Facebook Google+ Twitter

Zatoka piratów na oceanie polityki. Co dalej z Partią Piratów?

Partie Piratów przeprowadzają abordaż na ośrodki władzy w Europie. Czy są to tylko nic nie znaczące potyczki czy też pierwsze salwy wielkiej bitwy?

 / Fot. Erik Möller/Public domainPoczątek organizowania się grup pod szyldem piratów miał miejsce w 2006 roku. Katalizatorem, który zainicjował to zjawisko, było uderzenie szwedzkiej policji na The Pirate Bay, jedną z największych platform umożliwiających wymianę muzyki, filmów i oprogramowania. Pośrednio przyczyniły się do tego władze USA, które naciskały i naciskają nadal na rząd Szwecji w  / Fot. W24sprawie zwiększenia restrykcji i ograniczania praw internautów w tym kraju. Efektem zamieszania było zdobycie przez Partię Piratów poparcia w wyborach do Europejskiego Parlamentu na poziomie 7,1 procent głosów. Obecnie w Euro Parlamencie na osiemnaście miejsc przysługujących Szwecji, dwa są zajmowane przez członków Partii Piratów.

Podobnie w Niemczech, władze tego państwa są pośrednio winne zdobycia przez piratów popularności. Przeciągający się konflikt dotyczący tego czy niemieckie  / Fot. Piratpartiet/Public domainpaństwo ma prawo przeszukiwać w trybie online domowe komputery swoich obywateli i gromadzić uzyskane w ten sposób dane, spowodował opór społeczny i wzrost zainteresowania ugrupowaniem piratów.

W 2008 roku Niemiecka Partia Piratów opublikowała wewnętrzny dokument jednego z oddziałów departamentu sprawiedliwości. Wynikało z niego, że policyjny trojan, służący do podsłuchiwania internetowych rozmów np. prowadzonych za pomocą skype, może być używany bez prawnego upoważnienia. Policja chcąc namierzyć źródło, z którego pochodził przeciek, zarekwirowała serwer partii, przeprowadziła przeszukanie w domu szefa partii i aresztowała jednego z jej członków.

We wrześniu 2011 roku na raczkującą jeszcze partię zagłosowało 8,9 proc. mieszkańców Berlina, dając Partii Piratów 10 procent miejsc w parlamencie regionu. Ponadto Partia Piratów weszła do Landtagu Kraju Saary gdzie uzyskała 7,4 proc głosów. Ponoć w Niemczech ruch polityczny ma mieć już poparcie rzędu 13 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pik
  • pik
  • 24.05.2012 07:43

A partia naszych piratów Palikotów ma się dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.