Facebook Google+ Twitter

Zbąszyń. "Dziękuję – nie palę"

Organizatorem turnieju rozegranego 24 maja 2013 r. był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Gimnazjum w Zbąszyniu. Realizacja programu profilaktyki palenia tytoniu "Znajdź właściwe rozwiązanie" oraz obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu.

Turniej powiatowy - Dziękuję nie palę. / Fot. Dorota MichalczakTurniej powiatowy - Dziękuję nie palę
W piątek 24 maja 2013 r. młodzież gimnazjalna z powiatu nowotomyskiego przystąpiła do turnieju "Dziękuję - nie palę", organizowanego w ramach realizacji programu profilaktyki palenia tytoniu "Znajdź właściwe rozwiązanie" oraz obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu.

Prezentacja transparentu z hasłem promującym modę na niepalenie / Fot. Dorota MichalczakTurniej skierowany był do uczniów klas II szkół gimnazjalnych. Celem turnieju było kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród uczniów szkół gimnazjalnych poprzez pogłębienie wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu dla zdrowia, kształtowanie umiejętności dokonywania świadomych i przemyślanych decyzji oraz wpływania na zachowania prozdrowotne innych osób, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu, przekonanie uczniów o tym, że warto "inwestować" w swoje zdrowie.

Prezentacja transparentu z hasłem promującym modę na niepalenie. / Fot. Dorota MichalczakOrganizatorem turnieju rozegranego w Zbąszyniu był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu, Gimnazjum w Zbąszyniu. Współorganizator: Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Urząd Miejski w Zbąszyniu, Urząd Miejski w Nowym Tomyślu. W turnieju wzięły udział drużyny dwuosobowe ze szkoły: w Nowym Tomyślu, Bukowcu, Wąsowie, Opalenicy, Lwówku, Michorzewie, Chrośnicy, Borui Kościelnej i Zbąszynia.

Rozwązywanie rebusu. / Fot. Dorota MichalczakDla młodych przygotowano kilka zadań promujących metodę na niepalenie z tematyki: składniki dymu tytoniowego i ich działanie na organizm człowieka, skutki palenia tytoniu dla zdrowia, bierne palenie, korzyści z rzucenia palenia tytoniu, rodzaje zachowań (agresywne, uległe, asertywne), zadania zręcznościowe, testy, rebusy. Jednym z zadań było przygotowanie w dowolnym formacie, wzbogaconym elementami graficznymi i zaprezentowanie transparentu z hasłem promującym modę na niepalenie.

Największą wiedzą wykazali się uczniowie Gimnazjum w Zbąszyniu, Borui Kościelnej i Nowym Tomyślu. Organizatorzy ufundowali nagrody rzeczowe dla zwycięzców i uczestników turnieju, które wręczył sekretarz miasta Marek Nyćkowiak.

Po turniejowych zmaganiach uczniowie z opiekunami, organizatorami turnieju, udali się do ogrodów proboszczowskich na wspólny posiłek.
Sponsorzy: Piekarnia i Spiżarnia K. Kucz w Nowym Tomyślu, Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Niby człowiek wie, że palenie szkodzi, a jednak...
A młodzieży i starszym wiekiem palaczom dedykuję słowa Maryli Rodowicz:
Rób co chcesz, mów co chcesz, tylko nie pal!
Całuj, grzesz, baw się, ciesz, tylko nie pal!
Wracaj w deszcz, proszki bierz, tylko nie pal!
Papieros to zguba i tuba tych sił,
co szczują i knują, by Polak źle żył,
oj żył, oj żył, oj żył...
Rób co chcesz, mów co chcesz, tylko nie pal!
Całuj, grzesz, baw się, ciesz, tylko nie pal!
Wracaj w deszcz, proszki bierz, tylko nie pal!
Papieros to zguba i tuba tych sił,
co szczują i knują, by Polak źle żył,
oj żył, oj żył, oj żył...

Pozdrawiam tych wszystkich, którym udało się pozbyć tego nałogu.
Co do mnie: TYLKO TYCH PALACZY CENIĘ, CO PORZUCILI PALENIE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo też zależy od nas, w jaki sposób zwracamy uwagę młodym, i jak ich reakcje odbieramy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anno, jeśli te nastolatki w odpowiedzi na zwróconą uwagę prezentują porażającą agresję, to znaczy, że ich rodzice popełnili poważne błędy wychowawcze. Patrolowanie okolic szkoły tego nie naprawi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niepokojąca jest ilość młodych dziewcząt popalających regularnie. Przechodząc obok pobliskiego gimnazjum widzę często ukryte w krzakach nastolatki wypalające jednego papierosa na zmianę. Dzieje się to na przerwach między lekcjami. Zwrócenie uwagi nic nie pomaga , gdyż agresja nastolatek jest porażająca .Częste kontrole okolic szkoły przez nauczycieli mogłyby w jakimś stopniu zapobiec narastającemu problemowi młodych palaczy. Trzeba tylko dobrej woli. Pogadanki są dobre , ale dotarcie do konkretnego palacza i objęcie go nadzorem przyniesie lepsze rezultaty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bywają wsród gimnazjalistów, cichaczem popalający.
Takie turnieje edukacyjne, to dobra forma uświadamiania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potrzebna inicjatywa ! Brawo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powinnam tam być :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa inicjatywa. Ja już dawno podziękowałam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze, że takie turnieje się organizuje. Brawa dla organizatorów. Popieram

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.