Facebook Google+ Twitter

"Zawsze byłem entuzjastą Unii". Rozmowa z Tadeuszem Zwiefką

Współautorzy: Magdalena Wróbel

"Zawsze byłem entuzjastą Unii i podróżując po Polsce i Europie w dziennikarskich czasach marzyłem, by Polska stała się pełnoprawnym członkiem tej instytucji." - rozmowa z Tadeuszem Zwiefką - kandydatem na europosła i szefem kampanii PO.

Tadeusz Zwiefka / Fot. http://www.tzwiefka.pl/wp-content/uploads/2013/07/NAT_7462.jpgMarta i Magda Wróbel: Przeglądając Pana życiorys, nasuwa się pytanie – czy Pana życiem rządzi przypadek? Najpierw studia prawnicze, praca, jako referent i… niespodziewanie kariera w telewizji. A teraz polityka i to wysokich lotów - czy myślał Pan jeszcze kilka lat temu, że będzie szefem kampanii PO do europarlamentu?
Tadeusz Zwiefka: Na pewno się tego nie spodziewałem. Choć wykonuję rzetelnie moją pracę w Parlamencie Europejskim, to byłem zaskoczony propozycją ze strony Premiera i traktuję ją jako nowe wyzwanie, do którego jestem dobrze przygotowany. A czy moim życiem rządzi przypadek? Może trochę, ale zawsze wierzę, że różne rzeczy przytrafiają się nam w określonym celu i nie unikam nowych wyzwań.

Więc jak właściwie się do Pana zwracać? „Panie redaktorze” czy „Panie pośle”?
Panie Pośle, bo to właśnie tą funkcję od 10 lat sprawuje, choć przyznaję, że nadal wiele osób mówi do mnie Panie Redaktorze.

Jak w ogóle Pan trafił do polityki?
Zawsze byłem blisko polityki, jako korespondent z Sejmu i redaktor programów publicystycznych. Kiedy zapadła decyzja o przystąpieniu Polski do UE, kiedy Polacy w referendum akcesyjnym opowiedzieli się „ZA”, dostałem propozycję od działaczy Platformy Obywatelskiej z mojej rodzinnej Tucholi, by startować w wyborach do PE. Zawsze byłem entuzjastą Unii i podróżując po Polsce i Europie w dziennikarskich czasach marzyłem, by Polska stała się pełnoprawnym członkiem tej instytucji. Chciałem brać w tym udział i dlatego zgodziłem się.

W pierwszych wyborach do europarlamentu, Pan jako jedyny z okręgu Kujawsko-pomorskiego otrzymał mandat. I to – podkreślmy - z doskonałym wynikiem. Jak się to Panu udało? Pamiętajmy, że było to nasze pierwsze głosowanie i nie byliśmy jeszcze świadomi tego, kogo i do czego tak naprawdę wybieramy…
Nie ukrywam, że trochę pomogło mi nazwisko i twarz pana z telewizji. Ale podczas kampanii przejechałem kilka tysięcy kilometrów po naszym regionie, spotykałem się z mieszkańcami, rozmawiałem, tłumaczyłem, po co w ogóle nam ta Unia i jaką rolę spełnia Parlament Europejski. Szczerze mówiąc, robię to do dziś.

Jest pan szefem kampanii PO do Europarlamentu jednak startuje pan dopiero z 3 miejsca? To dobre miejsce?
Pewnie Was zaskoczę, ale nie narzekam. Od 10 lat spotykam się z mieszkańcami Pomorza i Kujaw. Wierzę, że będą mnie wspierać, niezależnie od miejsca na liście. Jest to na pewno duże wyzwanie, szczególnie, od kiedy jestem szefem całej kampanii PO, ale się nie poddaję.

Uważa Pan, że kampania wyborcza PO powinna iść w stronę wizerunkową - stawiania na znane twarze, czy jednak merytoryczną – na mądre osobistości?
Chciałbym, żeby w kampanii do PE było jak najwięcej merytorycznych dyskusji, bo wciąż powinniśmy tłumaczyć i wyjaśniać, co to jest PE i dlaczego te wybory są bardo ważne dla naszych obywateli. By dotrzeć z odpowiednim przekazem należy połączyć oba aspekty – na tym polega akcja Człowiek Europy. Musimy też działać profrekwencyjnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Przepraszam Panów posadzonych o usunięcie komentarza, możliwe,że miałam problem z internetem i nie przekazało.
Pani Lidio, dziękuję za sprawdzenie i przepraszam za małe zamieszanie.
Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zwiefka, co z tradycyjnie wędzonymi wędlinami? https://wybierzpis.org.pl/news/polski-rzad-nie-zrobil-nic-w-sprawie-tradycyjnych-wedlin/

Mamy jeść jakieś sztucznie uzyskiwane, niepodobne do niczego mięcho, wędzone byle jak byle było?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Izabello, sprawdziłam, nie było takiego komentarza. Może nie kliknęła Pani opcji "Wyślij". W każdym razie nikt nie usuwał spod tego tekstu żadnego komentarza. Pozdrawiam :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Wróbel wykonała dobry, interesujący wywiad z kandydatem do lukratywnego stanowiska. Być może nawet pan europarlamentarzysta odpalił kilka ,kilkanaście stów z budżetu kampanii na promocję., bo jeśli by tego nie zrobił to byłby żałosną sknerą . Nie wytykam tego. Bardziej zainteresowany jestem, czy pan europoseł ma coś do powiedzenia w sprawach zasadniczych w polskiej gospodarce . Jedyne to co się dowiedziałem to sprawa nieszczęsnych żarówek.
Czy to naprawdę najważniejsza sprawa , o którą trzeba pytać decydenta ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam już nie będę się ślizgał. Również nie posiadam takiej mocy, aby usunąć komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt nie usunął Pani komentarza, z tego co widać to nigdy go nie było. Być może komentarz poszedł "do moderacji" z której nic nie przechodzi dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A swoją drogą "śliski" pisze się przez "S".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie posiadam takich kompetencji aby usuwać komentarze i to nawet bez pozostawienia śladu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe kto usunął moj wczorajszy komentarz, dwa słowa "Interesujący wywiad" . Wywiad jest niezależnie od poglądów interesujący, choćby dlatego, ze każdy go inaczej odbiera.
Panie Konopka i Panie Kozminski ja żadnych zasad nie naruszyłam... Jest wolność słowa i poglądów... I proszę to uszanować. Bo nie sądzę, ze to Redakcja zrobiła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temu zadać pytanie o Pakiet Klimatyczny z Kioto , niszczący polską gospodarkę i miejsca pracy a nie sportowcom niewiele wiedzącym .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.