Facebook Google+ Twitter

Zaskoczenie. Śledztwo ws. Blidy umorzone

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-08 17:43

Nie było nacisków na prokuratorów ze strony ich przełożonych i polityków w śledztwie dotyczącym Barbary Blidy - uznała łódzka Prokuratura Okręgowa.

Krzysztof Kopania z prokuratury poinformował, że w związku ze śledztwem dotyczącym okoliczności śmierci Blidy umorzono dziś postępowania w czternastu z analizowanych wątków.

Śledczy uznali między innymi, że nie ma podstaw do uznania, że doszło do złamania prawa przez śledczych z Katowic, którzy zdecydowali o przedstawieniu Blidzie zarzutu, jej zatrzymaniu a także o przeszukaniu jej mieszkania. Nie znaleziono także dowodów na bezprawne wywieranie wpływu na uczestniczących w śledztwie przez ich zwierzchników. Prokuratura w Łodzi dodała, że choć ustalono, iż nadzór służbowy nad postępowaniem prokuratury katowickiej był szczególnie intensywny, to nie wykraczał on poza przyjęte przepisy, a śledczy samodzielnie podejmowali decyzje.

Łódzkim prokuratorom nie udało się także udowodnić, że doszło do wywierania wpływu przez funkcjonariuszy ABW na jednego ze świadków, by obciążył Barabarę Blidę. Nie doszukano się także przekroczenia uprawnień przez ministra sprawiedliwości i szefa ABW w procesie wyłaniania kandydata na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach w 2007 roku ani wywierania wpływu na sędziów sądów katowickich co do zastosowania wobec Blidy aresztu.

W dalszym ciągu trwa postępowanie w pozostałych wątkach, a w szczególności związanych z czynnościami realizowanymi po śmierci Barbary Blidy oraz z filmowaniem czynności ABW. W ostatnim z nich, pod zarzutem przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego pozostaje ówczesny Szef ABW. Ponadto w odrębnym postępowaniu badana jest kwestia prawidłowości działań związanych z zabezpieczeniem w miejscu śmierci Blidy śladów i dowodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kaja
  • Kaja
  • 04.11.2010 11:01

Prawidłowo sprawa powinna zostać zamknięta.Popełniła samobójstwo i koniec,szkoda wydawać pieniądze na sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.