Facebook Google+ Twitter

Zbąszyń. Mieszkańcy oddali krew

3 lipca 2011, po raz kolejny mieszkańcy miasta i gminy Zbąszyń, dzielili się tym co dla naszego życia najcenniejsze. To dar krwi, który choremu może ofiarować drugi zdrowy człowiek.

Zbąszyńskie akcje krwiodawstwa cieszą się dużym powodzeniem. Strażacy z Łomnicy, honorowymi dawcami krwi. / Fot. Dorota Michalczak

"Serce ma ten, kto ma je dla innych"


Niedzielny pochmurny i deszczowy poranek nie zachęcał do wyjścia z domu. Jednak wielu zbąszynian i mieszkańców okolicznych wiosek taka pogoda nie odstraszyła. Przyszli do Domu Katolickiego w Zbąszyniu. To lipcowa akcja krwiodawstwa, tam ich skierowała.

Lato jest okresem, kiedy wzrasta ilość wypadków drogowych, i nie ubywa pacjentów na oddziałach szpitalnych. To z myślą o tych osobach młodzież i starsi oddawali krew.Marek Lewandowski - Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. / Fot. Dorota Michalczak Chorzy nie mogą czekać na ten cenny dar, to ten czerwony płyn musi być w zapasie, żeby w każdej chwili mógł być podany potrzebującym.

Do punktu poboru krwi, obsługiwanego przez ekipę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania zgłosiły się 63 osoby.
Kilkunastu z nich, niestety dawcą tej niedzieli nie zostało. Chcąc zostać dawcą musimy być zdrowi. Tak też i wszystkim chcącym oddać krew się wydawało. Po odpowiedzi na zawarte pytania w ankiecie, badaniu morfologii krwi, oraz badaniu lekarskim nie wszyscy mogli zostać dawcami. Na pewno jeśli zastosują się do rad udzielonych przez badającego lekarza Piotra Wasilewicza, do grona dawców niebawem dołączą.

Oddajemy krew z myślą o ludziach przebywających w szpitalach. / Fot. Dorota MichalczakOd zdrowych mieszkańców miasta i gminy Zbąszyń pobrano 51 jednostek krwi, co stanowi ogólną ilości 22 868 ml. Krwiodawcy oddali po 450 ml. krwi pełnej, jednej osobie nie udało się dobrnąć do tej ilości.

Na kolejną akcję krwiodawstwa zapraszają: RCKiK Poznań oraz Klub SHDK RP Cenne Krople 23.09.2011 (piątek) do Zespołu Szkół nr 2 w Zbąszyniu ul. 15 Stycznia.

Kiedyś i my, możemy potrzebować krwi, krew tę będziemy musieli dostać od innego człowieka. Warto o tym pomyśleć zawczasu i nie zwlekać z jej oddaniem. Już, teraz!.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

EK - nie masz żadnego powodu do smutku.
Informacje kto ma zostać dawcą a kto nim nie zostanie na stronach RCKiK.

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARAS1
 • MARAS1
 • 04.07.2011 21:10

Do EK my jesteśmy z jednego Stowarzyszenia HDK RP I NIEROZUMIEM DLACZEGO MAMY PRZEKIEROWYWAĆ TREŚCI Z KLUBU HDK ,CENNE KROPLE, W ZBĄSZYNIU SKORO WYSTĘPUJEMY W IMIENIU TEGO SAMEGO STOWARZYSZENIA NAJPIERW PROSZE ODROBIĆ WZOROWO LEKCJE A POTEM MIEĆ ŻAL CO DO LINKU KTÓRY DOTYCZY NASZEGO STOWARZYSZENIA DO KTÓREGO RAZEM NALEŻYMY...

