Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

58627 miejsce

Zawieszona ratyfikacja umowy ACTA. Co to oznacza?

Premier Tusk oświadczył, że zawiesza ratyfikację ACTA. Tymczasem zawieszona ratyfikacja ACTA w istocie nie oznacza zawieszenia. Tak twierdzą niektórzy prawnicy.

 / Fot. PAP/Maciej KulczyńskiMinęły dwa tygodnie odkąd młodzi polscy internauci podjęli ostry protest przeciwko ACTA. Fala oburzonych szła przez kraj, zataczając codziennie coraz szersze kręgi. Trafiała z wielkich miast do małych, a nawet do gmin wiejskich. Bo młodym internautom, świadomym tego, co się kryje pod ciemnym obrusem prawdy prawa polskiego i europejskiego o układzie ACTA, od początku nie było i nadal nie jest do śmiechu. Żądali i żądają zniesienia lub złagodzenia restrykcji wobec użytkowników Internetu wynikających z ustaleń ekipy rządzącej i decydentów.

Naprzeciw młodym oburzonym wyszli – w istocie w ich obronie, m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i prezydent RP, Bronisław Komorowski. Premier Donald Tusk najpierw zareagował nieugiętą postawą wobec "jakichkolwiek nacisków szantażystów", a chwilę potem zapowiedział zbadanie, czy były konsultacje społeczne w sprawie ACTA, przed podpisaniem protokołu przez Polskę w Tokio.

 / Fot. PAP/Maciej KulczyńskiPogroził nawet palcem tym ministrom, którzy za konsultacje, mieli odpowiadać. Wysłuchał ich cierpliwie na "dywaniku", po czym dywanik schował głęboko w swoim gabinecie a ministrów winowajców - rozgrzeszył. Wszak byli nieświadomi, co czynią, że nic nie uczynili…

Podobno dopiero po rozmowie u prezydenta pojaśniał umysł premiera w trudnych sprawach ACTA i dziś już wiemy, że konsultacje społeczne będą, i to bardzo szerokie i głębokie, jak toń Wisły po wiosennych roztopach, a potrwać mają okrągły rok a nawet dłużej jak tylko zajdzie taka potrzeba. Wreszcie premier oświadczył do kamer, iż zawiesza ratyfikację ACTA. Powiedział to dobitnie i szczerze jak tylko potrafi, iż podjął definitywną decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy ACTA.

Poznał szyfr konsultacji dotyczących ACTA, które ocenia jako niepełne. Dlaczego niepełne? Bo konsultowane środowiska nie były reprezentatywne dla interesu i punktu widzenia internautów. Inaczej mówiąc, nie były właściwie reprezentowane, a konsultowano się głównie z organizacjami, które są związane wyłącznie z nadawcami i twórcami.

Wprawdzie premier aż tak szczegółowo nie tłumaczył swojej decyzji o zawieszeniu ratyfikacji umowy ACTA, ale nie inaczej można zrozumieć jego intencje i wynikające z nich ostatnie postanowienie. Istotne jednak w oświadczeniu jest to: "Podzielam opinie tych, którzy od początku twierdzili, że konsultacje nie były pełne" - przyznał premier Tusk - newsweek.pl.

Aby pogłaskać internautów i wlać im co nieco balsamu na wyziębione na mrozie w protestach serca, stwierdził jednoznacznie, iż jest rozgoryczony na swoich urzędników, bo sam włożył dużo energii, aby wszystkie kwestie wolności w Internecie "były przedmiotem nieustannego dialogu". No i teraz będą – przez rok i jeszcze dłużej, jak będzie taka potrzeba.

Demonstracja we Wrocławiu / Fot. PAP/Maciej KulczyńskiNie po raz pierwszy premier wykazał, że potrafi być w istotnych sprawach politycznych elastyczny. Przed kilkoma dniami odzwierciedlił to na forum międzynarodowym, kiedy ważyły się losy polskiego udziału, bądź nie, w obradach tzw. "siedemnastki" strefy euro. Później komentowano, że dogadał się z przeciwnym i upartym w tej sprawie, jak przysłowiowy kozioł, Sarkozy’m.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Stefek Burczymucha
  • Stefek Burczymucha
  • 05.02.2012 14:53

Czyli ze nasz rzad a wlasciwieludzie w ktorego sklad wchodza sa niekompetentni i nie wiedza co podpisuja.Takich ludzi nam trzeba, zrobmy z Polski Grecje lub Irlandie.Obalic rzad, bo taki jaki reprezentuje interesy tego kraju jest nam niepotrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mojeimię44
  • Mojeimię44
  • 04.02.2012 23:56

