Facebook Google+ Twitter

Zbadaj kleszcza i uniknij boreliozy

Od wielu lat prowadzone są badania mające na celu w jak największym stopniu ograniczyć niebezpieczeństwo zachorowania pacjentów na groźną chorobę boreliozę, która przenoszona jest przez kleszcze.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Paweł Kula /PAPBorelioza jest niezwykle groźną chorobą, ponieważ jeżeli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, stawów czy do zapalenia skóry. Warto podkreślić, że w Polsce prawie 20 proc. kleszczy jest nosicielami groźnej bakterii borelli, która wywołuję boreliozę. Co więcej, każdego roku zaraża się nią ponad 3,5 tys. osób.

Standardowe badanie mające na celu wykrycie bakterii boreliozy można wykonać pacjentowi dopiero kilka tygodni po ukąszeniu, ponieważ tyle czasu potrzebuje bakteria żeby rozwinąć się w organizmie. Od niedawna na polskim rynku wprowadzona została nowatorska metoda pozwalająca na badaniu nie samego pacjenta, ale bezpośrednio kleszcza pod kątem przenoszenia boreliozy. Badania są możliwe w sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka na terenie całego kraju.

Każda osoba może przynieść kleszcza w ciągu 48 godzin od ukąszenia. Aby móc oddać kleszcza do badania, należy po ostrożnym usunięciu go ze skóry zabezpieczyć go w czystym pojemniku. Kleszcz może być przechowywany w temperaturze 4°C (maksymalnie do 48 godzin) lub przez dłuższy okres czasu zamrożony w temperaturze -20°C. Co ciekawe, badanie umożliwia wykrycie bakterii boreliozy tylko z części pajęczaka, ponieważ często zdarza się, że podczas wyjmowania ze skóry ulega on fragmentacji.

Firma diagnostyka wykonuje badanie jedną z metod biologii molekularnej, które pozwala na potwierdzenie obecności materiału genetycznego (DNA) borrelia burgdorferi w ciele kleszcza wyjętego ze skóry pacjenta. Do detekcji borrelii w organizmie kleszcza stosuje się metodę Real Time PCR. Jest to nowoczesna technika, oparta na specyficznej hybrydyzacji, a następnie powielaniu fragmentu materiału genetycznego badanego organizmu.

W przypadku wykrycia bakterii boreliozy w ciele kleszcza, lekarz ma możliwość szybkiego podania antybiotyku w celu zatrzymania ewentualnego rozwoju choroby, co oszczędza nie tylko zdrowie, ale i koszty dla pacjenta. Z drugiej strony jeżeli bakteria nie zostanie wykryta nie potrzebne jest zapobiegawcze leczenie antybiotykowe, które generowałoby niepotrzebne koszty zdrowotne i finansowe.

Źródło: www.cafemed.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.