Facebook Google+ Twitter

Zbąszyń. "Chleb i sól" - zaproszenie na wystawę Oli Kozioł

25 sierpnia o godzinie 18, w zbąszyńskiej Galerii Baszta, odbędzie się wernisaż wystawy Oli Kozioł pod tytułem - "Chleb i sól". "Chleb i sól są kwintesencją życia. W tradycji i obyczaju polskim zajmują miejsce równorzędne i często występują razem jako ważne atrybuty w wielu różnych zwyczajach i obrzędach".

Aleksandra Kozioł w Zbąszyniu. / Fot. Dorota MichalczakChleb i sól - podstawa pożywienia, a według wierzeń ludowych, znanych w całej Polsce i Europie, zawierają również substancje mające niezwykłe właściwości magiczne, oczyszczające, życiodajne (sól chroni od zepsucia, rozkładu), dobroczynne, ochronne.

"Chleb i sól są kwintesencją życia. W tradycji i obyczaju polskim zajmują miejsce równorzędne i często występują razem jako ważne atrybuty w wielu różnych zwyczajach i obrzędach". (Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce; B.Ogrodowska).

Ola o swojej wystawie


Plakat informacyjny / Fot. Zbąszyńskie Centrum KulturyDo Zbąszynia przyjechała dokładnie rok temu. - Stało się to za namową kolegi, który powiedział, że to serce Regionu Kozła. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, co to znaczy, a że moje nazwisko to Kozioł nie zastanawiałam się wiele.Od tego czasu przyjeżdżam tu coraz częściej. Wynika to z mojej fascynacji ludowością, koźlarską tradycją Zbąszynia oraz otwartością i serdecznością jego mieszkańców - dodaje młoda artystka.

- W Sercu chcę pokazać mój powrót do korzeni, mój "chleb i sól". Wydaje mi się, że każdy potrzebuje znaleźć swój korzeń. Ideałem by było, gdybym zachęciła do jego szukania.

Czytaj więcej --------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.