Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń. 12. Polish Cup 2017 - Międzynarodowy Turniej Unihokeja

Redakcja
Pierwsze duże sportowe wydarzenie każdego roku w Zbąszyniu to Międzynarodowy Turniej Unihokeja. W dniach 3-5 lutego 2017 r., gościliśmy sześć europejskich drużyn w kategorii mężczyzn U19 z:Czech,Niemiec,Norwegii,Słowacji, Szwajcarii,Polski.

Pierwsze duże sportowe wydarzenie każdego roku w Zbąszyniu to Międzynarodowy Turniej Unihokeja.
Tym razem, w dniach 3-5 lutego 2017r., gościliśmy sześć europejskich drużyn w kategorii mężczyzn U19 z: Czech, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii oraz oczywiście Polski. Turniej odbywał się równolegle w trzech miastach: Nowym Tomyślu, Rakoniewicach i Zbąszyniu. Był to ostatni ważny sprawdzian dla uczestników przed majowymi Mistrzostwami Świata w tej kategorii wiekowej, które odbędą się w Szwecji.

Meczem inauguracyjnym turniej w hali „Zbąszynianka” był pojedynek Polaków z bardzo silną drużyną Szwajcarii.
Niestety reprezentacji Polski nie udało się pokonać faworyzowanych rywali. Mecz zakończył się wynikiem 13:4, który nie oddaje jednak do końca boiskowych wydarzeń. W pierwszych czterdziestu minutach pojedynku Polacy ambitnie walczyli z utytułowanym przeciwnikiem, grali nieźle w obronie, atakowali bramkę rywali starając się odrobić straty bramkowe. Kluczowe dla ostatecznego wyniku okazało się pierwsze sześć minut ostatniej tercji, w których Szwajcarzy czterokrotnie pokonali naszego bramkarza. Mimo wyraźnej straty bramkowej przed końcową syreną Polacy zdobyli jeszcze dwa gole, niestety również rywale trzykrotnie trafiali do naszej bramki, wygrywając zdecydowanie. Po 60 minutach rozegrana została seria rzutów karnych. W tym elemencie to nasza drużyna okazała się lepsza.

Kibice zgromadzeni w "Zbąszyniance", wśród nich wielu rodziców naszych reprezentantów, oraz oglądający transmisję na żywo na stronie internetowej Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji nie mogli z pewnością narzekać na brak emocji. Widzowie mogli zobaczyć wiele ciekawych akcji i zagrań oraz interwencji bramkarskich. Emocji z pewnością nie brakowało. Drużyna z Czech za mocna na reprezentantów Słowacji, tak można skomentować kolejny piątkowy pojedynek 12. Polish Cup.

Czytaj dalej - - - - - - - >

Drugi mecz rozgrywany w "Zbąszyniance" zakończył się wynikiem 1:13.
Słowacy zaskoczyli rywala obejmując prowadzenie 1:0 na początku spotkania ale jak się później okazało było to jedyne trafienie do czeskiej bramki. Na pięć minut przed końcem tercji Czesi uzyskali wyrównanie, a w odstępie kilku minut dołożyli jeszcze dwa trafienia. Dalsza część spotkania to sukcesywne powiększanie przewagi bramkowej nad Słowakami. Na szczęście mimo porażki w meczu każdy zespół miał szansę na zdobycie punktu do tabeli turniejowej ponieważ po końcowej syrenie rozgrywane były rzuty karne. W tej dodatkowej rywalizacji to jednak Słowacja zwyciężyła, strzelając jedną bramkę więcej od rywali.

W przerwach między tercjami czas kibicom umilały niezawodne i wspaniałe zespoły taneczne ze Zbąszynia: Flesh, Rego oraz Chili. Nie brakowało też specjalnie przygotowanych konkursów dla chętnych.

