Facebook Google+ Twitter

Zatrzymać czas w cyklu fotografii. O fenomenie zdjęć cyklicznych

Wspinać się codziennie na inne drzewo - to może wydać się absurdalne. Podobnie jak pomysł fotografowania swojej twarzy codziennie przez 10 lat. Tej samej ulicy, kościoła, pustych budynków. Jednak takie zdjęcia mają w sobie to "coś".

Cecylia Malik na jednym ze "swoich" drzew / Fot. http://www.cecyliamalik.pl/"365 drzew" jest autorskim projektem Cecylii Malik - krakowskiej artystki, która codziennie przez rok wspinała się na inne drzewo, by następnie uwiecznić to na fotografii i zebrać w formie albumu - swoistego pamiętnika.

Sama autorka mówi, że nieraz miała problem ze znalezieniem czasu w ciągu dnia i robiła zdjęcia po zmroku. Był także problem z samym udokumentowaniem drzewnych zdobyczy Cecylii. Pomagali jej przyjaciele i rodzina, bo według niej tylko oni potrafili oddać piękno zdjęcia. Dlatego Cecylia wolała nie być fotografowaną przez przypadkowych przechodniów. Dlaczego akurat drzewa? Jej inspiracją była książka "Baron Drzewołaz" autorstwa Italo Calvino. Jej bohater wchodzi pewnego dnia na drzewo, by już nigdy z niego nie zejść. Dodatkowo autorka przyznaje, że po prostu lubi takie pracochłonne przedsięwzięcia, a co więcej - ma już nawet kilka w swoim dorobku. Ten projekt był dla niej pamiętnikiem i, jak sama mówi, "prywatną rebelią". To, że codzienność została zaprezentowana w tak ciekawy i intrygujący sposób przyciągnęło media do Cecylii. Pisano o niej w gazetach, zapraszano do telewizji, sama mówi, że wielokrotnie zadawano jej te same pytania w wywiadach.

Noah Kalina obecnie / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:NoahKalina.jpgPodobnie było z Noahem Kalina. Tym razem cykl fotografowania był dłuższy niż rok. Mężczyzna robi zdjęcia swojej twarzy codziennie przez ponad 10 lat i dalej kontynuuje projekt. Swój pomysł motywuje chęcią obserwacji powolnego i subtelnego procesu starzenia się. Pożądany efekt uzyskuje dzięki dbałości o te same ustawienie twarzy w stosunku do obiektywu. Fotografię robi codziennie dokładnie tak samo, przy twarzy ustawionej w stosunku do aparatu w identyczny sposób. Ten profesjonalny fotograf stara się także wykorzystywać to samo oświetlenie.

Można zauważyć, że twarz Noaha nigdy nie jest uśmiechnięta, jednak sam fotograf zaznacza, że generalnie jest szczęśliwym człowiekiem. Dodaje jedynie, że jego włosy nieco wymykają się konwenansom i mają tendencję, by codziennie zmieniać formę. Jego prace można oglądać na stronie, którą stara się aktualizować co miesiąc. Noah, podobnie jak Cecylia, jest uwielbiany przez media.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 08.10.2011 17:17

@ Małgorzata Osowiecka. To,,coś'' w tego rodzaju podejściu do fotografii - to jest co? Według mnie to się nazywa koncepcją i wykonaniem serii fotografii. Owszem,tak też można pod warunkiem,że każda fotografia jest dobra i w sumie stanowią one jakąś całość. Fotografia może być dziedziną sztuki lub też nie.W tym wypadku raczej coś dokumentuje. Pytanie,jaki rodzaj odbiorcy jest tym zainteresowany? Jest też duża różnica,czy fotografowane są np.stacje benzynowe czy też obiekty sakralne obecne lub byłe. W każdej fotografii powinny być przestrzegane przez autora zasady dobrej kompozycji, światła i odpowiedniej techniki fotografowania aby projekt był dobry. Najważniejszy jest jednak duch np.tych starych synagog bez ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Redakcjo wiadomosc24.pl! Umieszczenie tego tekstu w dziale "Hobby" jest pomyłką i deprecjonuje jego wartość. Poruszany przez Autorkę temat jak najbardziej mieści się w zakresie sztuki fotograficznej i powinien zostać umieszczony w dziale Kultura -> Fotografia. Nadmienię, że np. fotografowanie samego siebie przez wiele lat, każdego dnia, uprawia m.in. Marek Gardulski, Prezes Okręgu Krakowskiego ZPAF i były dyrektor Galerii ZPAF w Krakowie, do którego miałem możliwość chodzić na zajęcia.
To nie jest jakieś tam HOBBY :-))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobnie działał i odliczał czas Roman Opałka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo lubię takie projekty. Dobrze, że pojawił się na ten temat tekst. Nie dziwię się, że zainteresowanie tymi twórcami jest ogromne. W końcu każdy żyje ciągle z upływającym czasem pod rękę. Czasem, który tylko nieznacznie zmienia nas z dnia na dzień, by jednak po latach pokazać nam naszą własną a już nieznaną nam twarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.