Facebook Google+ Twitter

Zaskakujące decyzje. O drogach wodnych w PRL

Na drogach wodnych w czasach PRL zbudowano pięć stopni wodnych: we Włocławku i w Brzegu Dolnym oraz 3 stopnie w ramach kaskady górnej Wisły.

Miały one, jak się okazało miały i mają niewielkie znaczenie dla krajowej żeglugi śródlądowej. Nigdy nie istniał żaden całościowy plan obejmujący wszystkie drogi śródlądowe w Polsce. Tylko jedna z wyżej wymienionych inwestycji - stopień w Brzegu Dolnym miała realne znaczenie dla funkcjonowania transportu śródlądowego. W pewnym stopniu rozwiązywała problemy żeglugowe na Odrze, czyli tam, gdzie żegluga się rzeczywiście odbywała.

Wszystkie pozostałe były kosztownymi fantazjami i nie miały dla transportu śródlądowego żadnego znaczenia. Kosztowały Polskę mnóstwo pieniędzy, a nie rozwiązały żadnych problemów. Stopień wodny we Włocławku sam stał się wielkim problemem.

Przy zaniechaniu nakładów na rozbudowę dróg wodnych zdumiewającą niekonsekwencją była decyzja o budowie w PRL-u taboru śródlądowego. Ktoś jednak taką decyzję podjął, być może ten ktoś nie miał wizji przyszłości, nie pomyślał, a może miał chory umysł. W każdym razie wielu ludzi w latach 60. i 70. znalazło pracę w stoczniach w Płocku i Tcewie przy budowie asetek barek motorowych i pchaczy śródlądowych. Były to jednostki bardzo nowoczesne jak na tamte czasy. Wyposażono w nie wszystkie, funkcjonujące wówczas państwowe przedsiębiorstwa żeglugowe, niektóre w nadmiarze.

Tabor pływający, czyli inaczej flota towarowa jest najtańszym, ale dopiero trzecim pod względem ważności składnikiem materialnym transportu śródlądowego.. Zaniechanie nakładów na składnik najważniejszy, czyli drogi śródlądowe było powodem tego, że setki nowo zwodowanych jednostek, wkrótce nie miały po czym w Polsce pływać. Niektóre z nich przetrwały dzięki przewozom zagranicznym, jednak znakomita większość dziś już nie istnieje. Zostały pocięte na złom, bo nie opłacało się ich utrzymywać po to, żeby stały, a pływać nie miały po czym.

Czytaj dalej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.