Przedpołudniowy mecz w sobotę, 4 lutego, między drużynami Norwegii i Niemiec zgromadził w hali "Zbąszynianka" wielu kibiców mimo dość wczesnej pory.
Zespoły dostarczyły wielu emocji, a na brak wrażeń nikt nie mógł narzekać. Pierwsi bramkę zdobyli Norwegowie, jednak Niemcy szybko doprowadzili do wyrównania, a po upływie niespełna 2 minut wyszli na prowadzenie. W dalszej części pierwszej tercji zespół ze Skandynawii najpierw doprowadził do remisu, a na trzy minuty przed syreną kończącą pierwszą część meczu wyszedł na jednobramkowe prowadzenie. Drugie dwadzieścia minut pojedynku, mimo wielu sytuacji i ciekawych, szybkich akcji, przyniosło każdemu zespołowi tylko po jednej bramce. Ostatnia tercja zapowiadała się więc dla kibiców bardzo ciekawie. Niemcy doprowadzili do wyrównania i w odstępie paru minut uzyskali przewagę, zdobywając dwie kolejne bramki. Norwegowie zmniejszyli prowadzenie przeciwników trafiając po raz piąty do ich bramki. Jednak ostatnie minuty należały do Niemców, którzy jeszcze trzykrotnie trafili do bramki. Końcowy wynik pojedynku Norwegia - Niemcy 5:9. Na podkreślenie zasługuje fakt, że poza miejscowymi fanami unihokeja, na trybunach „Zbąszynianki” bardzo licznie reprezentowani byli kibice obu grających drużyn, którzy nie szczędzili gardeł dopingując zawodników.

Na trybunach obecni byli oczywiście również uczniowie uczestniczący w tradycyjnie rozgrywanym Konkursie Kibica. W tym meczu rywalizowały grupy z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Nądni i Przyprostyni. W rzutach karnych, lepsi okazali się Norwegowie wygrywając 2:1.

W czwartym meczu 12. Polish Cup, w hali "Zbąszynianka", mogliśmy obejrzeć pojedynek Polaków ze Słowakami. Początek meczu należał do naszych przeciwników, którzy objęli prowadzenie w szóstej minucie. Mimo kilku sytuacji ze strony naszej drużyny, po upływie kolejnych 10 minut to Słowacy zdobyli bramkę podwyższając wynik na 2:0. Przed zakończeniem pierwszej części meczu Polacy zdobyli jednak kontaktową bramkę. W kolejnej tercji nasza drużyna doprowadziła do remisu. Prawdziwe emocje zapanowały na szczelnie wypełnionych trybunach przed końcem drugiej tercji, kiedy Polacy wyszli w końcu na prowadzenie. Wszyscy gorąco dopingowali nasz zespół czekając na zdobycie większej przewagi bramkowej. Korzystny wynik długo utrzymywał się na tablicy.

Na niespełna trzy minuty przed końcem meczu trenerzy Słowaków wzięli czas, a po nim wycofali bramkarza, uzyskując przewagę w polu. Upływające sekundy i szczelna obrona Polskiego zespołu zapowiadały uzyskanie końcowego zwycięstwa. Niestety Słowacy zdobyli bramkę wyrównującą, a po niespełna minucie zdobyli decydującą bramkę, wygrywając ostatecznie 4:3. Rzuty karne przyniosły jeden punkt Polakom, którzy okazali się skuteczniejsi od rywali trzykrotnie pokonując ich bramkarza, a tracąc tylko jedną bramkę.

