Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8435 miejsce

Zassani. Ludzie z pasją

Wyfrunęli z łukowskich gniazd. Czy wiedzieli gdzie po latach się znajdą? Kręte dróżki stały się nowymi drogami myślenia, które doprowadziły ich do celu. Ciekawi świata, ludzi. Niezwykłości.

 / Fot. Archiwum autoraNajstarszy w mojej galerii jest rodowity łukowianin ks. bp Henryk Tomasik doktor nauk filozoficznych, biskup pomocniczy siedlecki w latach 1993-2009. Obecnie ordynariusz radomski. Od wielu lat zaangażowany jest w przygotowywanie dziewcząt i chłopców do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży. Nazywany jest biskupem, który wierzy w młodzież.

Krzysztof Dorosz, jezuita, doktor nauk humanistycznych, eseista, publicysta. W latach 1997-2000 redaktor naczelny Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. Urodzony w Łukowie mocne korzenie, jak sam mówi, zapuścił w Toruniu.
Duszpasterz akademicki, członek toruńskiego Towarzystwa Naukowego, kapelan Klubu Inteligencji Katolickiej. Głównym obszarem jego badań jest literatura współczesna, a zwłaszcza relacje wiara a kultura.
Z grupą pasjonatów ks. Krzysztof przemierzył na rowerze długie dystanse po Polsce.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiDr Mieczysław Wojecki geograf, krajoznawca i regionalista, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Zielonogórskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie pochodzi z Hordzieży / powiat łukowski/.
Zwiedził niemal całą Europę. Grecję przejechał na rowerze. Wykręcił ponad 1.7 tys. km.
Redaktor naczelny „ Wieści z Mazowsza Małego” oraz „ Łagowskie klimaty”. Współpracownik gazet mniejszości narodowych „ Rrom po Drom” (cygańska, wydawana w Białymstoku) i „ Schlesisches Wochenblat ” ( niemiecka, wydawana w Opolu), regionalnych i turystycznych.
Ambasador Rzeczpospolitej Ptasiej z siedzibą w Słońsku (woj. Lubuskie).
Współtwórca Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Greckiej (1981) z siedzibą Zarządu Głównego w Zielonej Górze. Uhonorowany tytułem „ Nauczyciel Kraju Ojczystego”, dyplomem i medalem Pro Memoria.

Z M. Wojeckim doskonaliliśmy grę na akordeonie w Liceum Pedagogicznym w Leśnej Podlaskiej. W przepełnionym pociągu Biała Podlaska- Łuków, w wyjazdowe soboty, snuliśmy marzenia o dalekich podróżach…

 / Fot. Archiwum autoraWspólnemu naszemu szkolnemu koledze Mietkowi Jarońcowi z Okrzei, pomogłem w naukowej karierze. Kiedy sposobił się do matury przejąłem od niego funkcję przewodniczącego komisji prac społecznych. Wręczył mi klucz do drzwi za którymi znajdowało się kilka łopat i szpadli oraz skrzynia do noszenia ziemi. On sam zajął się chemią…

Dziś profesor Mieczysław Jaroniec pracuje w Zakładzie Chemii i Biochemii Kent State University, Ohio, USA. Koncentruje się na syntezie, modyfikacji i charakterystyce różnorodnych materiałów o uporządkowanych strukturach nanoporowatych, w szczególności krzemionki, krzemionki z grupami organicznymi.

Prof. Jaroniec jest autorem i współautorem ponad 1000 artykułów naukowych, współautorem monografii nt. fizycznej adsorpcji na powierzchniach niejednorodnych oraz wielu obszernych artykułów monograficznych. Należy do najczęściej cytowanych chemików w zakresie nanomateriałów.

Otrzymał godność Profesora Honorowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz doktoraty honoris causa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W stolicy odnajdujemy: dr Krzysztofa Czubaszka, menedżera kultury, wykładowcę, autora wielu artykułów i książek. Od 2012 / Fot. Archiwum autora r. wiceburmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Fundatora tablicy upamiętniającej martyrologię ludności żydowskiej podczas II wojny światowej, w 70. rocznicę rozpoczęcia likwidacji łukowskiego getta.

Mgr. inż. Janusza Ryżyka w Urzędzie Dzielnicowym Mokotów, mgr Ewę Zalewską–Steć radcę w Ministerstwie Edukacji Narodowej, mgr Katarzynę Czuprynę w placówce oświatowo- wychowawczej, braci Jarosława i Piotra Trwogów w jednej z korporacji. Krzysztofa Bakę w kancelarii prawnej.

Ze służbą zdrowia związani są: płk dr nauk medycznych Bogdan Brodacki, moja krajanka z Wojcieszkowa dr Małgorzata Burdach i inni.

Od 15 grudnia ub. r. wznowiono funkcjonowanie biura oficera łącznikowego polskiej Policji na Białorusi. Służbę oficera łącznikowego komendant Główny Policji generalny inspektor Marek Działoszyński powierzył mł. insp. Marcinowi Chruścielowi, stawiającemu pierwsze kroki w łukowskiej Policji.

Waldemar Broś z gminy Wola Mysłowska, absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie oraz podyplomowych studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH), całe życie związany jest z mleczarstwem.
W styczniu 2009 r. został wybrany prezesem Zarządu KZSM Zw. Rew. Jest członkiem Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady / Fot. Jerzy Kirzyński Spółdzielczej, Agro Biznes Klubu, Rady Programowej Targów ,,Mleczna Rewia”, Rady Programowej czasopisma ,,Bezpieczeństwo i Higiena Żywności”, a także dziekanem Korpusu Mleczarskiego w Stowarzyszeniu Eksporterów Polskich.

Mój ziomek, red. Krzysztof Strzelecki, sekretarz „Tygodnika Siedleckiego” nagrodzony został w konkursie SGL Local Press organizowanym przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych za reportaż „Wyklęty z Wojcieszkowa”.
W stopce redakcyjnej „TS” widnieje tez nazwisko długoletniego współpracownika, absolwenta Zespołu Szkół Zawodowych im. H. Sienkiewicza w Łukowie, religioznawcy dr. Krzysztofa Mazura.

Do Białej Podlaskiej przeniósł się dr Piotr Karwowski, założyciel i dyrygent Młodzieżowego Chóru parafii Chrystusa Miłosiernego. Jego promotor prof. Stefan Stuligrosz napisał o nim „ obdarzony charyzmatycznym talentem, znakomity artysta muzyk. Wytrawny chórmistrz, troskliwy i mądry wychowawca młodzieży”.

 / Fot. Archiwum autoraW Białej Podl. pracował, jako wikariusz, ks. Leszek Hryciuk. Syn moich znajomych z Łukowa. Dziś proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Tiumeniu na Syberii, zajmującej obszar wielkości Polski. Ponad 4 tys. km od rodzinnego miasta.

Jeszcze dalej poszybował bociek Aga, zaobrączkowany 1 lipca ub.r. przez Ireneusza Mateńkę- właściciela łukowskiej telewizji, który wygrzewa się i łowi żaby w Zambii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.