Facebook Google+ Twitter

Zatrzymaj się! Uratuj siebie i bliskich

Co roku na przejazdach kolejowych dochodzi do kilkuset wypadków, są ranni i ofiary śmiertelne. Kampania społeczna pod hasłem "Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj" ma uzmysłowić jak wielkie zagrożenie stwarza lekkomyślność kierowców

 / Fot. oficjana strona kamanii www.bezpieczny-przejazd.plChwila nieuwagi, brawura, prędkość powodują, że kierowca nie zauważa nadjeżdżającego pociągu i tak dochodzi do zderzenia, w którym samochód osobowy nie ma szans z ważącą kilkaset ton maszyną.
O takich wypadkach słyszymy niemal codziennie i równie często o osobach w nich poszkodowanych.
By zmniejszyć ilości wypadków na przejazdach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A już po raz czwarty zainicjowały letnią kampanię reklamową pod hasłem" Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj! "

Przebieg kampanii

W ramach akcji informacyjnej na ulicach pojawiły się bilbordy, przygotowano ulotki, gadżety (baloniki, lizaki, breloki, smycze, plany lekcji) skierowane do dzieci, by wpływały na rodziców. Zorganizowano także szereg pokazów, podczas których na własne oczy można przekonać się jak straszne w skutkach jest zderzenie małego auta z wielkim pociągiem.

Pokaz w Ursusie

5 sierpnia kontrolowany wypadek miał miejsce w warszawskim Ursusie. Ci którzy przyszli oglądać zdarzenie mogli z bliska zobaczyć jakie skutki ma nie zatrzymywanie się przed przejazdem. Jadący z prędkością 200 km/godz. pociąg niemal staranował stojący na torach samochód i przez kilkanaście metrów pchał go przed sobą. Następnie do akcji ruszyli strażacy, którzy przy pomocy ciężkiego sprzętu wyciągali poszkodowanych i przekazywali ratownikom pogotowia. Tym razem była to akcja symulowana, poszkodowane były manekiny, a pociąg jechał wolniej niż zwykle, ale ile razy takie zderzenie ma miejsce naprawdę, przy dużo większej szybkości.

Pytani o wrażenia obserwatorzy inscenizacji przyznali, że nie zawsze zachowują środki ostrożności przy przejeździe przez tory, ale takie happeningi pomagają uzmysłowić jak wielkim zagrożeniem jest bezmyślność na drodze.

Wsparcie

Kampania "Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj! " zyskała przychylność wielu gwiazd. Popierają
ją Grzegorz Turnau, Radosław Pazura, Elżbieta Dzikowska, Grzegorz Lato i wiele innych znanych osób. Akcji partnerują min. "Nesweek Polska", Telewizja Polska TVP S.A , radio Wawa.

Statystyki:

98 proc.! wypadków na przejazdach kolejowych powodują lekkomyślni kierowcy

- w roku 2007 doszło do 262 wypadków
- rok 2006 - 256 wypadków
- rok 2005 - 236 wypadków

Poszkodowani w wypadkach:
- rok 2007 - 154 osoby w tym 48 ofiar śmiertelnych
- rok 2006 - 134 osoby w tym 30 ofiar śmiertelnych
- rok 2005 - 157 osób w tym 42 ofiary śmiertelneWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Akcja godna pochwały, przy przejazdach widzimy bilbordy nawołujące do zatrzymania się przed przejazdem, rekalmy w telewizji itd. I co z tego? Będąc kierowcą obserwuję innych, z którymi dzielę pasy jezdni, i często czuję się źle kiedy zatrzymuję się przed przejazdem, bo w lusterku widzę gestykulujących, wiecznie śpieszących się kierowców, których mina mówi wszystko. Zapominają oni, że szlabany obsługiwane są przez ludzi, a ci zarówno jak i maszyny czasami zawodzą. A auto osobowe, jak również te większe w zderzeniu z pociagiem stoją na przegranej pozycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.