Facebook Google+ Twitter

Zbadano wrak niemieckiego lotniskowca leżący na dnie Bałtyku

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-26 19:38

Wiadomo już, że spoczywająca w okolicach przylądka Rozewie na głębokości 86 metrów jednostka to słynny niemiecki lotniskowiec „Graf Zeppelin”.

Do Gdyni powrócił okręt hydrograficzny polskiej Marynarki Wojennej ORP „Arctowski”, który zbadał wrak. Poznamy wkrótce oficjalne wyniki przeprowadzonych przez niego badań wraku, który przez przypadek odnaleziony został 12 lipca przez pracowników Petrobalticu ponad 40 mil morskich na północ od Rozewia.

Nieoficjalnie wszystko już wiadomo

Według informatora, ORP „Arctowski” na podstawie obrazów z echosondy wielowiązkowej potwierdził już, że spoczywająca w okolicach przylądka Rozewie na głębokości 86 metrów jednostka to słynny niemiecki lotniskowiec „Graf Zeppelin”. Do zbadania znaleziska użyto także podwodnego pojazdu wyposażonego w kamery. Wrak ma 257 metrów długości, około 30 wysokości i szerokości. Jest cały, leży na stępce, dziobem zwrócony w kierunku północno - wschodnim. Na jego burtach i płaskim pokładzie startowym da się jednak zauważyć liczne uszkodzenia, które najprawdopodobniej powstały na skutek prób, które w sierpniu 1947 roku przeprowadzali na nim czerwonoarmiści. Poznaliśmy przybliżoną lokalizację lotniskowca (55 stopni 31 minut N i 18 stopni i 17 minut E).

To musiał być „Graf Zeppelin”

- Spodziewałem się, że ORP „Arctowski” potwierdzi doniesienia o odnalezieniu „Grafa Zeppelina”. Gdy usłyszałem tylko przybliżone wymiary wraku, nabrałem pewności, że musi być to właśnie lotniskowiec. Nic poza nim o podobnych gabarytach nie zatonęło bowiem w Bałtyku - komentuje Sebastian Popek, prezes Bałtyckiego Towarzystwa Wrakowego.
Odnalezienie na dnie Bałtyku „Grafa Zeppelina”jest sporą sensacją i prawdziwą gratką dla miłośników historii, stanowi jednak nie lada problem dla jego odkrywców - spółki Petrobaltic, która na co dzień zajmuje się głównie eksploatacją złóż ropy naftowej. Obecność wraku wyklucza bowiem prowadzenie jakichkolwiek prac w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Maciej Pawlikowski

D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.