Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9114 miejsce

Zbąszyń. Ruszyła budowa Filharmonii Folkloru Polskiego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, dokonał wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. Będzie to jedyna w Polsce, tego typu placówka.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, dokonał wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Zbąszyniu / Fot. Mateusz BasińskiMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski dokonał wmurowania aktu erekcyjnego budynku Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. Podpisania dokumentu aktu erekcyjnego wraz z ministrem dokonali także burmistrz Zbąszynia – Tomasz Kurasiński, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Jakub Rutnicki, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w Zbąszyniu – Julita Skowrońska, przedstawiciel firmy SKANSKA – Maciej Janda oraz kierownik budowy obiektu – Janusz Pawelec. Poświęcenia budowy dokonał proboszcz Parafii pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu – ks. Zbigniew Piotrowski.

Najważniejsza chwila. / Fot. Mateusz BasińskiWydarzenie, które niewątpliwie wpisze się do historii Zbąszynia, zgromadziło wielu wyjątkowych gości zarówno przedstawicieli władz samorządowych – gościliśmy Starostę Powiatu Nowotomyskiego – Andrzeja Wilkońskiego, burmistrza Zbąszynka - Wiesława Czyczerskiego, burmistrza Trzciela – Jolantę Górną-Bobrowską, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zbąszyniu – Marka Furmana a także radnych gminy Zbąszyń – jak i przedstawicieli instytucji kultury – w uroczystości wzięli udział Wiktor Jędrzejec – Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej, Artur Matejuk – Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, Mirosława Bobrowska, Kazimierz Budzik, Sławomir Pawliński – reprezentujący Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Szczepan Sobczak – Stowarzyszenie Regionu Kozła, Zbigniew Przerembski - muzykolog, Andrzej Niedziałkowski – wieloletni dyrektor i nauczyciel szkoły muzycznej w Zbąszyniu oraz Krystyna Szymko – dyrektor PSM im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu.

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu. / Fot. Dorota MichalczakW uroczystości uczestniczyli także Tomasz Antuszewski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu oraz autor projektu budynku Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu – Jerzy Gurawski. Dla zgromadzonych gości zaśpiewał uczniowski chór wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w Zbąszyniu, podczas tak ważnej uroczystości nie zabrakło także muzyki koźlarskiej, która witała i żegnała ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Czytaj więcej ------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Pani Doroto-wszystko co Pani napisała wyczytałam w artykule,mnie zadziwia w nazwie słowo filharmonia, bo we wszelaki sposób próbuję znaleźć wspólne cechy i dopasować działanie przyszłego kompleksu edukcyjno-artystycznego do filharmonii i nie bardzo mi to wychodzi.Pani się skupia na szkole muzycznej,której rola jest chyba najważniejsza w tym zestawieniu.Do tego dochodzi sala koncertowa taka , jakich jest dużo w różnych miejscowościach przy Domach Kultury.Więc dlaczego filharmonia,jeżeli będzie się tam działo więcej niż tylko koncerty,które są główną domeną filharmonii.Kto wymyślił taką nazwę.Czy Centrum Folkloru Polskiego nie brzmiało by lepiej?lub nazwa podana wcześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dotychczasowa Szkoła Muzyczna została wyburzona, w tym miejscu trwa budowa nowych obiektów. Przez ten rok, nauka odbywać się będzie w lokalu zastępczym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aniu ...
Szkoła Muzyczna I go stopnia z niezależnym wejściem i zespołem sal dydaktycznych i funkcji usługowych.
Sala Koncertowa z zapleczem dla występujących i publiczności – 223 miejsca na widowni, szatnie, foyer, sanitariaty etc.

Całość pod jedną wspólna nazwą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto-mam na myśli dokładnie to co wnosi nazwa przyszłego obiektu.Czy na sali koncertowej z 223 miejscami będą się odbywały koncerty,festiwale folklorystyczne o zakresie ogólnopolskim, czy międzynarodowym.Do takich celów służy filharmonia, jakoś nie słyszałam aby w zakresie działań tej instytucji kulturalnej uczono gry na instrumentach,czy budowy instrumentów. Połączenie szkoły z salą koncertową z powodzeniem mogłoby stworzyć instytucję ale o nazwie bardziej zbliżonej jej funkcji i obszarze działania np."Uniwersytet Folkloru Polskiego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Ania Adamczak Dzisiaj 12:12
Pani Aniu, co dokładnie ma pani na myśli?
Na pewno do szkoły będą uczęszczały dzieci z Regionu Kozła. One też będą uczyły się budowy instrumentów ludowych. Chyba że ktoś z Warszawy, Lublina czy innego rejonu Polski, zechce żeby jego dziecko uczyło się w Zbąszyniu, to na czas nauki będzie musiał wraz z opiekunem w tym mieście zamieszkać.
Będą odbywały się imprezy i możliwość zaprezentowania swojego regionu nie jeden raz będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazwa brzmi dumnie i obiecująco.Mam nadzieję,że w założeniach instytucji jest kultywowanie folkloru z wszystkich regionów Polski nie tylko z "Regionu Kozła".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, to pierwsza i chyba nie tak szybko będzie następna taka instytucja.
Za kilka miesięcy zaproszę na otwarcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem . Wspaniała inwestycja , pierwsza w Polsce . Zbąszyń będzie Stolicą Folkloru . Brawo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Zbąszyń ! Oby w Polsce budowano coraz więcej filharmonii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko, wspaniała wiadomość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.