Facebook Google+ Twitter

Zawał w kopalni. Wydobyto trzech górników, czwarty nie żyje

W czwartek ok. 22.30 doszło do zawału w Kopalni Węgla Kamiennego "Rydułtowy-Anna" niedaleko Rybnika. 157-metrowy chodnik został zasypany od 122. metra. Udało się wydobyć trzech górników, czwarty nie żyje.

Kopalnia "Rydułtowy-Anna", www.wikipedia.org / Fot. LudekW czwartek ok. 22.30 doszło do wstrząsu w Kopalni Węgla Kamiennego "Rydułtowy-Anna" niedaleko Rybnika. Nastąpił zawał, który objął ok. 30 m pochylni, drążonej kombajnem chodnikowym. W strefie zagrożenia było ośmiu górników.

"Czterech z nich krótko po wstrząsie bezpiecznie wyjechało na powierzchnię, są poturbowani. Czterech kolejnych znalazło się w rejonie objętym zawałem" - powiedział rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej.

Sztygar, a później ratownicy, szybko zlokalizowali miejsce, gdzie znajdowali się trzej górnicy - było to kilka metrów od granicy zawału. Około godz. 3 nad ranem, po ponad czterech godzinach od wstrząsu, wykorzystując szczeliny i załomy w rumowisku udało się wydostać jednego z górników, a krótko potem kolejnego. Przed godz. 6 rano ratownicy wydobyli z zawału także trzeciego poszkodowanego.

Jeden z górników doznał poważnych obrażeń, pozostałych dwóch jest w stanie dobrym - szli do szybu o własnych siłach.

Do czwartego górnika usiłowało dotrzeć pięć zastępów ratowniczych. Rumowisko ma ok. 35 metrów, nie było pewności, w której części znajduje się górnik. Każdy nieostrożny ruch mógł poruszyć zalegające w zasypanym rumowisku elementy i utrudnić dotarcie do poszkodowanego, dlatego akcja była prowadzona bardzo ostrożnie. Ratownikom udało się zlokalizować czwartego poszkodowanego. Niestety, okazało się, że nie żyje.

Wydobycie górników było czasochłonne, bo ratownicy musieli zrobić w rumowisku odpowiednie przejście. Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) sprecyzował, że trzeba było m.in. rozcinać zalegające w zasypanym wyrobisku pogięte elementy, pręty, siatki i inne części podziemnej infrastruktury.

Po wstrząsie wyrobisko 1080 m pod ziemią (a nie, jak wcześniej informowano, 1200 m) zostało zdeformowane, uszkodzona została m.in. obudowa chodnika oraz znajdujące się w nim instalacje. Aby dojść do uwięzionych, ratownicy musieli ręcznie usuwać zagradzające im drogę pogięte elementy.

W tym roku w kopalni Rydułtowy-Anna (jej częścią jest tzw. ruch górniczy Rydułtowy) doszło już do dwóch tragedii - 5 sierpnia zginął tam 42-letni górnik, przygnieciony ważącym blisko tonę elementem przenośnika. Wcześniej, 24 marca, w kopalni miało miejsce tąpnięcie. Wstrząsowi o energii odpowiadającej ok. 2,4 stopniom Richtera towarzyszył zawał skał w położonym 1000 m pod ziemią chodniku, na długości ok. 35 metrów. W pobliżu znajdowało się siedmiu górników - sześciu wycofało się o własnych siłach, siódmy zginął. Jego ciało wydobyto na powierzchnię po trzech dobach trudnej akcji ratowniczej.

Kopalnia Rydułtowy-Anna jest jedną z bardziej narażonych na wstrząsy w polskim górnictwie węgla kamiennego.

Katarzyna Olczak/PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Chciałbym wiedzieć jaka jest rentowność tej kopalni.
Nie zdziwiłbym się jakby przynosiła ogromne straty. Utrzymywane są na siłę, bo związki nie godzą się na zamknięcie. Górnicy górą! Kuriozalnie sami zaczynają być winni śmierci kolegów.
Pozamykać nierentowne kopalnie! Rząd niech zacznie wreszcie rządzić! Za palone w Warszawie opony wystawić rachunki i skierować sprawy do kolegium. Wydaje się, że stanowcze postępowanie władzy przyczyniłoby się do zmniejszenia ilości górniczych tragedii. Za rolników pomyśleli inni - jesteśmy w UE, oni mają już profity.
To samo trzeba zrobić z górnictwem i przemysłem stoczniowym- zrestrukturyzować związki zneutralizować, aby zajęły się tylko problemami pracowniczymi i nie mogły wpływać na decyzje marketingowo- gospodarcze zakładów.
Jaką wiedzę mam stoczniowiec czy górnik ?
Jak obsługiwać łopatę czy palnik acetylenowy? Tak, taką wiedzę ma opanowaną i jest super specjalistą.
Ale na boga , precz z łapami od zarządzania przedsiębiorstwem!
Obydwie dziedziny gospodarki upadają przez nieodpowiedzialne postępowanie związków z idiotycznymi roszczeniowymi ideami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.