Facebook Google+ Twitter

Zbąszyń i Zbąszynek - kolejne akcje krwiodawstwa

Pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa w Zbąszyniu odbyła się 9 lutego, a 10 lutego w Zbąszynku. Organizatorem akcji są członkowie Klubu SHDK RP "Cenne Krople". Mieszkańcy nigdy nie zawodzą, zawsze bardzo chętnie oddają krew. Tym sposobem udowadniają że chory człowiek jest dla nich bardzo ważny.

Z mojej inicjatywy do Zbąszynia ( Wielkopolska) już szósty rok przyjeżdża ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Natomiast krwiodawcy w Zbąszynku( Ziemia Lubuska),mają krew pobieraną przez ekipę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Zielonej Góry.

Zbąszyń

Ambulans do poboru krwi / Fot. Dorota MichalczakKrwiodawstwo w Zbąszyniu wrosło już w tradycję i potrzebę dzielenia się tak cennym darem jakim jest krew, z chorymi. To wyłącznie z myślą o setkach osób chorych, przebywających na szpitalnych oddziałach, młodzi i starsi mieszkańcy tegoż miasta i najbliższej okolicy, licznie odpowiadają na apele o zbiórce krwi.

Spotykamy się między innymi z nastolatkami, którzy kilka dni wcześniej ukończyli osiemnaście lat, i już podjęli tak ważną decyzję. Krew mogą oddawać wszystkie zdrowe osoby w wielu od 18 do 65 lat. Kobietom zaleca się oddawanie krwi do 60 roku życia. Osoby, które są przyzwyczajone już do oddawania krwi, decyzję o zaprzestaniu oddawania przyjmują bardzo niechętnie. Jak najdłużej chcą dzielić się cząstką, "żywej tkanki życia" z potrzebującymi. Przed zarejestrowaniem się w punkcie poboru krwi, każdy wypełnia ankietę, odpowiadając na zawarte tam pytania. Każdy jest przebadany przez lekarza.Młodzież oczekująca na wejście do krwiobusu / Fot. Dorota Michalczak

9 lutego w Zbąszyniu zebrała się spora grupa młodzieży i starszych, długo przed czasem przyjazdu specjalnego ambulansu do poboru krwi. I chociaż srogi luty, na ulicach pełno śniegu i zimno, to zawsze można na zbąszynian liczyć. Chorzy są dla mich bardzo ważni.

Przez cztery godziny do krwiobusu w Zbąszyniu zgłosiło się ponad 50 dawców. Nie wszyscy jednak zostali przez panią lekarkę Teresę Skowrońską zakwalifikowani do bycia dawcą. Krew oddały 43 osoby. Dominowali mężczyźni. Od każdego dawcy pobrano 450 ml. krwi. Efekt dzisiejszej zbiórki to 19,350 l. tego cennego leku. To są "Cenne Krople" tak my w Zbąszynianie mówimy o krwi.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dają z siebie to co cenne. Krew = życie.
Nic w zamian nie oczekują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiem że to bardzo trudny temat. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus Dorotko:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodzieży nie trzeba namawiać, sami podejmują dezyzje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst, przeczytałem z zainteresowaniem.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Światowy Dzień Chorego. Dwie akcje krwiodawstwa - 40 litrów krwi, w miastach na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.
Wszystko dla chorych... Pomoc!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.