Facebook Google+ Twitter

Zbąszyń: Biblioteka wielka przez swoją gościnność

"Biblioteka jest wielka przez swoją gościnność, a nie przez swoje rozmiary" (Rabindranath Tagore) - takie motto przewodniczy zbąszyńskiej książnicy. Ile w nim prawdy? Biblioteka chociaż mała to bardzo gościnna.

Słoneczka z klasy"0"a z wychowawczynią Barbarą Tobys / Fot. Dorota MichalczakZbąszyńska książnica ma już 64 lata.
Księgozbiór rozpoczynał się od niewielkiej ilości książek, w roku powstania biblioteki liczył około 1000 tomów, pochodzących z zakupów oraz w dużej ilości od społeczeństwa. Przy takiej ilości zebranych książek powstała w tamtych latach, bardzo potrzebna miastu placówka.

Jako pierwszy książnicą zarządzał społeczny kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stanisław Przeniczka.

Od 1966 roku zbąszyńska biblioteka mieści się w budynku mieszkalnym, przy ulicy 17 stycznia 1920r. pod numerem 67. Przez lata placówka przeszła wiele zmian organizacyjnych. Obecnie podlega Zbąszyńskiemu Centrum Kultury.
Księgozbiór na koniec 2009 roku, to około 20 000 książek o różnej tematyce.Pani Basia Kostyra opowiada dzieciom o książkach / Fot. Dorota Michalczak

Zbąszyńska książnica prowadzi działalność związaną z gromadzeniem, udostępnianiem i opracowywaniem materiałów oraz prowadzi działalność kulturalno–edukacyjną. Jest instytucją otwartą na współpracę ze społecznością, od przedszkolaka do emeryta. Drzwi biblioteki zawsze są otwarte dla każdego. Można skorzystać nieodpłatnie z książek, prasy oraz internetu.

Działy biblioteczne: dział dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia i czytelnia internetowa(tylko w celu edukacyjnym).

Oferta biblioteki to: informacje o zbiorach, wypożyczanie książek do domu, czytelnia na miejscu, dostęp do internetu, wypożyczanie miedzy biblioteczne, książka na telefon dla niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Biblioteka jest wielka przez swoją gościnność, a nie przez swoje rozmiary" (Rabindranath Tagore)
Znam bardzo dużo małych bibliotek, gościnności i miłej atmosfery nigdy w nich nie brakuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.