Facebook Google+ Twitter

Zazdrość, zawiść i duma... naszych psów

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-09 08:46

Pieskie życie jest trudniejsze, niż się wydaje. Naukowcy odkryli, że zwierzęta te są podatne na masę złożonych, nieprzyjemnych emocji - jak zazdrość, zawiść czy urażona duma.

 / Fot. acek Babicz/POLSKA Kurier LubelskiCzworonogi nienawidzą, kiedy ich właściciele okazują czułość innym stworzeniom, w szczególności drugiemu psu. Bardzo cierpią również wtedy, gdy ich pan bądź pani przyprowadza do domu swojego nowego partnera. Wynika to najprawdopodobniej ze strachu przed odtrąceniem.

- Okazuje się, że psy, a także konie i inne gatunki zwierząt są znacznie bardziej złożone emocjonalnie, niż dotąd sądziliśmy - mówi dr Paul Morris, zoopsycholog z Uniwersytetu w Portsmouth. - Zaobserwowaliśmy u nich proste formy uczuć, które dotychczas przypisywano wyłącznie ssakom naczelnym.

Do niedawna naukowcy uważali, że większość zwierząt nie ma poczucia własnego "ja" koniecznego do przeżywania tzw. emocji wtórnych - takich jak zazdrość, wstyd, empatia czy poczucie winy. Są to znacznie bardziej złożone stany emocjonalne niż uczucia związane z reakcjami instynktownymi - jak złość, pożądanie czy radość.

Testy na psach to najnowsza z serii analiz prowadzonych na różnych gatunkach zwierząt. Dotychczas naukowcy zbadali już krowy, konie, koty i owce, za każdym razem dochodząc do wniosku, że ssaki te są znacznie bardziej świadome samych siebie, niż do tej pory sądzono.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z moich wieloletnich bliskich kontaktów ze zwierzętami domowymi, mogę tylko potwierdzić spostrzeżenia
naukowców.
Ktoś z moich znajomych, posunął się nawet do twierdzenia, że i zwierzęta mają dusze.
Nasi przodkowie i niektóre nurty filozoficzne wyrażają takie poglądy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.