Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

418 miejsce

Zawód: terapeuta uzależnień

  • B P
  • Data dodania: 2010-05-16 18:22

Tegoroczni maturzyści, podobnie jak ich koledzy z lat ubiegłych, stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Zadają sobie pytania: "Jakie studia wybrać?", "jaki kierunek najlepiej przygotuje mnie do przyszłego zawodu i czy koniecznie musi być to uczelnia wyższa?".

zdjęcie na licencji GNU Free Documentation License / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alcohol_desgracia.jpgOdpowiedzi na te i podobne pytania poszukują również ci, którzy chcą związać swoją przyszłość z pomaganiem osobom uzależnionym czy to od środków psychoaktywnych, czy też innego nałogowego zachowania.

Nie matura, lecz chęć szczera?Wpisując w wyszukiwarkę internetową zapytanie o szkoły dla terapeutów uzależnień w wynikach pojawiają się nam obok profesjonalnych szkoleń psychoterapeutycznych, także oferty szkół policealnych. Jedna z nich zachęca swoich potencjalnych kandydatów do jej wyboru umieszczając takową obietnicę: Dzięki zdobytym kwalifikacjom znajdziesz pracę w poradniach uzależnień, szpitalach dla osób uzależnionych, izbach wytrzeźwień. Chętnie współpracę z Tobą podejmą fundacje i inne organizacje pozarządowe. Nic bardziej mylnego.

Narodowy Fundusz Zdrowia dość jasno określa jakie osoby mogą być zatrudnione w wyżej wymienionych miejscach i nie sposób znaleźć w kryteriach przez niego podanych absolwentów szkół policealnych.

Preferowany przez NFZ pracownik placówek odwykowych to certyfikowany specjalista terapii uzależnień, absolwent rekomendowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, bądź Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych specjalistycznego szkolenia.

Specjalistą Terapii Uzależnień nie może zostać osoba legitymująca się tylko średnim wykształceniem, aby uzyskać powyższy tytuł należy ukończyć jeden z sześciu kierunków studiów magisterskich. Są to: psychologia, pedagogika, socjologia, medycyna, pielęgniarstwo oraz teologia. Kolejnym warunkiem przyjęcia na szkolenie jest praca (może być umowa wolontariacka) w jednostce pomagającej uzależnionym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • B P
  • 27.05.2011 17:16

>>> Pragnę jednak dodać, że słuchacze szkół policealnych uzyskują tytuł INSTRUKTORA dRos. uzależnień

może i słuchacz takowy tytuł otrzymuje, lecz nie jest on honorowany w placówkach odwykowych. Instruktorzy szkolą się w ramach pierwszego modułu (KBdsN i PARPA co roku akredytują szkoły, które mogą takowe szkolenie przeprowadzać) i podobnie jak specjaliści winni przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego przed komisją z Krajowego Biura lub PARPA-y.

>>> dodatkowo pogłębiam wiedzę z danego zakresu, czyli uzależnień.

temu nie zaprzeczam przecie, ale niestety poradnie odwykowe nie czekają na słuchaczy tych szkoleń z otwartymi rękami. Ba, co raz częściej aby w ogóle ktoś chciał z Tobą rozmawiać musisz mieć tytuł specjalisty. NFZ jest bezlitosny ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
martittka84
  • martittka84
  • 12.05.2011 14:17

Zgadzam się z powyższym artykułem w związku z kwalifikacjami specjalisty ds. uzależnień. Pragnę jednak dodać, że słuchacze szkół policealnych uzyskują tytuł INSTRUKTORA dRos. uzależnień, nigdy w życiu specjalisty, bo jak powyżej napisałeś/-aś wymogi i z tym się zgodzę.
Niniejszym chciałabym nadmienić, że sama jest słuchaczem szkoły policealnej w tym kierunku, posiadam również studia wyższe z zakresu pracy socjalnej, a dodatkowo pogłębiam wiedzę z danego zakresu, czyli uzależnień.
Różnica między Specjalistą a Instruktorem jest rażąca wręcz, podobne zestawienie można porównać między innymi zawodami np: mgr. farmacji a technik farmacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zdemoralizowana
  • zdemoralizowana
  • 01.12.2010 16:05

A nie można prościej, znaczy się krócej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.