Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

91 miejsce

Zawód: terapeuta uzależnień

  • B P
  • Data dodania: 2010-05-16 18:22

Tegoroczni maturzyści, podobnie jak ich koledzy z lat ubiegłych, stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Zadają sobie pytania: "Jakie studia wybrać?", "jaki kierunek najlepiej przygotuje mnie do przyszłego zawodu i czy koniecznie musi być to uczelnia wyższa?".

zdjęcie na licencji GNU Free Documentation License / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alcohol_desgracia.jpgOdpowiedzi na te i podobne pytania poszukują również ci, którzy chcą związać swoją przyszłość z pomaganiem osobom uzależnionym czy to od środków psychoaktywnych, czy też innego nałogowego zachowania.

Nie matura, lecz chęć szczera?Wpisując w wyszukiwarkę internetową zapytanie o szkoły dla terapeutów uzależnień w wynikach pojawiają się nam obok profesjonalnych szkoleń psychoterapeutycznych, także oferty szkół policealnych. Jedna z nich zachęca swoich potencjalnych kandydatów do jej wyboru umieszczając takową obietnicę: Dzięki zdobytym kwalifikacjom znajdziesz pracę w poradniach uzależnień, szpitalach dla osób uzależnionych, izbach wytrzeźwień. Chętnie współpracę z Tobą podejmą fundacje i inne organizacje pozarządowe. Nic bardziej mylnego.

Narodowy Fundusz Zdrowia dość jasno określa jakie osoby mogą być zatrudnione w wyżej wymienionych miejscach i nie sposób znaleźć w kryteriach przez niego podanych absolwentów szkół policealnych.

Preferowany przez NFZ pracownik placówek odwykowych to certyfikowany specjalista terapii uzależnień, absolwent rekomendowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, bądź Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych specjalistycznego szkolenia.

Specjalistą Terapii Uzależnień nie może zostać osoba legitymująca się tylko średnim wykształceniem, aby uzyskać powyższy tytuł należy ukończyć jeden z sześciu kierunków studiów magisterskich. Są to: psychologia, pedagogika, socjologia, medycyna, pielęgniarstwo oraz teologia. Kolejnym warunkiem przyjęcia na szkolenie jest praca (może być umowa wolontariacka) w jednostce pomagającej uzależnionym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Szkoły policealne oferujący "instruktora" z certyfikację PARPY są odpowiednikiem STUiW, STZU, SPU czy STU. Często jednak dają tytuł bez pokrycia będąc nikim w procesie certyfikacji. I takie osoby lecą do szkół powyżej robiąc drugi raz to samo. Najczęstszym wałem jest pisanie na dyplomie ukończył szkolenie Instruktora Terapii Uzależnień. Co oznacza, że nie jest to szkolenie PARPY (osoba nie ma zaświadczenia a szkolenie cóż ja mogę zorganizować z zakresu farmacji i rozdać absolwentom dyplomy co to da? Nic). Jeśli ma to akredytację PARPy zazwyczaj taki absolwent nie idzie na staż lub go nie ukańcza niestety......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mydło i powidło. I Instruktorem może zostać osoba ze średnim wykształceniem. Specjalistą zaś magister psychologii, pedagogiki i teologii. Pozostali muszą sprawdzić jak są w ustawie to mogą jak ich nie ma np pracowników socjalnych to mogą być instruktorami. II Terapeutą może być każdy ale NFZ płaci tylko za instruktora i specjalistę. Ten ostatni ma więcej toteż przychodnie szukają specjalistów. III Aby przejść certyfikację należy ukończyć szkolenie i przystąpić do egzaminu KBPN lub PARPA te ostatnie powoli wypiera KBPN i daje szersze możliwości. IV Szkolenie teoretyczne nie da sie ukryć że w Polsce są 4 wiodące szkoły STUiW prowadzone przez IPZ w Warszawie, SZTU prowadzona przez CEDR w Czarnym Borze, SPU prowadzone przez WOTUiW Kraków oraz STU prowadzone przez CORE we wsi Brok. V Pierwszą i najbardziej renomowaną jest STUiW. Dobrą renomę mają też SZTU i SPU. Brockie STU na razie pracuje na swoją renomę. VI Część teoretyczna polega na tym, że student szykuje pracę w której opisuje swoją terapię, którą przeprowadza w dowolnej placówce terapeutycznej bowiem jest od momentu zapisania się terapeutą w trakcie certyfikacji. Odbywa to się pod nadzorem osób uczących w szkole. Z czasem terapeuta bierze też pacjenta współuzależnionego chyba, że chce być instruktorem. Następnie ma egzamin pisemny z wiedzy i obronę pracy. Teoria trwa od roku do półtora zależy od organizacji. Na początku szkolenia ma trening inter i intrapersonalny. W czasie szkolenia osoby które nie nadają się na terapeute z przyczyn osobowościowych lub innych są usuwane. V potem jest staż w placówce leczniczej certyfikowanej przez PARPA (co do KBPN dalej jak wygląda po teorii nie wiem). Po zaliczeniu stażu przez placówkę ma superwizora. Kandydat leczy pacjentów i rozlicza się z tego przed superwizorem, który zleca mu konkretne zadania, które musi przeprowadzić na pacjencie, którego ma do certyfikacji. Gdy wszystko idzie dobrze ma certyfikację. Następnie jest egzamin w Parpie i obrona pracy, którą kandydat napisał opisuje w niej leczenie swojego pacjenta pod okiem superwizora. Po obronie czyli godzinnej odpytce przez komisję PARPy następuje zdanie lub oblanie. Oblewając daną rzecz cofa się owy kandydat i robi jeszcze raz aż zda lub rzuci to w cholerę. Po zdaniu uzyskuje certyfikat i szuka pracy. PARPA daje na to 5 lat potem trzeba przedłużać. A sama teoria to 1-2 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • B P
  • 27.05.2011 17:16

