Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyńskie Tańce Łamańce – tradycja we współczesnym ujęciu

Redakcja
Zbąszyńskie Tańce Łamańce – tradycja we współczesnym ujęciu
Zbąszyńskie Tańce Łamańce – tradycja we współczesnym ujęciu Dorota Michalczak
W sobotnie listopadowe popołudnie w ZCK, odbyły się warsztaty taneczne skierowane do dzieci w wieku 6 -12 lat, z terenu miasta i gminy Zbąszyń oraz Regionu Kozła - „Zbąszyńskie Tańce Łamańce” – tradycja we współczesnym ujęciu.

Zbąszyńskie Tańce Łamańce
W sobotnie popołudnie - 16 listopada 2013 r. w Zbąszyńskim Centrum Kultury, odbyły się warsztaty taneczne skierowane do dzieci w wieku 6 -12 lat, z terenu miasta i gminy Zbąszyń oraz Regionu Kozła - „Zbąszyńskie Tańce Łamańce” – tradycja we współczesnym ujęciu.

W projekt zaangażowano dzieci z zespołu tanecznego REGO i Przyprostyńskie Koziołki. Regina Gołek – opiekunka zespołu tanecznego REGO, powitała uczestników warsztatów: przedstawicieli zespołu „Wesele Przyprostyńskie”, Burmistrza Zbąszynia -Tomasza Kurasińskiego, rodziców, dzieci oraz innych przybyłych gości, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Pani Gabriela Kamińska zaprezentowała i opisała strój ludowy damski i męski zespołu Przyprostyńskie Koziołki. Natomiast dzieci z zespołu, wystąpiły w opisanych strojach, pokazały tańce ludowe. Przyprostyński zespół założony przez panią Kamińską, występuje na scenach nie tylko Zbąszynia od 1995 roku. Następnym punktem warsztatów była dość długa rozgrzewka do nauki tańców ludowych, marynarskich oraz szant, poprowadzona przez dziewczęta z zespołu REGO.

Po rozgrzewce i chwili odpoczynku, małe tancerki z wielkim wdziękiem wystąpiły na scenie w układach tanecznych wzorowanych na tańcach marynarskich z XVIII wieku, a następnie zaprezentowały pokaz mody w strojach marynarskich. Kreacje przygotowały same dzieci lub z pomocą rodziców. Modę komentował z właściwą sobie werwą i polotem tato Zuzi – członkini REGO – Waldemar Chwałkowski.

Dla rozbawionych uczestników „ zbąszyńskich tańców łamańców” przygotowano też kilka konkurencji konkursowych o tematyce ludowej i żeglarskiej. Po czym pani Monika Filipowcz – mama wieloletnich tancerek REGO, Michaliny i Julii - nauczyła młodych, podstawowych kroków tańca narodowego – poloneza. Nauka zakończyła się wspólnym odtańczeniem tego tańca.

Czytaj więcej ------->

Kultura i tradycja lokalna musi być przekazywana mieszkańcom miast i wsi w sposób przystępny i atrakcyjny. Stąd też w ramach warsztatów wpleciono tradycje ludowe i żeglarskie gminy Zbąszyń w połączeniu ze współczesnością. Dla dzieci bardzo ważny jest rozwój psychoruchowy, dlatego też taniec w ujęciu warsztatowym jest bardzo dobrą formą aktywności i integracji z rówieśnikami.

– Warsztaty - pokazy mody, konkursy, zabawy, wspólne tańce mają skłonić dzieci do dalszego rozwijania talentów w zespołach tanecznych REGO i Przyprostyńskie Koziołki. To również zachęta aby wstępowały do zespołów. Zwiększona liczba członków zespołów pozwoli na szerszą możliwość promocji i częstszych wyjazdów poza obszar naszego terenu, w celu promocji Regionu Kozła a przede wszystkim gminy Zbąszyń - powiedziały organizatorki imprezy.

Otwarty charakter imprezy przyczynił się do propagowania i promowania naszego regionu, tradycji i zwyczajów, integracji dzieci i ich rodziców. Podczas warsztatów przygotowano dla dzieci poczęstunek, słodycze, napoje. W ramach projektu dla zespołów zakupiono pompony, hula hop, chusteczki. Akcesoria te zostały wykorzystane w tańcu kulminacyjnym na zakończenie pięciogodzinnej zabawy.

Warsztaty prowadzili pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem: pani Regina Gołek, Gabriela Kamińska oraz Monika Filipowicz. W realizację projektu zaangażowało się ZCK, Urząd Miejski w Zbąszyniu, ZTK, Koło Gospodyń Wiejskich w Przyprostyni, Perzynach i Nądni. Projekt w części sfinansowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła.

- Współczesne spojrzenie na dorobek kultury ludowej oraz marynarskiej, tak żywej na terenie gminy Zbąszyń z odpowiednią promocją, ma być zachętą do odwiedzania Regionu Kozła i Zbąszynia przez turystów – na zakończenie warsztatów powiedziała Regina Gołek.
Więcej zdjęć TUTAJ

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto