Facebook Google+ Twitter

Zatrzęsła się ziemia w okolicach Kalisza i Żerkowa!

W piątek 6 stycznia 2012 roku zatrzęsła się ziemia w okolicach Kalisza. Najbardziej odczuwalne wstrząsy wystąpiły w rejonie Żerkowa.

 / Fot. Captain Blood, CC BY-SA 3.0 / WikipediaWstrząsy odczuwalne były kilkanaście minut przed godziną 17 w Żerkowie i okolicznych miejscowościach, a także w Jarocinie i Wrześni oraz Kaliszu. Wydarzenie zostało zarejestrowane przez specjalistyczne urządzenia. Nie ma ofiar tych wstrząsów; straż pożarna nie odnotowała też żadnych zgłoszeń o stratach materialnych.

"Ponad sto zgłoszeń od mieszkańców, którzy odczuwali wstrząsy ziemi w okolicach Żerkowa - miejscowości leżącej na północ od Kalisza - odebrali strażacy około godziny 16" - poinformował rzecznik wielkopolskiej Straży Pożarnej Sławomir Brandt, dodając, że właśnie z tego miasta strażacy mieli najwięcej zgłoszeń."Jeden z naszych kolegów opowiadał, że przez kilkanaście sekund czuł jakby pod ziemią przechodziła morska fala" - dodał.

Trzęsienie to nie powinno spowodować żadnych zniszczeń. Odpowiada ono czwartemu stopniowi w skali Richtera, a to oznacza, że wstrząsy mogą być odczuwane przez mieszkańców okolic epicentrum. "Nie powinny powodować zniszczeń materialnych" - powiedział Brandt dla "Radia Centrum".

Trzęsienie ziemi w tym rejonie jest rzadko spotykanym wydarzeniem, epicentrum trzęsienia było na głębokości 8 km pod powierzchnią ziemi.

Przyczyny wstrząsu

Według prof. Jerzego Żaby wstrząsy ziemi, ze względu na ich położenie w okolicach Kalisza, a więc środka Polski, są tajemniczym zjawiskiem, jednak najprawdopodobniej spowodowało je przemieszczanie się skał uskoku Dolska.

Wstrząsy ziemi najczęściej powstają podczas poruszania się aktywnych uskoków, w których położone naprzeciw masy skalne przemieszczają się względem siebie. Uskok Dolska jest bardzo stary, "pamięta" jeszcze orogenezę waryscyjską sprzed 300 mln lat. Można powiedzieć, że uskok ten wydał właśnie jedno ze swoich ostatnich "tchnień".

Gdyby w tym rejonie znajdowały się jakieś kopalnie, sądziłbym, że wstrząsy spowodowało np. zawalenie się chodników w starych kopalniach. Ten rejon jest asejsmiczny - mówił geolog.

Jak dochodzi do trzęsień ziemi? Infografika

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

cola z lodem
  • cola z lodem
  • 19.01.2012 09:50

W Górach Świętokrzyskich też. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co na to Donald Tusk - który przy okazji katastrofy Fukushimy stwierdził, ze Polska leży poza strefą wstrząsów. Dawał nawet gwarancję. Tylko kto nas od tego ubezpieczy i naszą elektrownię atomową? A jak się zatrzęsie za 10 lat to które to będzie "tchnienie" wg. profesora Żaby? Może Tusk nam to powie, albo naszym "zewłokom" jak pisała Chmielewska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doroto chyba nie , w Żerkowie odczuło to większości mieszkańców . Co niektórzy myśleli , że doszło do dużego wybuch materiałów pirotechnicznych .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek Miller
  • Leszek Miller
  • 07.01.2012 11:46

"Zatrzęsła się ziemia w okolicach Kalisza"
Myślałem, że chodzi o Ryszarda Kalisza ale wokół niego chyba zawsze się trzesie ziemia... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aktualnie na świecie mamy kilka silnych trzęsień ziemi miesięcznie + sporą ilość słabszych. Do kompletu wulkan w Niemczech wypuszcza dwutlenek węgla, Etna znowu jest aktywna, a teraz mamy trzęsienie ziemi w "niesejsmicznym" regionie świata czyli u nas.
Ciekaw jestem kiedy ludzie wreszcie załapią, ze wkroczyliśmy w okres zwiększonej aktywności sejsmicznej globu, że nie ma stref bezpiecznych, i że naprawdę przy tego typu wydarzeniach wiadomości typu "porysowana szyba w SAAB'ie" czy "błąd na pałacu prezydenckim" są zupełnie nieistotne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle, chyba nie wszyscy to poczuli ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.