Facebook Google+ Twitter

Zasady rozwiązywania maturalnych zadań z matematyki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-05-08 16:50

W związku ze zbliżającym się egzaminem maturalnym z matematyki Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina niektóre zasady rozwiązywania zadań i oceniania arkuszy egzaminacyjnych:

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina niektóre zasady rozwiązywania zadań i oceniania arkuszy egzaminacyjnych. / Fot. CKE– Przypominamy, że należy uważnie czytać zadanie i polecenia w nim występujące.

– Zdający powinien w sposób czytelny i logiczny przedstawić tok rozumowania. Wszystkie istotne etapy rozwiązania powinny być zapisane.

– Zdający zamiast napisać, np. x∈(−2,3) może użyć zapisu: x > -2 i x < lub x albo opisa zbir sownie pod warunkiem e bdzie on zapisany w sposb poprawny i czytelny dla egzaminatorwbr />

– W rozwiązaniu zdający może umieszczać rysunki, które ułatwią analizę zadania. Egzaminatorzy nie będą ich oceniać. Poprawność wykonania rysunku będzie oceniana tylko wtedy, gdy w treści zadania było wyraźne polecenie, że należy go sporządzić.

– Szkic wykresu funkcji jest oceniany wtedy, gdy w zadaniu jest wyraźne polecenie, aby go wykonać. Krzywa będąca wykresem funkcji musi przechodzić przez punkty charakterystyczne dla niej.

– Wszystkie rozwiązania, łącznie z rysunkami będącymi ich integralną częścią muszą być narysowane czarnym długopisem lub atramentem.

– W rozwiązaniu należy zapisać potrzebne założenia, a odpowiedź musi je uwzględniać.

– Przed sformułowaniem odpowiedzi należy ponownie przeczytać treść zadania, aby odpowiadać najbardziej precyzyjnie na postawione pytanie.

– Zdający powinien pamiętać o sprawdzeniu, czy podana odpowiedź spełnia warunki zadania, np. jeśli z dwóch rozwiązań równania kwadratowego x(do kwadratu) = 4 warunki zadania spełnia tylko liczba dodatnia, to trzeba wyraźnie zaznaczyć w odpowiedzi, że rozwiązaniem jest liczba x = 2

– Jeśli rozwiązanie nie zmieści się na przeznaczonym na nie miejscu, można je kontynuować w brudnopisie, ale koniecznie trzeba przekreślić słowo „brudnopis” i napisać „ciąg dalszy czystopisu”, podać numer zadania, a w rozwiązaniu zadania zaznaczyć, że będzie ono kontynuowane w brudnopisie.

– Każda poprawna i skuteczna metoda rozwiązania, która zostanie zapisana przez zdającego będzie pozytywnie oceniona przez egzaminatorów.

Mirosława Hordejuk, Centralna Komisja Egzaminacyjna

Informacja dla maturzystów zdających geografię.
Informacja dla maturzystów zdających biologię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.