Facebook Google+ Twitter

Zatańcz na rzecz kasztanowca ...

Konwulsyjnie powykręcane, żałośnie poplamione, niezdrowo suche i rude – liście kasztanowca A.D 2006. Szrotówek kasztanowcowiaczek sieje spustoszenie w całym kraju.

fot. Ewa KowalskaCzy można sobie wyobrazić maj bez kwitnących kasztanowców lub jesień bez kasztanów? Taka perspektywa staje się coraz bardziej realna. Szrotówek kasztanowcowiaczek od 1998 roku atakuje drzewa kasztanowca, a ostatnio również lipy. Szkodnik ma niecałe 5 mm i jest motylem, którego larwy żerują w miękiszu liści, a po przepoczwarzeniu się zimują w opadłych liściach, żeby na wiosnę ponownie zaatakować.fot. Ewa Kowalska

W Gdańsku, na ponad 500 kasztanowcach, spośród 3 tysięcy, które rosną w mieście, założono na wiosnę opaski lepikowe, do których przykleja się wędrujący po pniu szrotówek. Oprócz tego zainstalowanych zostało 500 budek dla sikorek, które fot. Ewa Kowalskażywią się szkodnikiem. To za mało. Problemem jest niska świadomość społeczna zagrożenia jakie niesie szkodnik. Najprostszą bowiem i najskuteczniejszą metodą, walki ze szrotówkiem jest grabienie i niszczenie opadających liści.

21 października w budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaproszenie na balodbędzie się „Bal Kasztanowy”, z którego dochód zostanie przeznaczony na walkę ze szrotówkiem. Impreza rozpocznie się o godz. 18.00 koncertem amerykańskiej muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry „Sinfonia Baltica”, po którym do tańca w foyer zaprosi zespół Mietek Blues Band. Uroczysta kolacja będzie połączona z aukcją wartościowych przedmiotów, ofiarowanych przez sponsorów. Celem balu jest zebranie funduszy, które przeznaczone będą na uświadamianie społeczeństwu, że każdy z nas może się przyczynić do tego, Szrotówek zaatakował kasztanowce w całym kraju, od Gdańska po Krakówprzed maturami zawsze kwitły kasztanowce.

 

Szczegółowe informacje o balu – agnieszka.grafińska@rci.org.pl . Bilety w cenie 120 zł/osobę. Organizatorami balu są: Niezależna Inicjatywa Kobiet, Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz Gdański Klub Biznesu.


 

Czy w Twoim miejscu zamieszkania podjęto walkę ze szrotówkiem?

 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Słyszałam o tym problemie, ale nie wiedziałam, że rozszerzył sie juz na taka skalę. Dobrze, że zaczyna się działać w tym kierunku, bo inaczej może się to skończyć jak w Anglii z dębami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak sobie radzą np. w Niemczech? Czy akcja jest po stronie administracji czy osób prywatnych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Redakcjo Dziennika Bałtyckiego - polecam uwadze komentarz Asiak00 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkam w Gdańsku, a o żadnym balu nie słyszałam :) Ciekawa akcja! A kasztany z roku na rok marnieją...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje Ewo,
ja wybieram się na ten BAL KASZTANOWY, chcę, żeby moja dziś 3 letnia córka przed maturą mogła zaśpiewać .....i znów zakwitły kasztany.
Pozdrawiam Nelka

Komentarz został ukrytyrozwiń

A pewnie, że najlepiej spalić! Tylko co na to alergicy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej te liście po sprzątnięciu spalić. Wprowadzono nawet przepis umożliwiający palenie zeschłych liści bodaj właśnie od połowy października do listopada (dokładnie nie pamiętam); inaczej pozostają wory i wywóz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałam, że zastrzyki "modne" w zeszłym roku uszkadzają pień drzew i zostawiają blizny na korze:( Nie wiem, na ile to prawda, ale np. Sopot zrezygnował już z zastrzyków na rzecz opasek. Jedno jest pewne, najskuteczniejsze jest sprzątanie lisci. Ciekawe, czy Rejonowe Urzędy Pracy wpadną na pomysł zorganizowania prac interwencyjnych dla bezrobotnych. Byłaby to niewątpliwie korzystna akcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jeszcze inna metoda: zastrzyki w pień. Moi rodzice mieszkają na ulicy kasztanów i w zeszłym i tym roku składali się z sąsiadem na taki zastrzyk, to kosztuje chyba ok. 80 zł. Już pomogło:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co mogę zrobić, żeby w moim mieście uratowano kasztanowce? Uwielbiam te drzewa, ale z roku na rok wygladaja coraz gorzej. Jak masz jakieś konkretne pomysły na ratowanie kasztanów na śląsku, pisz na maila aga_pan@wp.pl Z chęcią włącze się w tą akcję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.