Tusk kłamie i gra na zwłokę aż się wypalimy! Jest zimno i dobrze wie, że nie będziemy stać na mrozie wiecznie! Potrzebne są nowe ruchy bardziej zwracające uwagę mediów!!! Agresywniejsze zachowanie sprowokuje "diabła" by pokazał swoje oblicze! Nie dajcie się! Jak wejdzie acta nie będę mógł głosić takich rewolucyjnych wywodów bo mnie zamkną. REWOLUCJA musi trwać!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 ~Anonymus
  • ~Anonymus
  • 04.02.2012 23:17

~Anonymus
Przyglądam się temu sporowi od samego początku i mimo że niby wszyscy znają ACTA nie mam pojęcia dlaczego wiąże się go tylko z Internetem. W mediach mówi się o ACTA jako o problemie Internetu ale jeżeli przeczyta się ten dokument uważ... rozwiń całośćne to widać że internet to tylko mała część jakiej on dotyczy. ACTA jest traktatem handlowym narzuconym przez USA, na warunkach USA. Nacisk jest wręcz fizycznie odczuwalny. Jak wiemy ACTA dotyczy przeciwdziałania rozpowszechniania podróbek nie tylko w Internecie ale przede wszystkim w świecie realnym. ACTA będą miały zastosowanie wszędzie tam gdzie zostanie naruszenia zasada rzekomej oryginalności. Narzuci to rozprowadzanie produktów opartych na konkretnych patentach. Do czego zmierzam?
Otóż ACTA zakładają na sygnotariuszy stosowanie wyrobów które są poparte patentami zarejestrowanymi w wielkich korporacjach zachodu (czytaj USA). A dlaczego bo nie mamy własnych które mogłyby konkurować z tamtymi. To od razu eliminuje konkurencje krajów rozwijających się takich jak Polska. Nie będziemy mogli niczego wyprodukować bez kupna licencji od korporacji zachodnich inaczej będziemy odpowiadać za podrabianie, czyli będziemy biedni ponieważ licencje są tak drogie że nie sprzedamy niczego taniej od nich. To będzie miało wpływ na wiele gałęzi przemysłu jak na przykład przemysł około-samochodowy. Nie znajdziemy tanich części zamiennych. To samo dotyczy przemysłu IT. Nie mamy żadnych patentów z tej dziedziny. Nawet przemysł rolniczy ucierpi ponieważ licencje na żywność modyfikowaną genetycznie mają tylko amerykanie. Jednym słowem spowolni to lub nawet zatrzyma wzrost gospodarczy. Dlatego takie kraje jak Chiny Rosja czy Indie nie podpisały tego dokumentu. Tam gospodarka idzie do przodu i będzie szła. To oni będą konkurencją dla zachodu. Jak ratyfikujemy ACTA stracimy również całkowitą kontrole nad wydobyciem gazu łupkowego ponieważ licencje na technologie wydobycia mają tylko amerykanie. Czyli nie zrobimy nic bez amerykanów nawet jak się na nich obrazimy. Jak dotkniemy tych złóż bez nich to za to odpowiemy. Jeżeli nie podpiszemy ACTA to możemy dyktować jakieś warunki bo ponoć mamy jedne z największych złóż na świecie. Biorąc pod uwagę krzywą wzrostu zapotrzebowania na jakieś 300 do 400 lat. ACTA jest dobre dla takich krajów jak USA ponieważ to oni mają wszystkie patenty a takie kraje jak nasz doprowadzi do pozycji "wyrobników" dla zapewnienia ich dobrobytu. Ratyfikowanie ACTA będzie jednym z największych przekrętów w dziejach polski. " kopiuj / wklej dalej -to nie moje słowa tylko innego użytkownika
Proszę wasz o kopiowanie i wklejanie tego na inne strony

Komentarz został ukrytyrozwiń
Byku
  • Byku
  • 04.02.2012 19:23

Zainteresowani niech spojrzał tu http://kwejk.pl/obrazek/902014/to,jeszcze,nie,koniec!.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
cyprian dziurowicz
  • cyprian dziurowicz
  • 04.02.2012 18:36

HISTORIA O ACTA :D


ACTA DOŁĄCZYŁY DO POLSKI 2012 ROKU PRZED EURO.
ACTA MA WYKASOWAĆ WIKI PEDIE I STRONKI DO ŚCIĄGANIA GIER :( .
HAKERZY PRUBOWALI TEMU ZAPOBIEC ALE TYM RAZEM SIĘ NIE UDAŁO :( .
WIELE STRON INTERNETOWYH RUCHU OPORU MA NAPIS STOP ACTA!!!!.
HOCIAŻ TO NIC NIE DAJE IM BARDZIEJ MOŻEMY NA CIERAĆ TO MOŻE PRZEDYDENT PRZEGRA WOJNE.
ALE TO NIEWIADOME.......

