Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3599 miejsce

Zastosowanie procesorów graficznych w medycynie

Procesory powoli tracą na znaczeniu przy obliczeniach w projektach naukowych. Z wielkim hukiem udział zabierają im karty graficzne, które już przyczyniły się do rozwoju wielu ambitnych projektów związanych z medycyną

Oto jak wygląda superkomputer FASTRA. / Fot. ASTRA (http://fastra.ua.ac.be/)Od samych początków komputeryzacji zawsze istniał problem braku odpowiedniej mocy obliczeniowej do rozwiązywania skomplikowanych zadań. Obecnie najpopularniejszą metodą wykonywania skomplikowanych obliczeń jest dzierżawienie przez zespoły badawcze klastrów, wyposażonych w setki procesorów. Niestety używanie tak skomplikowanych urządzeń jest bardzo kosztowne i nie każdy może sobie na to pozwolić. Wydaje się, że małe zespoły z ograniczonym budżetem nie mają szansy na dostęp do super maszyn lecz rozwiązanie można znaleźć prawie w każdym sklepie ze sprzętem komputerowym.

Karta graficzna, kojarzona dotychczas z elektroniczną rozrywką, zyskuje uznanie w świecie obliczeń komputerowych. Zastosowanie tego komponentu w obliczeniach wydawało się jedynie kwestią czasu. Wystarczy przywołać liczby. Najmocniejszy z procesorów dostępnych obecnie na rynku dla zwykłych użytkowników posiada cztery rdzenie, co oznacza, że może przetwarzać równolegle taką liczbę zadań. Z kolei karta graficzna posiada nawet ponad 216 rdzeni, a w przypadku nadchodzącego procesora NVIDIA GT300 nawet 512. Oznacza to, że jest w stanie przetwarzać jednocześnie aż 125 razy więcej zadań niż procesor.

Pierwszą firmą, która dostrzegła możliwości kart graficznych była NVIDIA. Tworząc całkowicie nową architekturę NVIDIA CUDA, pozwoliła na pisanie programów wykorzystujących moc procesorów graficznych. Technologia ta została wyjątkowo ciepło przyjęta przez branżę, co zaowocowało powstaniem wielu ambitnych projektów naukowych. ATI, konkurent NVIDIA, widząc sukcesy przeciwnika też postanowiło rozszerzyć funkcjonalność swoich produktów poprzez wprowadzenie technologii Stream. Jednak było już zbyt późno. Obecnie technologia NVIDIA CUDA jest stosowana przez największe zespoły badawcze na całym świecie. Rezultatem jest nawet dwudziestokrotne przyspieszenie badań.

FASTRA – belgijski superkomputer

Jednym z najciekawszych przykładów zastosowania kart graficznych w nauce jest belgijski superkomputer FASTRA. W codziennej pracy, związanej z tomografią komputerową, badacze z grupy ASTRA z uniwersytetów w Antwerpii, zajmują się rekonstrukcją modeli trójwymiarowych w wysokiej rozdzielczości. Stworzenie pojedynczego obrazu zajmuje normalnym komputerom nawet tydzień. Oznacza to, że uzyskanie wyników w rozsądnym czasie wymaga zastosowania setek komputerów. Dlatego powstała FASTRA – komputer, który pozwala na rekonstrukcję modelu w kilka godzin.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Rezner
  • Rezner
  • 22.02.2012 18:00

Problemem GPU (i w sumie też wielordzeniowych CPU) jest fakt, że większości obliczeń po prostu nie da się zrównloeglić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2009 23:22

w ktorym miejscu "Panie kolego" wypisuje bzdury? ze takie porownywanie GPU do CPU nie ma sensu? A pan robi to w co najmniej kilku fragmentach tekstu (chocby juz w samym wstepie). Napisalem tylko o tym.

Nie ma Pan tez pojecia co wiem na temat technologi NVIDIA CUDA, bo nigdzie o niej nie pisalem. Wiec prosze mi tu nie wyjezdzac z tekstami o doczytywaniu.

Troche pokory zycze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam ze to nie porównanie ,tylko przedstawienie nowych możliwości procesorów graficznych dzięki zastosowaniu technologii CUDA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tomi135 warto by było poczytać o technologi NVIDIA CUDA ,by dowiedzieć się co to jest. Żeby kolega doczytał to by wiedział ze sam bzdury wypisuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.04.2009 13:08

porownywanie GPU do CPU jest co najmniej pomylka, a pisanie ze 4 karty graficzne maja wieksza moc obliczeniowa niz 1000 CPU to juz grube naduzycie. Zanim sie napisze takie bzdury wartto by najpierw dowiedziec sie do czego sluza CPU a do czego GPU i jakie sa miedzy nimi zasadnicze roznice.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.