egzaminacyjnych:

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina niektóre zasady rozwiązywania zadań i oceniania arkuszy egzaminacyjnych. / Fot. CKE– Przypominamy, że należy uważnie czytać zadanie i polecenia w nim występujące.

– Zdający powinien w sposób czytelny i logiczny przedstawić tok rozumowania. Wszystkie istotne etapy rozwiązania powinny być zapisane.

– Zdający zamiast napisać, np. x∈(−2,3) może użyć zapisu: x > -2 i x < lub x albo opisa zbir sownie pod warunkiem e bdzie on zapisany w sposb poprawny i czytelny dla egzaminatorwbr />

– W rozwiązaniu zdający może umieszczać rysunki, które ułatwią analizę zadania. Egzaminatorzy nie będą ich oceniać. Poprawność wykonania rysunku będzie oceniana tylko wtedy, gdy w treści zadania było wyraźne polecenie, że należy go sporządzić.

– Szkic wykresu funkcji jest oceniany wtedy, gdy w zadaniu jest wyraźne polecenie, aby go wykonać. Krzywa będąca wykresem funkcji musi przechodzić przez punkty charakterystyczne dla niej.

– Wszystkie rozwiązania, łącznie z rysunkami będącymi ich integralną częścią muszą być narysowane czarnym długopisem lub atramentem.

– W rozwiązaniu należy zapisać potrzebne założenia, a odpowiedź musi je uwzględniać.

– Przed sformułowaniem odpowiedzi należy ponownie przeczytać treść zadania, aby odpowiadać najbardziej precyzyjnie na postawione pytanie.

– Zdający powinien pamiętać o sprawdzeniu, czy podana odpowiedź spełnia warunki zadania, np. jeśli z dwóch rozwiązań równania kwadratowego x(do kwadratu) = 4 warunki zadania spełnia tylko liczba dodatnia, to trzeba wyraźnie zaznaczyć w odpowiedzi, że rozwiązaniem jest liczba x = 2

– Jeśli rozwiązanie nie zmieści się na przeznaczonym na nie miejscu, można je kontynuować w brudnopisie, ale koniecznie trzeba przekreślić słowo „brudnopis” i napisać „ciąg dalszy czystopisu”, podać numer zadania, a w rozwiązaniu zadania zaznaczyć, że będzie ono kontynuowane w brudnopisie.

– Każda poprawna i skuteczna metoda rozwiązania, która zostanie zapisana przez zdającego będzie pozytywnie oceniona przez egzaminatorów.

Mirosława Hordejuk, Centralna Komisja Egzaminacyjna

Informacja dla maturzystów zdających geografię.
Informacja dla maturzystów zdających biologię.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.