Facebook Google+ Twitter

Zatruty muchomorem Tomek już po kolejnej operacji

Wedle planu przebiegała operacja, planowana na dzisiejszy dzień, mająca na celu odtworzenie dróg żółciowych u 6-letniego Tomka, któremu dwa tygodnie temu przeszczepiono wątrobę.

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/CZD3.jpgZabieg rozpoczął się o godzinie 9.30. Trwał tyle, ile przewidywali lekarze i zakończył się w godzinach wczesnopopołudniowych. Rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – Paweł Trzciński - oświadcza, że operacja przebiegała według planu i zakończyła się powodzeniem.

O 15 odbyła się konferencja prasowa, na której personel poinformował, że zabieg odbył się bez żadnych komplikacji. Na efekty jednak będzie trzeba zaczekać 6-7 dni. Za dobę ma rozpocząć się wybudzanie Tomka, który obecnie znajduje się w śpiączce farmakologicznej.

W ostatni weekend zostało wykonanych kilka zabiegów, poprawiających funkcjonowanie przeszczepionej wątroby oraz przywrócenie dializowania nerek. Kierująca kliniką anestezjologii Centrum Zdrowia Dziecka dr Małgorzata Manowska poinformowała, że organizm Tomka poradziłby sobie bez dializowania, lecz lekarze nie chcą obciążać jego nerek. W piątek, z powodu problemów z oddychaniem, chłopca znowu podłączono do respiratora.

Młody chłopiec zatruł się muchomorem sromotnikowym 8 sierpnia. Nieświadomi rodzice, zaczęli się niepokoić osłabieniem syna i trzeciego dnia Tomek trafił do szpitala. Lekarze szybko postawili diagnozę i natychmiast wpisali go na listę osób pilnie wymagających transplantacji. Dawcą został 25-letni mężczyzna - ofiara wypadku. Przeszczep odbył się 17 sierpnia. Operacja się udała. Proces wybudzania chłopca i odłączania go od respiratora został rozpoczęty po paru dniach.

Centrum Zdrowia Dziecka na bieżąco informują o stanie chłopca w serwisie
Facebook.

Lekarze apelują, aby nie podawać grzybów dzieciom, gdyż nie są one odpowiednim pokarmem dla niedojrzałej wątroby, nieradzącej sobie jeszcze z neutralizacją toksyn.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.