Facebook Google+ Twitter

Zbieraj odpady komputerowe, dbaj o środowisko

Współautorzy: Marta Wróbel

Akcja zbierania nakrętek od plastikowych butelek, by poddać je recyklingowi, jest dość dobrze znana. Tymczasem mało kto wie, że podobnie można postąpić z pojemnikami po tuszu i tonerami. W dodatku zbierając je, można pomóc potrzebującym.

Takie odpady jak puste cartridge oraz tonery do drukarek komputerowych są bardzo wartościowe, ponieważ nadają się do ponownego użytku.

Wg ustawy z 27 kwietnia 2001 roku, pod pojęciem recyklingu rozumie się "odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii".

W Polsce powstaje coraz więcej firm zajmujących się przerobem właśnie tych produktów.

-Powtórne wykorzystanie zużytych tonerów znacznie ogranicza emisję CO2 i szkodliwych substancji przy produkcji nowych. Dodatkowo wkłady po zużyciu nie trafiają na wysypisko, gdzie dalej zanieczyszczają ziemię i wodę. Oszczędzamy też na tym, ponieważ płacimy za puste wkłady; ludzie otrzymują pieniądze za odpady, które nadają się do przetworzenia lub przekazują je na rzecz akcji charytatywnej - powiedział nam Tomasz Żukowski Prezes Zarządu firmy Ecopartner Sp. z o.o.

- Zbierający nie ponoszą żadnych kosztów. Ich zadaniem jest jedynie (lub aż) zbieranie pustych pojemników i przesłanie nam mailem adresu, z którego paczka (zebrane tusze i tonery) ma zostać odebrana. Należy również podać informację, na jaki numer konta mają zostać przekazane środki - informuje Renata Cichoń z firmy Printeco Sp. z o.o. i dodaje: - To my zlecamy transport i to my w przypadku większych przesyłek (tzn. pow.150 zł) ponosimy całkowity koszt przesyłki, a w przypadku mniejszych odliczamy kwotę za przesyłkę od wartości zebranych tuszy i tonerów.

W takim przypadku zbierający nie jest obciążony kosztami, a im większa liczb produktów, tym więcej środków pieniężnych zostanie przekazanych potrzebującym. To zbierający decydują na jaki cel przekażą pieniądze za zebrane tusze i tonery.

Renata Cichoń podkreśliła również, że zbierający otrzymują potwierdzenie, że dana kwota została przekazana na wskazane przez nich konto.

To tylko dwa przykłady firm oferujących recykling produktów. Polecamy ten sposób dbania o ekologię, bo przy okazji możemy pomóc dzieciom, niepełnosprawnym czy też chorym i podopiecznym hospicjów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.