W niedzielę, 5 lutego, o godzinie 10.00 rozegrany został ostatni mecz 12. Polish Cup. Warto było przyjść do „Zbąszynianki” na najważniejszy pojedynek całego turnieju, mecz pomiędzy drużynami Szwajcarii i Czech.
Kto spędził przedpołudnie w "Zbąszyniance" na pewno nie żałował swojej decyzji. Obydwa zespoły zaprezentowały się licznie zgromadzonym kibicom z jak najlepszej strony. Dzięki temu byliśmy świadkami najciekawszego i najbardziej emocjonującego pojedynku całego turnieju. Drużyny przystępowały do meczu z taką samą liczbą punktów, wygrana oznaczała więc zwycięstwo w całym turnieju. O poziomie meczu świadczy wynik po pierwszych pięciu minutach, Szwajcaria prowadziła 3:1. W dalszej części meczu naszym południowym sąsiadom udawało się wprawdzie zdobywać bramki, jednak Szwajcarzy utrzymywali przewagę pozwalającą kontrolować wydarzenia na boisku. Po bardzo ciekawym, stojącym na wysokim poziomie spotkaniu Szwajcaria pokonała ostatecznie Czechów 9:4. Rzuty karne rozstrzygnęli na swoją korzyść Czesi 3:2 potwierdzając wcześniejszą regułę, że zespół, który przegrywał w regulaminowym czasie, okazywał się lepszy w dodatkowo rozgrywanych rzutach karnych.

Po zakończeniu spotkania tradycyjnie nagrodzono najlepszych zawodników obydwu drużyn, dokonali tego Wiceburmistrz Zbąszynia Marek Orzechowski oraz Dariusz Golczak Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Sportu, Kultury i Pomocy Społecznej. Następnie zespoły, ich sztaby trenerskie oraz sędziowie otrzymali pamiątkowe medale wręczone przez przedstawicieli zbąszyńskiego samorządu, władz związku oraz organizatora imprezy. Formułę kończącą 12. Polish Cup 2017 wypowiedział Sekretarz Polskiego Związku Unihokeja Marcin Rudziński, dziękując władzom i organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie imprezy, uczestnikom życzył powodzenia na tegorocznych mistrzostwach świata.

Po wręczeniu nagród rozstrzygnięty został tradycyjnie rozgrywany podczas turnieju Konkurs Kibica. Tym razem, ze względu na wyrównany poziom uczestników, komisja przyznała dwie równorzędne nagrody. Pierwszą otrzymały grupy kibicujące drużynom Czech i Polski.

Drugą grupy kibicujące reprezentacjom: Niemiec, Norwegii, Słowacji i Szwajcarii. Gratulujemy nagrodzonym i liczymy na Wasz udział w kolejnych edycjach konkursu. Wasza obecność i przygotowany doping był jak zawsze miłym zaskoczeniem dla wszystkich zawodników, szczególnie dla tych pierwszy raz goszczących w Zbąszyniu. O dopingu w ciepłych słowach wyrażali się również kibice wszystkich grających reprezentacji obecni na trybunach.

Słowa podziękowania kierujemy do dyrektorów placówek oświatowych, które wzięły udział w organizowanym konkursie oraz opiekunów grup z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Chrośnicy, Nądni, Przyprostyni oraz Gimnazjum w Zbąszyniu.
Osobne słowa podziękowań należą się naszym zespołom artystycznym, bez których meczowe przerwy nie byłyby tak atrakcyjne dla kibiców. Jak zwykle na wysokości zadania stanęły opiekunki, Regina Gołek, Jolanta Borkowska oraz Dorota Sikucińska, które zadbały o przygotowanie zespołów Rego, Chili i Flesh występujących w trakcie turnieju. O atrakcyjne dla widzów konkursy zadbał Piotr Drozd, które przeprowadzali pod jego kierunkiem wolontariusze z miejscowego liceum i gimnazjum.

Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją "cegiełkę" pomagając w przygotowaniach i sprawnym przeprowadzeniu turnieju. Wasza pomoc i zaangażowanie pozwoliły kolejny raz na organizację wydarzenia, które będzie mile wspominane przez uczestników sześciu europejskich reprezentacji oraz ich kibiców, którzy również odwiedzili Zbąszyń. Nie zapominamy oczywiście o kibicach, którzy wypełniali trybuny na każdym meczu. Cieszymy się, że kolejny raz byliście z uczestnikami turnieju, mamy nadzieję, że będziecie na kolejnych unihokejowych imprezach w Zbąszyniu. Dziękujemy!

Organizatorami 12. Polish Cup 2017 był Polski Związek Unihokeja i Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

Tekst, foto - Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.