Facebook Google+ Twitter

Zawieszono proces jednego z zabójców Popiełuszki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-22 16:16

Zenon Płatek nie może na razie być sądzony za kierowanie zabójstwem księdza Jerzego Popiełuszki z powodu złego stanu zdrowia. Taką opinię, na wniosek Sądu Okręgowego w Warszawie, wydali biegli.

Sędzia Wojciech Małek poinformował, że sąd co jakiś czas zwraca się do biegłych z prośbą o opinię. Proces Płatka zawieszono w 2000 roku z powodu choroby. Według ostatniej opinii biegłych, oskarżony nie może uczestniczyć w postępowaniu przed sądem przez najbliższe 3 miesiące. Zdaniem rzecznika sądu, z opinii wynika, że niewykluczone, iż w przyszłości stan zdrowia oskarżonego pozwoli na wznowienie procesu.

Generał SB Zenon Płatek był szefem IV departamentu MSW, zwalczającego w PRL Kościół katolicki. Razem z Płatkiem sądzony był generał Władysław Ciastoń, w 1984 roku - szef SB i wiceszef MSW. Śledztwo wszczęto w 1990 roku po tym, jak skazani w procesie toruńskim zeznali, że przełożeni polecili im, by Popiełuszko zamilkł. Z powodu braku dowodów Ciastoń został w 2002 roku uniewinniony.

W procesie toruńskim skazani zostali Adam Pietruszka, Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski. Wszyscy są już na wolności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.