Facebook Google+ Twitter

Zatrzymać Świat

Zatrzymajcie ten świat ja wysiadam...chciałoby się powtórzyć słowa piosenki pani Jopek. Tylko czy da się wysiąść? A co będzie potem? Będę stała na pustej stacji, którą życie wyłączy z użytku jak PKP wyłącza swoje. A może warto być "out"?

Panna O pyta mnie co robię. Mówię, że opracowuję temat „powolność”. A ona na to dlaczego tak zawsze się spieszę?
Śpieszę? - pytam córkę z niedowierzaniem,
...No poganiasz mnie rano...szybko szybko bo jadę na spotkanie...
Wiem, że ma rację...1:0 dla logiki dziecka. Ba. Nokaut.
A co to powolność? - pyta
Tłumacze...
A opowiesz mi powolną bajkę?
Szedł żółw...szedł... szedł...
Nie taką...śmiech...prawdziwą i z takim ważnym czymś na końcu
Morałem?
Tak..
.
Opowiadam więc bajkę o złotej kaczce...znacie? Na pewno?
Łódź rybacka w Mechelinkach / Fot. Ewa Tina SzafranowiczZatrzymaj świat ja wysiadam? Raczej zaciągnę ręczny hamulec. Mam naturę społecznika więc zaciągnę go dla ogółu...Zatrzymajmy pociąg zwany życiem...w szczerym polu...gdzie nie ma nic...tylko nuda. A nuda ma znaczenie
fundamentalne bo dzięki niej obserwujemy otaczający nas świat. Bez pośpiechu, bezwiednie badamy zachodzące w nim procesy. Układamy go w sobie jak puzzle.
A co będzie gdy przyjdzie konduktor?
Kto zapłaci za nie prawne użycie tegoż hamulca?
Jak to kto? Ja... pan..pani..społeczeństwo... Warto zapłacić. Bo zbyt wiele można stracić jadąc dalej.
Jednak się uprę w tym temacie. Wysiadam i wiem gdzie. W Mechelinkach. Choć po kaszubsku to raczej Mechelinga lub Mechelinczi zaś z niemieckiego Mechlinken. Wioska rybacka niedaleko Gdyni gdzie turyści docierają raczej „wtajemniczeni”. Większość wybiera pobliską Rewę. Co takiego jest w tych kilkunastu domach, przystani rybackiej jak sprzed pół wieku? Cztery letnie smażalnie, wędzarnia i Slow life / Fot. Ewa Tina Szafranowiczjeden nadęty przybytek gastronomiczny. Torpedownia z czasów wojny. Wąska plaża, z kamieniami i kaszubskimi kutrami rybackimi. Wszędzie blisko ale jednak daleko dla około trzystu mieszkańców. Dla mnie jednak to prawdziwy bursztyn. Zatrzymana przestrzeń ze swoją niepowtarzalną atmosferę. Autentyczny genius loci. Nie sądzę, aby ktokolwiek chciał wpisać Mechelinki do Cittaslow choć właśnie to miejsce ma swego ducha. Zero powierzchowności. Prostota życia. Nie odrealnionego czy wyidealizowanego. Nie skrojonego jak do zdjęć w kolorowych magazynach. Zwykłego do szpiku kości w swojej powolności. To zatopienie „w bursztynie czasu” nie potrwa długo. Władze aktywnie zajęły się cywilizowaniem tego miejsca. W planach na najbliższe lata mają” „ budowę niezbędnych sieci i instalacji, wyycinkę drzew i krzewów, budowę hali sprzedaży z 10 Wędzarnia pana Andrzeja / Fot. Ewa Tina Szafranowiczboksami handlowymi, zaplecze szatniowe i sanitarne, magazyn skrzynek, myjnia skrzyń, wytwornica lodu, chłodnia, magazyn odpadów, pomieszczenia gospodarcze, sanitariaty a także nowe obiekty budowlane, a w morze zostanie wyprowadzony 175 metrowy pomost”. Do tego cud-miód oferta dla spragnionych ciszy i spokoju. Budowa „kilkudziesięciu apartamentów z pięknym widokiem na morze, garażami, tarasami”. Wprost do prospektu deweloperskiego. Zachwycające, prawda? Jest szansa, że kryzys zatrzyma te plany...kto by pomyślał, że kryzys może mieć pozytywne strony...
Potencjał takich wiosek jak Mechelinki tworzą nieśpieczność życia, autentyzm łodzi rybackich i nadal prowadzonych połowów, klimat miejsca, naturalne krajobrazy. Zmiany są nieuniknione. Wiem. Cywilizacja nieubłagana. Wiem. Przeszłość zawsze ustępuje miejsca przyszłości. Wiem. Mogę się tylko cieszyć, że miałam możliwość zjedzenia flądry wprost z wędzarki pana Andrzeja, delikatnego śledzia w occie w Barze u Rybaka. Ryb, które jeszcze rankiem pływały najspokojniej w morzu.
Wypiję za zdrowie przeżytków, które budują w nas naszą własną historię. Piję za Mechelinki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piękne są takie zakątki gdzie zycie ma swój własny rytm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.