Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5818 miejsce

Zatrzymano satanistę, który spalił kościółek znany z "Potopu"

Policjanci z Krakowa ujęli po 11 latach sprawcę podpalenia zabytkowego kościoła z XVI w. w Woli Justowskiej. Podejrzany o zniszczenie świątyni był w 2002 roku 17-letnim satanistą.

Kadr z filmu Około godziny 2.00 w nocy z 5 na 6 kwietnia 2002 r. spłonął w Woli Justowskiej na terenie Krakowa drewniany kościół z XVI w. pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Budynek, stojący przy ul. Panieńskich Skał, był zrekonstruowany z wielką pieczołowitością po poprzednim pożarze w 1978 r. Oddany wiernym w 1982 r. ostatecznie po drugim doszczętnym zniszczeniu nie został już odbudowany. Zbudowany był w stylu śląsko-małopolskim: nawa prostokątna, prezbiterium zakończone trzema bokami ośmioboku.

Pożar w 2002 r. strawił kościół doszczętnie wraz z wyposażeniem w postaci XVIII-wiecznych organów, trzech dzwonów, dwóch tablic z wotami w postaci wyrobów ze złota, srebra, obrazów i rzeźb. Straty trzeba liczyć w milionach złotych.

Zabytkowy kościół - jeden z najpiękniejszych pomników ciesiołki - pozwolił ekipie filmu historycznego Potop (1974) Drewniany kościołek w Woli Justowskiej / Fot. archiwum parafii doskonale przenieść widzów w czas XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. W nim nakręcono ostatnią scenę adaptacji drugiej części Trylogii Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Przybywają do kościółka, grającego litewski kościół w Upicie, rycerze z listem królewskim rehabilitującym Andrzeja Kmicica. Padły tam pamiętne dla każdego słowa Oleńki: "Jędruś, ran twoich niegodnam całować".

Po ponad 11 latach policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie tego zabytkowego kościółka na Woli Justowskiej w Krakowie. Podejrzany o zniszczenie świątyni ma dziś 28 lat. Dominik M., jak podała Prokuratura Rejonowa w Krakowie-Krowodrzy, jako uczeń szkoły średniej był członkiem sekty satanistycznej, fanem muzyki blackmetalowej związanej z tą ideologią. Mężczyzna został przesłuchany w charakterze podejrzanego, nie przyznał się do przedstawionego mu zarzutu. Został aresztowany na okres dwóch miesięcy. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się, bardzo imponuje skuteczność dochodzenia po tak długim czasie, tym bardziej, że zaraz po zdarzeniu nie było wiadomo, jakie są przyczyny pożaru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wynika zatem, że jest takich drewnianych kościołów już tak coraz mniej w naszym kraju. Wielka szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należałoby życzyć bytomskim śledczym takiej wytrwałości w podobnej sprawie, gdy nocą 14 listopada 1982 roku został podpalony i doszczętnie spłonął zabytkowy XVI wieczny kościółek św. Wawrzyńca. Sprawców do tej pory nie wykryto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Typowe: w oparciu o najlepsze skandynawskie wzory i kilka wcześniejszych legend dowiedziono ponad wszelką wątpliwość, że osiągnięty stopień nieuporządkowania ma miejsce, kiedy entropia rośnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla policjantów z Krakowa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic dziwnego, że wydarzenie przyciągnęło uwagę już chyba 3957 osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezmyślność i dzikość niektórych osób najlepiej potwierdza teorię Darwina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.