Facebook Google+ Twitter

Zawód z zawodami i ich klasyfikacją?

Kilku utytułowanych uczonych poczuło się dotkniętych zawartością oficjalnej ministerialnej klasyfikacji zawodów i specjalności i wysłało w dniu 2 marca list otwarty do Pani Minister.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Flammarion.jpg / Fot. WIKIMEDIAList podpisało około pięć tysięcy obywateli naszego kraju, równie zbulwersowanych jak uczeni. Cała akcja prowadzona była w internecie, a jej szczegóły można znaleźć na stronie www.cft.edu.pl/protest. Autorzy listu uznali za „skandaliczne umieszczenie na tej liście szeregu profesji nie mających nic wspólnego z cywilizacją XXI wieku, a już na pewno z głoszoną przez Rząd RP ideą tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy”.

Zawód


Na początku warto przyjrzeć się definicji (źródło Wikipedia). Zawód - zbiór zadań (zespół czynności) wyodrębnionych w wyniku społecznego podziału pracy, będących świadczeniami na rzecz innych osób, wykonywanych stale lub z niewielkimi zmianami przez poszczególne osoby i wymagających odpowiednich kwalifikacji (wiedzy i umiejętności), zdobytych w wyniku kształcenia lub praktyki. Wykonywanie zawodu stanowi źródło dochodów.

Które to zawody tak bardzo poruszyły naszych uczonych? Otóż, szczególnie nie przypadły im do gustu: astrolog, wróżbita, bioenergoterapeuta, refleksolog i radiesteta. Tymczasem, oficjalna lista zawodów dostępna na stronie www.praca.gov.pl pełna jest różnych dziwnie brzmiących nazw, w tym innych profesji zdecydowanie nie kojarzących się z wiekiem XXI. Autorzy listu przeszli obojętnie obok: wozaka-zrywkarza, zakonnika, domokrążcy, czyściciela butów, dorożkarza, kościelnego czy też mygłowacza i eguterzysty. A przecież już czterdzieści kilka lat temu człowiek poleciał w kosmos, okiełznał atom, a teraz
potrafi lepiej przepowiadać pogodę i leczyć ludzi. Niektórzy uważają, że nie wypada więc, byśmy pracowali w otoczeniu tak banalnie brzmiących i staroświeckich zawodów.

Polityk


Wielkie zdziwienie budzi we mnie fakt, że uczeni równocześnie nie zaprotestowali przeciwko zawodom o nazwach „polityk” lub „parlamentarzysta”. Przecież większość z nich zawiera w sobie fach astrologa, wróżbity, domokrążcy i jasno lub czarnowidza, razem wziętych. I to często w skali makro. Czy zwykłemu obywatelowi przeszkadza istnienie tak egzotycznych zawodów? Raczej nie. Pięć tysięcy podpisów pod listem, uwzględniając krewnych i znajomych króliczka to kropla w morzu, zaiste szczegół. Uważam, że najbardziej ostro na wszelkie niekonwencjonalne metody podejścia do życia, zdrowia i wiedzy podchodzą właśnie utytułowani uczeni. Tak, jakby nie pamiętali o słynnej maksymie Sokratesa, powtarzanej przez kolejne pokolenia „Scio me nihil sire” „Wiem, że nic nie wiem”. Wiedza ludzka jest ułomna i wciąż niepełna. Szkoda, że ci najbardziej utytułowani starają się metodami administracyjnymi zwalczać myślących inaczej, zamiast podjąć współpracę np. z bioenergoterapeutami.. Nie korzystam z usług astrologa i wróżbity, ale w moim najbliższym otoczeniu doświadczono zbawiennej terapii bioenergoterapeuty i wierzę, że niekonwencjonalne metody mogą pomóc. Przynajmniej warto spróbować.

Precz z nakazami !


Jeżeli istnieje społeczne zapotrzebowanie na określone usługi, świadczone przez przedstawicieli nawet najbardziej dziwacznie i staroświecko brzmiących zawodów to trzeba ten stan rzeczy uszanować. Bardziej wrażliwi uczeni powinni więc przyjąć do wiadomości, że traktowanie społeczeństwa jak stada baranów nie przystaje do XXI wieku i naszej obecności w nowoczesnej Europie. Nawet najlepszy przepis prawny nie czyni ludzi mądrzejszymi, lecz ich własna wiedza, poparta odpowiednim doświadczeniem. Człowiek powinien mieć wolną wolę w zakresie wyboru. Jeżeli chce chodzić do astrologa czy wróżki to niech chodzi, nawet jeżeli wywołuje to wściekłość autorów listu do Pani Minister. Na tym, miedzy innymi polega demokracja.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

2+2=5 jest tak oczywiste, ze nie musi byc wpisane do konstytucji ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.03.2009 02:23

Jakiekolwiek sankcjonowanie czyjejś pracy, przy istnieniu zapotrzebowania na nią, obojętnie czy to w formie koncesji, podatku dochodowego, zus-u, zezwoleń, pozwoleń czy też innych tego typu wynalazków jest możliwe jedynie w państwie bandyckim (czytaj demokracji) w jakim zresztą żyjemy.

Drogi Autorze prawo do chodzenia do dowolnego wytwórcy czy usługodawcy świadczącego nawet najbardziej dziwne usługi czy produkującego najwymyślniejsze dziwolągi nie ma nic wspólnego z demokracją a wręcz jest jej przeciwieństwem gdyż demokracja jest systemem totalitarnym w którym głupia większość (nic dziwnego) narzuca wszystkim (w tym mądrej mniejszości) swoją niczym nie poskromioną wolę. Czego najlepszym przykładem jest możliwość przy posiadaniu odpowiedniej większości możliwość wpisania do konstytucji że 2+2=5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie występują przeciwko bezrobotnym wpisywanym w rubryce "zawód wykonywany".
Widać bezrobotny może być, "robotna" wróżka już nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.