Facebook Google+ Twitter

"Zaznaczcie na mapie i niech martwi się kapitan"

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-01-25 21:55

Większym statkom podchodzącym do Świnoujścia zabraknie przy zanurzeniu przynajmniej 40 cm z powodu rury Nord Stream na dnie. Do takiego dokumentu dotarł "Nasz Dziennik".

Wejście do kanału portowego w Świnoujściu. Po prawej stronie falochronu, według planów ma być budowany gazoport. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Swinoujscie_30.jpg Z dokumentu tego wynika, że Niemcy doskonale wiedzą o tym, że rurociąg będzie w przyszłości ograniczał rozwój polskich portów. Proponują, by trudności z wchodzeniem do portów ograniczyć do minimum należy dokładnie opisać położenie rury na mapach żeglugowych, tak by każdy kapitan statku miał pełną orientację, na jakiej jest pozycji i jaki obrać kurs by przejście nad rurą było najbezpieczniejsze dla jednostki, załogi i przede wszystkim rury. Z zezwolenia tego wynika,że za bezpieczne przemieszczanie się statków (zanurzenie, ładunek, szybkość) odpowiada kapitan jednostki. Poza tym BSH twierdzi, że na tych wodach państwo nie musi gwarantować odpowiednich głębokości. To kapitan jednostki ma w obowiązku reagować na niski poziom wody (przypływ i odpływ), który faktycznie może ewentualnie utrudnić ruch statków. Niemieccy urzędnicy przyznają, że może dochodzić do sytuacji, w których niektóre statki nie będą w stanie przepłynąć nad rurą. Ale to muszą już także brać pod uwagę morskie firmy transportowe

Jeszcze w grudniu Guido Westerwelle vice kanclerz Niemiec upewniał Radosława Sikorskiego, że Niemcy nie pozwolą, by Nord Stream w jakikolwiek sposób blokowała dostęp do polskich portów. Okazuje się, że,przez rurociąg ułożony na dnie Bałtyku większe jednostki nie dopłyną do portu w Szczecinie i Świnoujściu, bo przy zanurzeniu zabraknie im od 40 cm do 2,2 m, by bezkolizyjnie przepłynąć nad rurą. W dokumencie wydanym przez Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Hamburgu potwierdza, że instalacja rury utrudni manewrowanie statkom zawijającym do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Chodzi o jednostki dużych gabarytów i o dużym zanurzeniu Polska żądała położenia rury pod dnem, ale teren przez który ma przechodzić ,podlega decyzji hamburskiego urzędu a Gazprom nie zgodził się na zmianę swoich planów.

Niemiecki Federalny Urząd Żeglugi w Hamburgu wydał pod koniec 2009 roku zezwolenie na budowę rurociągu i nadał mu klauzulę natychmiastowej wykonalności. Inwestycja Nord-Stream ma ruszyć 1 kwietnia. Chociaż budowę gazociągu bałtyckiego można odsuwać w czasie, to jednak jest niemal pewne, że rurociąg powstanie przed 2015 rokiem. Nie będzie za to większej ilości gazu, która miałaby popłynąć nową rurą. - Nie jest to potrzebne, bo prawdziwym celem gazociągu jest osłabienie pozycji tranzytowej Polski i Białorusi - przyznał wpływowy rosyjski analityk, Michaił Korczemkin.

Ministerstwo Infrastruktury, odpowiedzialne za dostęp do portów, od kilku tygodni milczy.

Źródła :
trójmiasto.pl
naszdziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (48):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 28.01.2010 22:18

" Oto nasz wielki sukces: mamy gaz! W zamian anulujemy tylko Rosjanom wielomilionowy dług za tranzyt (za to dostawy będziemy mogli zmniejszyć aż o 15 proc.) i uzależnimy się od naszego hojnego sąsiada na - bagatela - 27 lat." http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Umowa-gazowa-Pawlakowe-zwyciestwo,wid,11900908,wiadomosc.html - w odniesieniu do wcześniejszego wpisu ,pomyliłam się o 10 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.01.2010 19:14

Tadeusz, luzik - nam już wystarczy szarpania się... Niech młodzi zdejmą klapki z oczu i spojrzą w przyszłość, a skoro pod tym względem są krótkowidzami, lub "ślepcami" to już ich problem. Natura słabsze gatunki sama wyeliminuje.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety! Pozostaliśmy osamotnieni na placu boju. Jeszcze tylko dodam, że ten Gazociąg Północny jest tak potrzebny, "jak wrzód na dupie". Jeśli jednak Rosjanie, po raz kolejny podłożyli się Niemcom, to niech sami ponoszą tego konsekwencję. Bo z tego Gazociągu będą mieli "tule zysku, co w pysku". Wszystkie znaki na niebie i ziemi, na to wskazują. Można by jeszcze jedno przysłowie przytoczyć, które mówi: "głupich nie sieją, sami się rodzą". Nie będę jednak go przywoływał, żeby mnie nie oskarżono o uwłaczanie, albo o naruszanie godności naszych wschodnich sąsiadów. Może tym razem straty Rosji nie będą tak duże, jak te po ostatnim traktacie? I tym,oto optymistycznym akcentem ja kończę dyskusję na temat Nord Starem. Widać wyroków losu nie da się uniknąć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2010 23:09

Jak zakończę swoje wojaże powrócę do tematu, śledź daty ukazywania się materiałów podobnych do artykułu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2010 22:15

a to nastepny artykuł na temat długu Rosji w stosunku do Polski http://dziennik.pl/gospodarka/article529935/Polska_umorzy_wielki_dlug_Gazpromu.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2010 22:05

Teraz będzie łatwiej ogarnąć to wszystko :) :):) Dzięki za link :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2010 21:55

To własnie link do tematu o którym pisałam wcześniej http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Jest-porozumienie-z-Rosja-w-sprawie-gazu,wid,11899757,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2010 21:43

Wklejaj linki do stron ułatwi śledzenie tematu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2010 21:39

Własnie przeczytałam ,że jest porozumienie z Rosja na dostawę gazu . To nieoficjalne doniesienia ! Nie wiem tylko czy jest sie z czego cieszyć ... Obawiam się ze ta umowa może być umową o jakiej wspominał Pawlak i to ona miała być sposobem na odzyskanie długu od Rosji Kupując rosyjski gaz z 1% rabatem ma wyrównać zadłużenie, z tym ,żeby tak się stało, musiałaby być podpisana na 37 lat . Sytuacja jednak w Polsce musiała być już nieciekawa jeśli dziś PGNiG zmniejszył dostawy gazu dla zakładów chemicznych Police. Następny w kolejności miał być PKN Orlen - z powodu mrozu i zwiększonego zapotrzebowania oczywiście !

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2010 21:21

Nie ma dymu bez ognia, w końcu nie tylko małe grono zainteresowanych problemem czyta te artykuły :) Tak trzymać ! Jest iskierka, będzie więcej :) Niestety profitów ani Ty, ani Tadeusz - nie będziecie spijać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.