Komentarz został ukrytyrozwiń
J.U.
  • J.U.
  • 04.02.2012 17:42

Tuska ACTA to ludobójstwo-inwigilacja-totalitaryzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stach Ostróżka
  • Stach Ostróżka
  • 04.02.2012 17:30

Po pierwsze - zasady ACTA mają służyć gospodarce krajów najbogatszych, a hamować rozwój krajów z różnego powodu opóźnionych w rozwoju, jak np. Polska z powodu eksploatowania jej najpierw przez zaborców, a potem przez nazistów i bolszewików. Rosja i Chiny są opóźnione z innych powodów (to ich sprawa,nie nasza), ale ich rządy, rozumiejąc szkodliwość ACTA dla ich krajów, są przeciw tym zasadom.
Po drugie - zasady te zmierzają do przekształcenia Internetu ze źródła wolności w globalną wywiadownię w interesie najbogatszych korporacji światowych. To się nikomu nie podoba, kto pozostaje przy zdrowych zmysłach.
Po trzecie - z tych dwóch powodów, a nie ze względu na krótkość konsultacji ACTA należy odrzucić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
  • Adam
  • 04.02.2012 17:15

Nieciekawym kierunkiem jest fakt, że publikuje się walkę o ACTA jako jedyny cel.
Jednak ingerencja w wolność obywatelską i ograniczanie praw rodziny to długa lista działać PO.
Zwrócić należy uwagę nie tylko na wolność wypowiedzi, ale przede wszystkim na to, jak PO traktuje nasze wypowiedzi.
Polityka względem ograniczania wolności rodziny, w której na każdym kroku jesteśmy niewolnikami pracowników społecznych i wykorzystujących to donosicieli, czerpiących korzyści z szantażowania rodzin swoimi pomówieniami.
Kapusiostwo i kolaboracja ma otwartą dzięki PO drogę do sterowania naszymi decyzjami...
Gdzie polityka prorodzinna?!!!
Gdzie wolność obywatelska?!!!
Stajemy się zakładnikami mechanizmu manipulantów...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stach Ostróżka
  • Stach Ostróżka
  • 04.02.2012 17:13

Po pierwsze ACTA będę szkodzić rozwojowi gospodarki krajów opóźnionych w rozwoju i dlatego przeciw nim są m.in. Rosja i Chiny.
Po drugie - zasady ACTA mają na celu uczynienie z internetu globalnego instrumentu służącego totalnej inwigilacji, czegoś takiego, co opisał w swej arcyciekawej i pouczającej książce "Paradyzja" Janusz Zajdel.
Po trzecie - gadanie w tej sytuacji, że chodzi tylko o zbyt wąskie konsultacje jest zakrawa na kpinę z ludzi świadomych rzeczy. To tak, jakby bandyta miał w jednej ręce rewolwer a w drugiej nóż i pytał nas łaskawie, od czego wolimy stracić życie, jeśli mu natychmiast nie oddamy portfela. Nam chodzi o życie, a nie o dyskusję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta XXI
  • internauta XXI
  • 04.02.2012 17:07

nie tylko tyle marek...
ACTA prowadzi do zamykania serwisów hostingowych, bo na tych dużych nie można wykluczyć istnienia nielegalnych plików w takim morzu informacji. W USA zrakietowali megaupload.com - a przecież były tam miliardy/biliony legalnych plików. Ciekawe co na to agencja DS monopolistycznych? niedługo wszyscy będą musieli (W USA) kupować Windowsa bo nie będzie skąd ściągnąć Linuksa.

trzeba otwarcie przyznać że ACTA to międzynarodowa organizacja terrorystyczna i należy ratyfikować prawo międzynarodowe, które będzie karać członków ACTA na zasadach podbnych jak dziś się karze "zbrodnie przeciwko ludzkości" (czyli bez sankcjinowania regionalności przepisów - by USA nie spało spokojnie, przedawnienia - bo kilka milionów wystarczy żeby przeciągnąć sprawę o kilka lat, nieważności prawa karnego za zbyt późne wprowadzenie - bo powiedzą ACTA (lub inne szujstwo) już była).
Jak zmuszą USA do zapłacenia firmie posiadającej serwis megaupload.com, kilkunastu organizacjom wolnego oprogramowania, oraz wszystkim państwom 3ciego świata i rozwijającym się za każdy legalny plik na serwisie hostingowym które zrakietowali to im się odechce ACTA.

poza tym przepisów ACTA które mają zmusić jakoby do przestrzegania prawa patentowego/licencyjnego nie powstydziłby się wielki brat z ksiązki "rok 1984" wg. George'a Orwella. F**K UNCLE SAM you bet USSR !!! powiem więcej - USA jest za chinami jeśli chodzi o wolność człowieka (rosja jakoś się uratowała :P).

PS: Co za pacany politykują w UE że ratyfikowali ACTA? powinni walczyć rynkowo z USA, a nie podkładać głowę pod topór. dużo rozsądniejsze by było zrobienie wraz z Afryką blokady celnej (lądowo-oceanicznej) między rosją/chinami a USA - a i pieniądze dla bankrutującej UE się znajdą

PPS: a może jeszcze nam karzą instalować rządowego trojana? ile można...