Facebook Google+ Twitter

Zaśpiewaj razem z prof. Stuligroszem

Jutro cała Wielkopolska rozśpiewa się w takt starych, polskich piosenek. O godzinie 18, na dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, rozpocznie się piąta edycja „Wielkopolskiego Śpiewania”.

- Idea narodziła się parę lat temu. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu ludzi, prof. Stuligrosz wymyślił "Poznańskie Śpiewanki?", cykliczne spotkania z mieszkańcami Poznania i wspólne śpiewanie - wspomina pan Marek Pawlak z Fundacji „Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki”. Pomysł rozlał się na całą Wielkopolskę. Dotarł też dalej, spotkania z dawnymi melodiami organizowano również poza regionem. W dawnych czasach w domach śpiewało się rodzinnie, nie tylko przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Wielkopolskie śpiewanie, to powrót do tradycji. Tym bardziej, że Wielkopolska i Poznań śpiewaniem zawsze stały. Było ono metodą na przetrwanie czasów pruskich - tłumaczy pan Pawlak.

Stare melodie nadal cieszą się sympatią poznaniaków i nie tylko. Jak pokazuje doświadczenie, jest zapotrzebowanie na polską piosenkę z dawnych lat. Jutro odbędzie się już piąte, jubileuszowe spotkanie Wielkopolskiego Śpiewania. Jak zawsze, poprowadzi je prof. Stuligrosz, który poprzez Radio Merkury połączy się z różnymi miejscowościami okolic Poznania, w których zbiorą się ludzie, chcący pośpiewać. Natomiast wszystkich poznaniaków zapraszamy na dziedziniec Szkoły Baletowej, przy ulicy Gołębiej 8. Na miejscu każdy chętny otrzyma śpiewnik przygotowany przez Mateusza Matuszewskiego, w którym znajdzie słowa m.in. „Bartoszu, Bartoszu”.
Stare polskie piosenki, wydobywające się z gardeł setek Wielkopolan – będzie to na pewno godne ukoronowanie Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przypada właśnie na pierwszego października.

Projekt „Wielkopolskie Śpiewanie” współorganizują: Fundacja „Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, we współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Poznaniu. Spotkanie finansowane jest ze środków budżetowych miasta Poznania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.