Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27005 miejsce

Zatopią okręt koło Helu

16 sierpnia, w Zatoce Puckiej zatopiony zostanie stary kuter łącznikowy "Bryza". Wrak statku ma w założeniu stać się atrakcją turystyczną dla nurków.

 / Fot. Urząd Miasta HelKuter łącznikowy "Bryza", służący niegdyś w wojsku, zatopiony zostanie około 200 metrów od brzegu, na wysokości miasta Hel. Znajdować się będzie 25 metrów poniżej poziomu wody.
Z informacji przekazanych przez burmistrza Helu agencji PAP wynika, że samorząd dysponuje już wszystkimi niezbędnymi dokumentami do przeprowadzenia zatopienia. Będzie to prawdopodobnie pierwsza taka akcja w Polsce. Zdobyty został między innymi najważniejszy dokument, o nieodpłatnym udostępnieniu dna morza o wymiarach sto na sto metrów.

 / Fot. Urząd Miasta HelKuter został oczyszczony z wszelkich niebezpiecznych i niepożądanych substancji, w tym najgroźniejszych dla środowiska ropopochodnych. "Bryza" została także zabezpieczona, by mogli do niej swobodnie i bezpiecznie wpływać nurkowie. Przedmiotem szczegółowej kontroli będą jeszcze łańcuchy i kotwice, którymi okręt będzie przytwierdzony do dna morskiego.

Niestety, zapytany o całą sprawę Urząd Miasta Hel nie udzielił żadnego komentarza. Jak wynika z kolei z wiadomości, przekazanych przez Marynarkę Wojenną, okręt został wycofany ze służby i przekazany Agencji Mienia Wojskowego w celu spieniężenia.

 / Fot. Urząd Miasta HelKuter łącznikowy K-18 "Bryza" służył Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1964-2003. Okręt zbudowany jest ze stali, długość kadłuba wynosi prawie 29 metrów. Pierwotnie miał zostać zezłomowany. Miasto odkupiło kuter za około 85 tysięcy złotych. Obecnie łączne koszty wynoszą już 135 tysięcy złotych. W kwocie tej znajdują się także koszty oczyszczenia kutra. Kolejne 60 tysięcy kosztować będzie samo holowanie, zatopienie i zabezpieczenie statku pod wodą. Łączne wydatki zamkną się więc w kwocie 195 tysięcy złotych!

Miejsce zatopienia "Bryzy" zostanie oznaczone specjalną boją, na brzegu samorząd chce umieścić tablice, zawierającą podstawowe informacje na temat jednostki. Prezydent Helu ma nadzieję, że wrak stanie się atrakcją turystyczną i ściągnie do miasta jeszcze więcej turystów, w szczególności uczących się nurkować. Dlatego też wybrano taką lokalizację zatopienia okrętu.

źródło: helponline.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Ciekawy lecz kontrowersyjny pomysł. Czy nie zostaną jednak utopione pieniądze podatników? Czy ktos skalkulował koszty i ewentualne zyski. Na jakich przesłankach oparto optymistyczną prognozę,że wrak ściągnie tłumy turystów? Kto policzył np. ilu jest nurkujacych na każdych 1000 osób pojawiajacyh się na brzegu morza? Bez uzyskania odpowiedzi na to pytanie cała akcja wydaje mi się czyjąś fanaberią. Ale ja lubię fanaberie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze popracujemy nad tym tematem z Szymonem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fundacja Greenpeace Polska
ul. Lirowa 13
02-387 Warszawa
Polska
Telefony:
+48 22 659 84 99
+48 22 851 26 42
+48 22 841 46 83
+48 22 822 00 74
+48 22 659 84 99

Fax:
+48 22 489 60 64

E-mail:
robert.bednarski@greenpeace.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

SZymonie napisz i skontaktu sie z Geenpeace w Pl
tu link
http://www.greenpeace.org/poland/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam
Pragnąłbym przeprosić gorąco za całe zamieszanie. Faktycznie, tekst miał zawierać wypowiedzi ekologów i ministerstwa środowiska, ale wszyscy olali mnie ciepłym moczem. Kobieta z Ministerstwa Ochrony Środowiska odesłała mnie do Min. Infrastruktury a tu nie wiedzieli co dalej. Dopiero teraz, po publikacji przyszła od nich wiadomość. Ekologowie w ogóle nie raczyli ani odpowiedzieć na telefony ani na wiadomości. Gdybym wiedział, że taki tekst już powstał, nie wysłałbym swojego. Jeszcze raz gorąco przepraszam, szczególnie panią Sławę.
Szymon Stępień

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekamy na zdjęcia z akcji zatapiania jednostki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ahoj piraci !

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.08.2009 13:51

...i żyli długo i szczęśliwie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, Szymon się nie popisał;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A podobno złom jest w bardzo wysokiej cenie. Czy to nie jest marnotrawstwo ?
Ukradli mi wycieraczkę bo była z kraty zeliwnej. Jeśli komuś wystarczyło na kotlet i półflaszki, to cieszę sie dla niego. Mogę nogi wycierać w gumową.

Taki okręt- kuter , zwała jak zwał, to przecież cholernie dużo surowca, o ktpry teraz trudno, bo ceny poszły w górę. ze względu na zużycie do zelbetenu , Chinczycy wysysaj;ą rynek surowców wtórnych. Ba! nawet mają swój własny "przemysł" reutylizacji" i rozbiorki starych statków. Skupują je płacąc b. dobrze, gdyż rozbiórka losztuje tam mało, a surowiec coraz cenniejszy.
Nie przesadzajmy z zagospodarowywaniem ekologicznym dna morskiego, bo zrobimy z niego ś m i e t n i k. Będziemy nurkować by oglądać kible i kupę żelastwa. Koniec świata!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.