Facebook Google+ Twitter

Zawirowania w radomskiej "Samochodówce". Przegrana władz miasta

Niegasnący konflikt między Wojciechem Bernatem, byłym dyrektorem radomskiej "Samochodówki", a władzami miasta, reprezentowanymi przez Ryszarda Fałka, wkroczył w ostatnim tygodniu w decydującą fazę.

 / Fot. By Voytek S (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia CommonsNaczelny Sąd Administracyjny odrzucił odwołanie władz miasta Radomia, przyznając jednoznacznie rację byłemu dyrektorowi.

Początek sporu

Sprawa ma swój początek jeszcze w czerwcu 2013 roku, gdy z racji kończącej się kadencji władz Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu rozpisano konkurs na nowego dyrektora. Do drugiego etapu przeszły dwie kandydatury – dotychczasowego dyrektora, Wojciecha Bernata oraz Anny Stańczyk, nauczycielki z PG 10 w Radomiu. Kandydatura Bernata została jednak odrzucona przez przewodniczącego komisji, Ryszarda Fałka, ze względów formalnych (braku podpisu na dokumencie stwierdzającym zgodność kopii z oryginałem) mimo tego, że chwilę później oryginał dokumentu został przez Bernata doniesiony. Konkurs wygrała więc Anna Stańczyk, ale finalnie nie objęła urzędu dyrektorki z powodu decyzji sądowych.

Bernat, nadal będący formalnie dyrektorem szkoły, zaskarżył postępowanie konkursowe do sądu administracyjnego i sprawę wygrał. W związku z tym unieważniony został cały konkurs, a władze miasta musiały powołać pełniącego obowiązki dyrektora, którym został Jarosław Sadal. Ta decyzja Ryszarda Fałka, odpowiedzialnego w Radomiu na oświatę, zdaniem Bernata również była niezgodna z prawem, ponieważ powołanie nastąpiło jeszcze za kadencji urzędującego dyrektora. Skierował więc kolejną sprawę do sądu administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu.

Prawo po stronie byłego dyrektora

6 marca bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że powołanie Jarosława Sadala na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora ZSS odbyło się z naruszeniem przepisów. Zgodnie z wyrokiem sądu, nakazującego wstrzymanie decyzji, p.o. dyrektora został więc zdjęty ze stanowiska, a na piątkowym posiedzeniu rady pedagogicznej powołano na jego miejsce... Annę Stańczyk. Dwa dni wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny orzekł też, oddalając odwołanie radomskiego magistratu, że Wojciech Bernat miał prawo brać udział w czerwcowym konkursie, a odrzucenie jego kandydatury było naruszeniem prawa i cały konkurs trzeba powtórzyć. Podtrzymał w ten sposób wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego wydany w sierpniu ubiegłego roku.

Nowy konkurs w czerwcu

Chociaż Ryszard Fałek powierzył Annie Stańczyk obowiązki dyrektorki na dziesięć miesięcy, to zapowiedział jednocześnie przeprowadzenie nowego konkursu na dyrektora ZSS już w czerwcu. Póki co nie wiadomo, czy wystartuje w nim Wojciech Bernat, który obecnie pracuje w "Samochodówce" jako nauczyciel przedmiotów zawodowych i jest również jednym z potencjalnych kandydatów z ramienia SLD na prezydenta Radomia.

- Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy ponownie będę ubiegał się o stanowisko ZSS. Choć bardzo w ostatnim czasie wspierała mnie Rada Rodziców, uczniowie mówili, bym się nie poddawał. To budujące - stwierdził Bernat na konferencji zorganizowanej 5 marca przez radomskie struktury SLD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.