Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrudniłbyś osobę ze spektrum autyzmu (ASD)?

Dominik Lenart
Dominik Lenart
Jednym z najciekawszych zagadnień seminarium, które miało miejsce 24 maja w gmachu wieżowca przy ul. Zielnej 37 w Warszawie, był projekt "Przyspieszanie zatrudniania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) w Biznesie", współfinansowany przez Komisję Europejską.

Głównym celem tego projektu, realizowanego przez Specialist People Foundation, jest przede wszystkim praktyczna poprawa dostępu oraz utrzymanie na rynku pracy osób cierpiących na autyzm. Jego pomysłodawcą jest Thorkil Sonne - założyciel Specialist People Foundation, który na co dzień wychowuje dziecko, cierpiące na autyzm. Główna idea tego projektu zrodziła się w jego głowie w momencie, gdy postanowił, że powinno się stworzyć warunki godnego życia właśnie dla osób, które mają zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). Główna pomoc polega na tym, że osoby takie otrzymują pomoc na rynku pracy, poprzez zapewnianie im zarówno równości, jak i prawa do pracy. Cała akcja ma na celu zwiększenie integracji społecznej osób, które mają zaburzenia ASD.

Duńskie przedsiębiorstwo społeczne Specialisterne jest pierwszą firmą na świecie, która zaczęła widzieć potrzebę dostosowania nieprzeciętnych umiejętności, a także kompetencji osób z ASD do potrzeb biznesu. Stała się ona znaną organizacją na forum międzynarodowym, która udziela pomocy osobom z ASD poprzez ich integrację z całym społeczeństwem oraz świadczenie usług o najwyższym standardzie ich przełożonym.

Fundacja Special People Foundation pierwszy międzynarodowy oddział poza Danią otworzyła w szkockim Glasgow w sierpniu 2010 roku. W 2011 roku otworzono kolejne, najpierw w kwietniu w Islandii, a następnie w październiku w Szwajcarii.

Opierając się na ośmioletniej pracy, pełnej bogatych doświadczeń i wiedzy, Specialisterne buduje aktualnie platformę, mającą wspierać i standaryzować model biznesu, który można wdrożyć w każdej kulturze i systemie opieki społecznej, zarówno w państwach należących do Unii Europejskiej, jak i na całym globie.

Projekt jest realizowany, oprócz Danii, w czterech największych państwach UE pod względem ludności do których należą: Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy oraz Polska.

W duńskim systemie cykl szkoleń trwa pięć miesięcy, natomiast kursy dla młodzieży, mającej zaburzenia z ASD, trwają trzy lata. Osoby takie są zatrudniane w nastepujących obszarach pracy: consulting software management, testing registration oraz data logistics.

Kadra osób, związanych z sektorem wolnego rynku, liczy 20. Oprócz tego 35 konsultantów stara się rozwiązać wszystkie problemy, związane ze spektrum ASD. 20 osób, mających ASD, w wieku 18 lat i więcej jest szkolonych, natomiast 33 osoby z ASD w wieku 16-25 lat są studentami.

W lecie bieżącego roku planowane jest otwarcie placówki w Warszawie, zajmującej się pomocą osobom autystycznym w znalezieniu pracy. Początkowy plan ma na celu odbywanie zajęć w cyklu 5-miesięcznym, a uczestniczyć ma w tym przedsięwzięciu 12 osób. W ciągu czterech lat zaangażowanych w cały proces powinno być 76 zatrudnionych w biznesie.

Korzyścią dla każdego z krajów, które są zaangażowane w ten projekt, jest z pewnością wymiana wspólnych doświadczeń, wzajemna współpraca, wypracowana metodologia, która pozwoli osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Partnerami seminarium oraz programu Specialisterne w Polsce są Fundacja SYNAPSIS, Centrum Terapii Autyzmu SOTIS oraz Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Harvard Business Review Polska oraz portal ekonomiaspoleczna.pl.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto