Facebook Google+ Twitter

Zbąszyń. Krew ratuje życie!

Krwiodawstwo w naszym kraju jest bezpłatne i dobrowolne. Do punktu poboru krwi 30 czerwca 2013 r. zgłosiło się 30 osób. Łącznie od 27 dawców zebrano 12150 ml, tego cennego leku. To tylko mała kropelka, którą ofiarowali zbąszynianie.

Jak to jest być krwiodawcą? / Fot. Dorota MichalczakOstatnia niedziela czerwca 2013, dla wielu zbąszynian była dniem oddawana krwi. W godzinach rannych do miasteczka po raz kolejny przyjechała ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Do punktu poboru krwi zgłosiło się 30 osób. Dwudziestu siedmiu dawców badająca lekarka Barbara Światłowska–Górna zakwalifikowała do oddania krwi, trzy osoby zdyskwalifikowała. Łącznie zebrano 12150 ml, tego cennego leku. Do grona potencjalnych dawców szpiku, dołączyły kolejne trzy osoby.

Zbąszyńscy krwiodawcy / Fot. Dorota MichalczakW nadodrzańskim mieście od dziewięciu lat mieszkańcy, wspomagają cząstką siebie osoby przebywające na oddziałach szpitalnych z terenu wielkopolski. Wśród grona dawców spotyka się nieomal stale te same osoby, które doskonale rozumieją sytuację w polskim krwiodawstwie. Krew chętnie oddają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, natomiast coraz rzadziej dzielą się tym czerwonym, cennym płynem pracownicy zakładów. Po oddaniu krwi każdy dawca otrzymał słodycze (czekolady, ciastka, sok) i kubek. Zainteresowani mogą bezpłatnie otrzymać wyniki następujących laboratoryjnych: grupa krwi, morfologia, test kiłowy na obecność antygenu HBs, DNA-HBV przeciwciał anty HCV, RNA HCV, przeciwciał anty HIV, RNA HIV.

 / Fot. Dorota MichalczakOrganizator akcji poboru krwi - Klub SHDK RP „Cenne Krople” zaprosił osoby nie będące dawcami na badanie krwi, określającej jej grupę i wyrobienie krewkarty - w ramach wykonania zadania publicznego. Po dość dużym nagłośnieniu akcji: ogłoszeniach w prasie, telewizji kablowej, ulotkach, plakatach i wielu indywidualnych rozmowach mieszkańcy miasta i gminy zawiedli - żali się prezes klubu. Badaniu poddało się tylko kilka osób, zakładaliśmy że zainteresowanie będzie duże np. kierowców, sportowców, urzędników, na to wskazywały wyniki rozmów przeprowadzonych przed wyznaczonym terminem badania.

Za pośrednictwem klubu można zostać posiadaczem krewkarty
Czytaj więcej: Krewkarta - potwierdzenie posiadanej grupy krwi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Basiu, w ramach zadania publicznego dla mieszkańców miasta i gminy zorganizowano badanie krwi, na określenie jej grupy. Pomysł zrodził się po przeprowadzeniu sondaży, wielu rozmowach z mieszkańcami. Okazuje się że spora grupa ludzi tego nie wie. To coś, co każdy mógł zrobić dla siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym, skąd wzięło się stwierdzenie:",,,zakładaliśmy że zainteresowanie będzie duże np. kierowców, sportowców, urzędników, na to wskazywały wyniki rozmów przeprowadzonych przed wyznaczonym terminem badania."
Kłamali ? a potem nie oddali krwi? -jak im nie jest wstyd !!!!!!!!! Doroto dziękuję za artykuł o postawach Polaków !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niektóre zachowania pojedynczych osób ekipy są zaskakujące, powinni pomóc a starają się utrudnić. Chyba nie rozumieją tego, że przygotowuje się im pracę, a oni mają muchy w nosie. Więcej jest osób miłych, którym zależy na każdej donacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I w ten właśnie sposób skutecznie pracują nad zmniejszeniem liczby osób chętnych do pomocy. Szkoda tylko pracy tych osób, które poświęcają swój wolny czas i starają się pozyskać potencjalnych krwiodawców :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo zgadza się to bardzo mało, ponieważ na organizowane akcje do tego w niedzielę zgłaszało się około 80 osób.
W trakcie rozmów z pracownikami dowiedziałam się że taka sytuacja jest w wielu miejscowościach. Jest w tym też trochę winy samej ekipy. Dzisiaj np. nie pozwolono pomóc osobie z bardzo dużą wadą wzroku, w wypełnieniu kwestionariusza, twierdząc że będzie to krwiodawca niewiarygodny, natomiast pobrana od niego krew może być zutylizowana. Podejrzewam że ten pan już nie przyjdzie oddać krwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

30 osób to rzeczywiście bardzo mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.