Facebook Google+ Twitter

Zbąszyń "zbierał" krew. Dlaczego liczba krwiodawców spada?

28 września 2012 r. podczas akcji poboru krwi w Zbąszyniu zarejestrowano 37 osób, jednak nie wszyscy zostali zakwalifikowani do bycia dawcą. Krew pobrano od 28 dawców w ilości 12100 ml. Dlaczego stale brakuje krwiodawców?

Kolejna akcja krwiodawstwa w Zbąszyniu za nami
Michał Prządka z Łomnicy, krew oddaje od 2004 roku. / Fot. Dorota MichalczakZaczyna się dziewiąty rok działalności na rzecz krwiodawstwa w Zbąszyniu. Na przestrzeni 8 lat w nadobrzańskim mieście odbyły się 52 akcje poboru krwi, 7 w Kotowie (pow. Grodziski), 1 w Babimoście (Lubuskie) oraz 10 w Zbąszynku (Lubuskie).

Spotykając się po raz pierwszy ekipą pobierająca krew, we wrześniu 2004 roku,
chyba nikt nie spodziewał się, że potrwa to tak długo i taki będzie odzew naszego społeczeństwa.

Uczennica Zespołu Szkół nr 2, oddająca krew pierwszy raz. / Fot. Dorota MichalczakDlaczego krwiodawców jest mniej?
Pracownicy spotykają się z odmową otrzymania dnia wolnego od pracodawców, chociaż gwarantuje im to ustawa. W szkołach uczy się mniej młodzieży. Może stajemy się obojętni na losy chorych, lub za mało angażują się rodziny potrzebujących krwi?

Porównując dane z ubiegłego roku, z danymi z tego, w Zbąszyniu spadła liczba pobrań krwi prawie o połowę. W pewnym stopniu wpływ na taki stan rzeczy ma również długość oczekiwania dawców w kolejce. Największy napływ ludzi jest w godzinach rannych, gdyż każdy chce zostać jak najszybciej obsłużony i zapomnieć o oddaniu krwi. Niestety... nie jest możliwe przyjęcie 10 czy 20 osób w jednym momencie. Ktoś musi być tym ostatnim.

Czytaj więcej ----->
Zbąszyńscy krwiodawcy / Fot. Dorota Michalczak Podczas akcji poboru krwi. Zbąszyń 28 września 2012r. / Fot. Dorota Michalczak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
Czy to mnie dotyczy?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krwiopijca Dzisiaj 09:01
To marzenie krwiodawców, ale chyba to nigdy nie nastąpi żeby za krew płacili ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krwiopijca
  • Krwiopijca
  • 01.10.2012 09:01

Od dawna jestem zdania ,że za krew powinno się płacić , jak za każdy inny lek . W funduszu zdrowia powinny znaleźć się pieniądze na skup krwi . Skoro jest wielu chętnych oddających krew honorowo tym bardziej będą chętni oddać krew za pieniądze.Biorąc pod uwagę ,ze społeczeństwo jest zubożałe i każdy grosz w domowym gospodarstwie się liczy oddanie krwi może stanowić jakąś pomoc w domowym budżecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 01.10.2012 06:29

Widziałem w sieci zdjęcia papierów jakie trzeba podpisać żeby oddać krew. Jest tam wprost napisane że zezwala się na sprzedaż tej krwi (za pieniądze). Sorry, ale nie będę za czekoladę oddawał krwi (pomimo że wydaje mi się że bym się całkiem nieźle nadawał) żeby ktoś sobie na tym kieszeń forsą napychał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krwiopijca
  • Krwiopijca
  • 30.09.2012 18:08

Bo i krwi coraz mniej w człowieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.