Facebook Google+ Twitter

Zbąszyń: Moja krew - Twoje życie. Kolejna akcja HDK

23 listopada 2010 r. odbyła się kolejna akcja poboru krwi. Wszystko z myślą o chorych i dla chorych, którzy potrzebują naszej pomocy. Na tę krew czeka co dziesiąta osoba przebywająca w szpitalu.

Młodzież i osoby starsze oddają krew. / Fot. Dorota MichalczakOrganizując sześć lat temu w Zbąszyniu pierwszą akcję krwiodawstwa, nie myślałam o tym, że to chwyci i będą następne. Jednak przekonałam się, że los przebywających na oddziałach szpitalnych nie jest naszym mieszkańcom obojętny.

23 listopada 2010 r. w Zespole Szkół nr 1 w Zbąszyniu odbyła się kolejna akcja poboru krwi, dzięki uprzejmości i zaangażowaniu dyrektora tej szkoły - Bogusława Pietusiewicza. W akcji wzięło udział wielu uczniów. Jak zawsze drzwi były otwarte dla wszystkich, nie tylko dla młodzieży.

Zbąszyńskich krwiodawców obsługiwała ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Obsługę lekarską pełniła Anna Zawadzka. Spośród 48 kandydatów, dawcami zostało 38 osób.

Pobrano prawie 17 litrów krwi. Czasem zadaję sobie pytanie, mało to, czy dużo, jednak zważywszy, że jest to niezastąpiony lek i liczy się każda kropla, więc odpowiedź jest jedna – dużo. Podczas akcji HDK odwiedzili nas uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Zapoznali się z zasadami poboru krwi, mogli podpatrywać bezpośrednio pobór, a także uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące organizowanych akcji.

Dla nas ważny jest drugi człowiek. / Fot. Dorota MichalczakNa każdej akcji poboru krwi, tak i dziś, kilka osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku - wypełnili oni oświadczenia woli o wpisaniu ich do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępinowej. Ich krew została pobrana w celu wykonania odpowiednich badań.

Tradycyjnie każdy dawca otrzymał 8 czekolad, ciastka i sok, a także upominek w postaci bransoletki z wygrawerowaną grupą krwi, ufundowaną przez Spółdzielnię Usług Rolniczych w Zbąszyniu. Krwiodawcy doskonale wiedzą, że krew jest bardzo potrzebna i nigdy nie wahają się włączyć do kolejnej akcji.

W okresie tych sześciu lat oddaliśmy ponad 1000 litrów krwi. Możemy z dumą powiedzieć - to duża kropla. Cenna kropla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.11.2010 08:47

Piękna i pożyteczna akcja. Mój starszy wnuk zaczął oddawać krew w tydzień po skończeniu 18 lat a młodszy nie może się doczekać kiedy to będzie mógł zrobić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krwiodawcy to dla was. 22-26 listopada - Dni Honorowego Krwiodawstwalink
:)link
:)link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek M.
  • Jarek M.
  • 24.11.2010 11:09

W Łysej Górze pow. brzeski, nasz klub HDK "KRAKUS" działa od ponad 5 lat i zebrał ok 400l krwi. Cieszy fakt roznącej swiadomości i zaangazowania polaków w akcje oddawania krwi. Krwi jak na razie nie udało się niczym zastapić, potrzeby są duże i może być potrzebna każdemu z nas. pozdrawiam kolegów i koleżanki z Zbąszynia oraz wszystkich krwiodawców..
Jarek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Doroto, to duża ilość, cel jak zawsze szczytny. Pozdrawiam dawców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość
  • Gość
  • 23.11.2010 22:21

Każda akcja ma sens , nawet gdy tylko kropla krwi zostanie pozyskana, akcja , która uczy wrażliwości młodych, nawet gdy tylko jeden krwiodawca zostanie pozyskany, nie traci się nic , zyska się życie.Brawo dla organizatorki za wytrwałość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo szczytny cel taka akcja. Pozdrawiam wszystkich krwiodawców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.