Komentarz został ukrytyrozwiń
EK
 • EK
 • 04.07.2011 19:35

Przede wszystkim do Gadżeta. Po informacje dla kandydatów na dawców (i nie tylko) zapraszam na stronę SHDK RP: http://www.radashdkrp.pl.tl/Informacje-dla-krwiodawc%F3w.htm
Swoją drogą, troszkę mi smutno, że wśród wskazanych linków zabrakło przekierowania na naszą stronę.
Wszystkiego co najlepsze życzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Gadżeta.
Polecam link tutaj są podane linki do
wszystkich przydatnych informacji:
Jak zostać krwiodawcą
Zostań dawcą
Informacja o chorobach zakaźnych

Komentarz został ukrytyrozwiń
czepialski
 • czepialski
 • 04.07.2011 13:06

Dziękuję Pani Dorocie za wyczerpującą odpowiedź , , o to mi chodziło , teraz będę spokojny ,ze nikomu nic się nie stało. Z uszanowaniem

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARAS1
 • MARAS1
 • 04.07.2011 13:04

kto się czubi ten się lubi myśle że mimo wszystko Pan CZEPIALSKI jest potrzebny i może swoimi komentarzami zrobić dużo dobrego czego mu życze...

Komentarz został ukrytyrozwiń
czepialski
 • czepialski
 • 04.07.2011 12:58

Do MARAS1
Widzę ,ze jesteś Pan adwokatem Pani Doroty , pięknie , tak trzymać , ,życzę jak najlepszych akcji , które są rzeczywiście bardzo potrzebne , nigdy nie napisałem krytycznej uwagi odnośnie celu , i organizacji , bo takich akcji w kraju są tysiące ,Jednak gdyby wszyscy chcieli je opisywać w mediach to zabrakło by papieru i miejsca na dyskach , podziwiam tym bardziej Panią Dorotę, mam dla niej dużo szacunku za to co robi . A Panu życzę więcej poczucia humoru jeżeli nie rozumie Pan moich wpisów . I rzeczywiście , tylko kadzidełko tutaj można wstawiać. Wszystko co troszeczkę krytycznie nawet z humorem to beeeeeeeeee. Z uszanowaniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czepialski nie zamierzam doprowadzać do zawału serca.

Odpowiem krótko. Pani oddająca krew po raz 37 spotkała się z takim przypadkiem po raz pierwszy.
Przyczyną była zbyt gęsta krew, tak się zdarza - nie leci do podłączonego woreczka. Nie ma sensu takiej osoby męczyć, pobór się kończy.
Możemy zadać kolejne pytanie. Co zrobić żeby takie sytuacje nie miały miejsca? Często sobie tego nie uświadamiamy że soki zagęszczają krew i przed jej oddaniem nie powinno się ich pić.

Zaleca się kilka dni przed zgłoszeniem się do punktu krwiodawstwa pić najlepiej czystą, niegazowana wodę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARAS1
 • MARAS1
 • 04.07.2011 12:43

Osoba która nie oddaje honorowo krwi niektórych rzeczy nigdy nie zrozumie ja akurat byłem na tej akcji i zapewniam że wszyscy przeżyli włącznie ze mną co napewno nie cieszy Czepialskiego w oddawaniu krwi liczy się idea i zaaganżowanie a nie odpowiednio zinterpretowanie zdanie z oddawaniem krwi już tak jest że jednym leci lepiej jednym gorzej akurat tak było z tą osobą i dla jej zdrowia dalsze pobieranie zostało przerwane przez personel medyczny Kolega jako stały bywalec forum i internetu powinien sam do tego dojść poprzez sieć i jeszcze jedno tym razem nie na temat myśle że Pani Dorota mi wybaczy jeśli ktoś coś obiecuje a tego nie robi to moim zdaniem nie ma honoru...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gadżet
 • Gadżet
 • 04.07.2011 11:47

Pani Doroto... akcje takie są potrzebne i bardzo dobrze, że Pani o tym napisała i pewnie będzie pisać w przyszłości. Jednakże styl i interpunkcję ma Pani bardzo oryginalną. Akcja kierowała ludźmi? Nadużywa Pani zaimków wskazujących (wiele osób to robi) - ten, tamten, tej... "ten cenny dar, to ten czerwony płyn" - pomijając dziwną konstrukcję zdania. W akapicie o dawcach wiele powtórzeń. Mnie zainteresowało, dlaczego ludzie nie mogą zostać dawcami, jakie są przeciwwskazania, co wyklucza na stałe potencjalnego krwiodawcę z podobnych akcji? I dlaczego jeden z uczestników nie mógł oddać określonej ilości krwi? Pozdrawiam i powodzenia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.