Facebook Google+ Twitter

Zastrzeżenia do sądów gospodarczych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-24 16:17

Funkcjonowanie sądów gospodarczych nie satysfakcjonuje przedsiębiorców - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Fundacja opublikowała raport ''Monitoring sądów gospodarczych".

Sekretarz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar podkreśla, że najwięcej prawnych zastrzeżeń dotyczyło postępowań odrębnych w sprawach gospodarczych. Chodzi o to, że zbyt sformalizowane przepisy nie pozwalają szybkie rozstrzygnięcie spraw. Zarzuty dotyczyły również, szczególnie sądów warszawskich, przewlekłości toczących się postępowań, do jakości pracy biegłych i do braku personelu pomocniczego.

Raport został przedstawiony ministerstwu sprawiedliwości. Wiceminister resortu Jacek Czaja zapewnia, że niedociągnięcia będą w najbliższym czasie poprawiane. W przyszłym roku zostaną zmienione przepisy, które pozwolą odejść od formalizmu. Prace nad tymi przepisami trwają w resorcie.
W sądach wiele do życzenia pozostawia również infrastruktura. Problemy mają niepełnosprawni, brakuje też toalet dla interesantów czy oznakowań.

Mimo tych braków obserwatorzy na przykład wysoko ocenili kulturę prowadzenia rozpraw a także zachowanie sędziów i ich kwalifikacje.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.