Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10172 miejsce

"Zawieszona" kawa podbija świat. Czy przyjmie się także w Polsce?

Gest dobrego serca, chęć pomocy biednym czy trend, który znudzi się i minie? W wielu miastach na świecie popularność zdobywa tzw. zawieszona kawa - napój, który za darmo może wypić bezdomny. Czy Polacy także przyjmą ten zwyczaj?

 / Fot. Printscreen/FacebookOd kilku dni w internecie krąży historia o "zawieszonej" kawie. Na Facebooku istną furorę robi zdjęcie bezdomnego siedzącego w eleganckiej kawiarni z filiżanką kawy w dłoniach. Obok fotografii pokrzepiająca serce historia o tym, jak to klienci pewnego lokalu kupując jedną kawę dla siebie, płacą za następną, ale proszą o jej "zawieszenie". W rezultacie, gdy do kawiarni wchodzi bezdomny i pyta o ciepły napój, otrzymuje kawę, za którą wcześniej zapłacił jeden z klientów. Wydawałoby się, że to mały gest. Jednak dla osoby, która nie posiada zupełnie niczego, ten bezinteresowny uczynek nabiera ogromnego znaczenia.

Włoskie "caffe sospeso"
"Zawieszona" kawa to prawie stuletni zwyczaj, który swój początek wziął w Neapolu w czasach wielkiego kryzysu. Włosi, idąc przed pracą na małą czarną, oprócz napoju dla siebie kupują także "caffe sospeso", czyli kawę za którą płacą, ale której nie piją. Darmowe kawy kelner spisuje kredą na tablicy. W ten sposób z "zawieszonej" kawy może skorzystać osoba, której nie stać na jej kupno. Po tym, jak w 2008 r. zwyczaj ten opisał dziennikarz Luciano De Crescenzo, “caffe sospeso” trafiła również do Mediolanu i Rzymu. Potem obiegła resztę świata. Darmową kawę można wypić m.in. w Australii, Rosji, Bułgarii oraz na Ukrainie.

Zawieszona kawa - zdjęcie ilustracyjne / Fot. DocteurCosmos/CC BY 3.0"Zawieszona" kawa w Polsce
Propagowaniem włoskiego zwyczaju w Polsce zajął się pochodzący z Kijowa Aleksander Każurin. Obecnie darmowe napoje można wypić w Warszawie, Krakowie oraz w Łodzi. W katowickiej pierogarni "Na Gliwickiej", oprócz kawy, "zawiesić" można również herbatę lub posiłek.

Chęć pomocy czy chwilowy trend? Internauci podzieleni
Po tym, jak zdjęcie starszego mężczyzny z kawą obiegło Facebooka oraz dotarło na jeden z popularnych portali z internetowymi memami, wśród internautów rozpoczęła się gorąca dyskusja o słuszności tego typu akcji. Zdania są mocno podzielone. Wiele osób popiera działanie mające na celu pomoc bezdomnym, jednak spora część użytkowników traktuje to jako chwilowy trend, który po czasie się “wypali” i który ciężko wcielić w życie. Wizja darmowej kawy nie przemawia również do osób, które są zdania, że bardziej niż napoju, bezdomnym przydałaby się nowa para butów czy ubranie. Są też i tacy, którzy kategorycznie mówią “zawieszonej” kawie “nie” chociażby dlatego, że nie są w stanie wyobrazić sobie przebywania w jednym pomieszczeniu z brudnymi bezdomnymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Znaków zapytania jest wiele w związku z tą sympatyczną akcją, ale zapraszam też do poczytania mego tekstu, czas pokaże jak będzie link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała rzecz . Nawet nie wiem czy w moim mieście coś takiego funkcjonuje . Jeśli tak , zawieszę kawę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgorzata Makowska Dzisiaj 17:56 "(...) niestety nie trafiłam jeszcze na takich ludzi i takie miejsca".

Jeśli chodzi o Warszawę, to "zawieszoną" kawę można wypić w 8 kawiarniach, m.in. w "Kafce" na Oboźnej lub Klubokawiarni Grawitacja. Może kiedyś zwyczaj zawita również do tych większych kawiarni...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło jest pomyśleć o życiu wśród ludzi, którzy "zawieszają" kawę, czy herbatę... Pomysł rewelacyjny, niestety nie trafiłam jeszcze na takich ludzi i takie miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie bym postawił kawę nieznajomemu, nie czekając na podziękowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł godny naśladowania, podejrzewam ,że się przyjmie mimo sporej grupy antagonistów. Ludzi dobrej woli wśród Polaków jest dużo, widać to po różnych akcjach. Dobro czyni dobro ,zawsze w jakiejś formie do nas wróci. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Łodzi "zawieszona kawa" jest od dawna. Dwie kawiarnie oferują zawieszenie kawy - Mała Litera i Fresco Cafe. Pomysł jednoczy i integruje ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się w 100%, ale właśnie... biorąc pod uwagę fakt, że mamy taką mentalność, a nie inną i że czytając komentarze w internecie, jednak większość osób jest na "nie", to pewnie cała akcja umrze niedługo śmiercią naturalną z braku chętnych do kupowania "zawieszonych" kaw...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że to fajny pomysł. Mały gest a zawsze coś choć myślę, że w Polsce raczej się nie przyjmie ze względu na naszą mentalność. Jeśli ktoś uważa,że bardziej bezdomnemu potrzebne są buty niech mu kupi i tyle. Na taką kawę stać o wiele więcej osób, także ja jestem zdecydowanie na tak. Natomiast ci, którzy nie chcą przebywać z bezdomnymi w jednym pomieszczeniu po prostu mogą zmienić lokal...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.