Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

876 miejsce

Zawód: filozof. Czy po tym kierunku studiów jest praca?

Mówi się, że filozofia jest dla ludzi bujających w obłokach, że to dziedzina oderwana od konkretnych problemów życia codziennego, że daje satysfakcje, ale nie gwarantuje znalezienia pracy... Czy jest to trafne spostrzeżenie?

Zawód filozofa, czyli tego, który umiłował mądrość, wbrew pozorom nie musi polegać – i chyba w dzisiejszych czasach nie polega – na chodzeniu głową w chmurach czy tworzeniu oderwanych od rzeczywistości teorii.

Co można robić po tym kierunku studiów?

Los absolwentów filozofii bywa różny. Istnieje wiele branż, w których osoba, która ukończyła ten kierunek, może się doskonale sprawdzić. Rozrzut dalszych losów absolwentów filozofii zwykle jest olbrzymi. Student filozofii kształci w sobie umiejętność formułowania wniosków, analizowania najbardziej skomplikowanych sytuacji, znajdowania możliwych rozwiązań, dlatego filozofowie mogą pracować wszędzie tam, gdzie niezbędna jest umiejętność logicznego myślenia.

Dzięki obszernej wiedzy z zakresu nauk społecznych, politycznych i psychologicznych świetnie radzą sobie oni w public relations czy w agencjach reklamowych. Po filozofii można pracować
w instytucjach życia kulturalnego czy politycznego. Niektórzy absolwenci filozofii zostają na uczelni i zajmują się pracą naukową. Inni nauczają etyki w szkołach. Wiele osób po filozofii pracuje też w redakcjach, zostaje krytykami czy publicystami. Filozof często staje się też – dzięki swoim publikacjom – autorytetem w sprawach etycznych.

Współczesny świat zmusza do ciągłych zmian: zmiany zawodu, przekwalifikowanie się, zdobywania nowych umiejętności. Studiowanie filozofii to ułatwia. Czy może się ono okazać atutem na konkurencyjnym rynku pracy?

Współczesny świat i dzisiejszy rynek pracy zmieniły się w stosunku do tego, co było kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Obecnie, aby być konkurencyjnym, trzeba opanować umiejętność uczenia się oraz selekcjonowania chaotycznych nieraz informacji. Chociaż filozof jest społecznie rozpoznawany jako humanista, to jest jednak bardziej wszechstronny, dlatego ma mniejsze problemy ze znalezieniem pracy i łatwiej jest mu się przystosować. Filozofia, jako zdolność właściwego rozumowania i odnajdywania się w nowych warunkach, może się więc okazać bardziej pożyteczna dla osiągnięcia zawodowego sukcesu niż inne dziedziny.

Studiowanie filozofii to nie tylko poznawanie koncepcji genialnych myślicieli. To szukanie własnych dróg, niezgoda na miałkość i powierzchowność. Chodzi nie tylko o erudycję: filozofowanie to szukanie, które daje nie tylko przyjemność, lecz także korzyść.

Roman Cieciuch (Zielona Linia)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.