Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5122 miejsce

Zatoka Meksykańska. Rosyjska łódź podwodna u wybrzeży USA

Według ekspertów nauka wymaga od człowieka szpiegowania, bo taką potrzebę niesie czas i postęp technologiczny. Dawniej - w okresie zimnej wojny - szpiegostwo było koszmarem. Dziś stało się subtelnym zaglądaniem z kosmosu i spod wody.

Przez miesiąc, według Pentagonu (siedziba Departamentu Obrony USA) - pływała po Zatoce Meksykańskiej, w pobliżu wybrzeży Stanów Zjednoczonych Ameryki, rosyjska atomowa łódź podwodna "Akuła". Łódź ta zdolna jest do transportu i wykorzystania rakiet dalekiego zasięgu. Informację zdobył i podał, dziennik "Washington Beacon Free", powołując się na anonimowych informatorów Pentagonu.

Obecność łodzi "Akuła" w tamtym rejonie potwierdzono dopiero, gdy opuściła Zatokę Meksykańską. Według portalu polskieradio.pl, rosyjska wojskowa łódź podwodna patrolowała wody, w bliskiej odległości brzegów USA już drugi raz w okresie ostatnich trzech lat, czyli od 2009 roku – napisał amerykański dziennik.

Anonimowi przedstawiciele Pentagonu, przyznając pośrednio, że nie namierzono rosyjskiej jednostki podwodnej "Akuły", powiedzieli dziennikarzom "Washington Beacon Free", że fakt ten budzi poważny niepokój i stawia pytania "o amerykańskie systemy wykrywania takich łodzi". To skutki błędów pracy władz Białego Domu i ograniczenia środków na wojsko. Administracja prezydenta Baracka Obamy, w ramach planu cięć wydatków na obronę, w okresie najbliższych dziesięciu lat, ograniczyła m.in. finansowanie systemów wykrywania obcych łodzi podwodnych.

Rosyjska "Akuła", jest jedną z najbardziej nowoczesnych, cichych i niewidocznych dla radarów - łodzi podwodnych. Zdaniem Polskiego Radia - oficjalny przedstawiciel amerykańskiej marynarki wojennej nie chciał komentować tych doniesień dziennika.

Szpiegostwo znane od tysiącleci – w czasach współczesnych rozwinęło się na niespotykaną skalę. Wszyscy wszystkich szpiegują. Najbardziej znane i najsilniej rozbudowane w świecie są ogniwa "podglądania" innych – w USA, Izraelu i Rosji. Trudno ustalić kolejność siły tych trzech potęg szpiegowskich. Ale jedno jest pewne: trzeba tak szpiegować, żeby zdobyć najcenniejsze informacje o przeciwniku i nie dać się wykryć.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ta
 • ta
 • 17.08.2012 18:05

Zgadzam się w pełni Panie Jarku. Traktuję okręty jako hobby od ponad 30 lat. To co tu jest opisane to katastrofa. Autor raczej padł ofiarą informacji sezonu ogórkowego.
1. Okręty te są stare lata 80, ich wizerunek był wykorzystany w Polowaniu na czerwony październik - oczywiście nie posiadają takiego napędu jak tam.
2. Okręty podwodne są niewidzialne dla radaru bo radar nie działa pod wodą. (pomylono z sonarem?)
3. Są to największe okręty podwodne jakie kiedykolwiek zbudowano - czy takiego słonia wysyła się na przeszpiegi?
4. Uzbrojenie 20 rakiet międzykontynentalnych typu R-39 trzystopniowe na paliwo stałe, o zasięgu 8300 km przenoszącym po 10 głowic MIRV. Ponadto 6 wyrzutni torped 2x650mm i 4x533mm.
Przeznaczone były do długotrwałych patroli pod osłoną lodów Arktyki (solidny kadłub, i dobry socjal jak na warunki sowieckie)
To i resztę bez wysiłku można znaleźć w necie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek Łazik
 • Jarek Łazik
 • 16.08.2012 22:35

Oj zdaje się, że autor o pracy wywiadu ma pojęcie conajmniej tak blade jak pośladki noworodka. DLa zainteresowanych tematem polecam Archiwum Mitrochina - solidna cegła na początek, a z czytaniem powyższych "złotych myśli" lepiej dać sobie spokój:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 16.08.2012 05:27

szkoda,że piguły nie posłali jankesom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ta
 • ta
 • 15.08.2012 22:34

Rosyjskie okręty podwodne typu Tajfun (Typhon) Projekt 941 - Akuła raczej nie służą do szpiegowania. Głównym ich zadaniem jest atak nuklearny lub odpowiedź po takowym. Stany Zjednoczone Ameryki zawsze znajdują się w zasięgu środków rażenia tych okrętów i nie ma znaczenia gdzie w danej chwili one się znajdują. Były to po prostu ćwiczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
 • Gerard Stenc^
 • 15.08.2012 14:42

"Bracia Rosjanie" przypłynęli z tajną wizytą kurtuazyją do tow.Obamy!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
leon dzisiaj
 • leon dzisiaj
 • 15.08.2012 11:14

to wszystko zmieni się kiedy do władzy wejdą republikanie-obecnie Obama działa na szkodę USA,może kiedyś zapłaci za swoje przekonania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.