>>> Pragnę jednak dodać, że słuchacze szkół policealnych uzyskują tytuł INSTRUKTORA dRos. uzależnień

może i słuchacz takowy tytuł otrzymuje, lecz nie jest on honorowany w placówkach odwykowych. Instruktorzy szkolą się w ramach pierwszego modułu (KBdsN i PARPA co roku akredytują szkoły, które mogą takowe szkolenie przeprowadzać) i podobnie jak specjaliści winni przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego przed komisją z Krajowego Biura lub PARPA-y.

>>> dodatkowo pogłębiam wiedzę z danego zakresu, czyli uzależnień.

temu nie zaprzeczam przecie, ale niestety poradnie odwykowe nie czekają na słuchaczy tych szkoleń z otwartymi rękami. Ba, co raz częściej aby w ogóle ktoś chciał z Tobą rozmawiać musisz mieć tytuł specjalisty. NFZ jest bezlitosny ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
martittka84
  • martittka84
  • 12.05.2011 14:17

Zgadzam się z powyższym artykułem w związku z kwalifikacjami specjalisty ds. uzależnień. Pragnę jednak dodać, że słuchacze szkół policealnych uzyskują tytuł INSTRUKTORA dRos. uzależnień, nigdy w życiu specjalisty, bo jak powyżej napisałeś/-aś wymogi i z tym się zgodzę.
Niniejszym chciałabym nadmienić, że sama jest słuchaczem szkoły policealnej w tym kierunku, posiadam również studia wyższe z zakresu pracy socjalnej, a dodatkowo pogłębiam wiedzę z danego zakresu, czyli uzależnień.
Różnica między Specjalistą a Instruktorem jest rażąca wręcz, podobne zestawienie można porównać między innymi zawodami np: mgr. farmacji a technik farmacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zdemoralizowana
  • zdemoralizowana
  • 01.12.2010 16:05

A nie można prościej, znaczy się krócej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.