Facebook Google+ Twitter

Zbadają legalność niepodległości Kosowa

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-08 18:44

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze ustalił porządek obrad, poświęconych badaniu legalności ubiegłorocznej deklaracji niepodległości ogłoszonej przez Kosowo. Obrady odbędą się pierwszego grudnia.

Budynek MTS`u w Hadze, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:International_Court_of_Justice.jpg / Fot. Wikimedia CommonsMiędzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze ustalił porządek obrad zaplanowanych na 1 grudnia tego roku, w celu wydania opinii na temat legalności kosowskiej deklaracji niepodległości w świetle prawa międzynarodowego. Decyzja Trybunału nie będzie wiążąca dla żadnej ze stron. Według harmonogramu obrad, które potrwać mają dziesięć dni, zainteresowane strony (Serbia i Kosowo) będą miały po trzy godziny na przedstawienie swoich argumentów.

Poza zainteresowanymi państwami w sesji weźmie udział 29 innych państw. Według deklaracji Kosowo może liczyć na wsparcie 16 krajów, z kolei pozostała piętnastka (w tym Serbia) próbować będzie podważyć zgodność tej decyzji z prawem. Kosowo może liczyć na poparcie m.in. Jordanii, Chorwacji i Bułgarii, z kolei Serbia posiada wsparcie Rosji, Rumunii, a także Laosu i Burundi.

Trybunał składać się będzie z 15 sędziów, z czego aż ośmiu reprezentować będzie kraje, które uznało Kosowo.

Kosowo, była serbska prowincja, ogłosiło jednostronną deklarację niepodległości 17 lutego 2008 roku. W październiku tego samego roku Serbią wystosowała wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze o wydanie opinii dotyczącej legalności tejże deklaracja w świetle prawa międzynarodowego. Do tej pory Kosowo zostało uznane przez 62 z 192 członków ONZ.

Źródło: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0/213261/%D0%9C%D0%A1%D0%9F+%D0%BE+%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%83+1.+%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BC%D0%B1%D1%80%D0%B0.html, http://www.balkaninsight.com/en/main/news/22733/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.10.2009 19:42

Adam, nie wiem o jakie marsze Ci chodzi, ale podczas kilku wizyt w Serbii miałem okazję spotkać się ze stanowiskiem, jak to określiłeś "miejscowych" Serbów. To normalne, że uważają oni Kosowo za swoje - i całkowicie się z nimi zgadzam, głównie z perspektywy prawa międzynarodowego, bo faktycznie kulturowo mimo wszystko jest ono bardziej "albańskie". Zarówno zwykli mieszkańcy jak i rząd nadal traktują Kosowo jak część Serbii, ale tylko teoretycznie (nadal w serbskim rządzie jest stanowisko ministra ds. Kosowa). Mimo wszystko nie można wydzierać suwerennemu państwu kawałka terytorium bo mniejszość etniczna chce swojego państwa. Jak "chciwi" potrafią być Albańczycy pokazuje obecna sytuacja w Dolinie Preseva - graniczącego z Kosowem, którego mieszkańcy (głównie Albańczycy) zaczynają coraz głośniej podnosić temat autonomii.

P.S. "vise nije i nece biti - nazalost" - w odpowiedzi na Twoje "Kosovo je Srbija" znaczy - już nie jest i nie będzie - niestety :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak ale kawałek terenu to kawałek terenu.

PS Łukasz skoro jesteś taki serbofil to czy byłeś na jakimś serbskim marszu, gdzie miejscowi Serbowie pokazywali, że Kosowo jest dalej częścią Serbii. Nie pamiętam jak dokładnie się te marsze nazywają.

"vise nije i nece biti - nazalost"

Ke? Co to znaczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.10.2009 19:26

Z perspektywy "serbofila" widzę ogromny pozytyw tej sytuacji. Serbia pozbyła się ogromnego albańsko - mafijnego garbu, któy ciążył jej przez lata, ale oczywiście ponażekać trochę trzeba - taka to już "ofiarna" rola Serbów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególnie, że z uznaniem Kosowa uznano też niepodległość Metohiji. :)

Swoją drogą panowie apeluję mnóżmy się by u nas coś takiego się nie stało. Jak Polaków będzie w Polsce dużo to do czegoś takiego nie dojdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uznanie niepodległości Kosowa było błędem i niebezpiecznym precedensem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogę tylko powtórzyć za Adamem: Kosovo je Srbija.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.10.2009 18:58

vise nije i nece biti - nazalost

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kosovo je Srbija.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.