Facebook Google+ Twitter

Zbigniew Brzeziński został laureatem Nagrody im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego

Profesor Zbigniew Brzeziński, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego za rządów prezydenta Jimmy'ego Cartera, został uhonorowany Nagrodą im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego. Uroczystość odbyła się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

 / Fot. PAP/Maciej KulczyńskiStatuetkę i czek na 10 tysięcy euro Brzeziński otrzymał z rąk prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza i dyrektora Ossolineum, Adolfa Juzwenki za zasługi w tworzeniu suwerennej i demokratycznej Polski.

Brzeziński podkreślił, że każda wizyta w Polsce to dla niego bardzo ważne przeżycie, a do zebranych gości zwrócił się "rodacy". Profesor zaznaczył, że choć ma obce obywatelstwo to jest przecież rodakiem - donosi gazeta wrocławska.

Pytany o to, co radziłby Polsce i Polakom na przyszłość, powiedział: "Być wiernym sobie, przekonanym o słuszności roli Polski w tej części świata, podtrzymywać jak najlepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, wspomagać sąsiadów, nie pamiętać o zawiściach politycznych. Taka jest rola poważnego państwa".

Jan Nowak - Jeziorański przed śmiercią wymienił Brzezińskiego jako jednego z odbiorców tej nagrody. Dlatego właśnie, jak podkreślił Brzeziński, zdecydował się ją przyjąć. Jak zaznaczył, "przyjmuję tę nagrodą od kogoś, kogo niezmiernie szanowałem, podziwiałem i z którym bezpośrednio współpracowałem".

Nagroda, którą otrzymał Brzeziński, ustanowiona została 4 czerwca 2004 roku, przez Jana Nowaka Jeziorańskiego, miasto Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Uniwersytet Wrocławski, a także Kolegium Europy Wschodniej. Wręczana jest osobom bądź instytucjom, których życie, działalność i aktywność przyczyniły się do tworzenia struktur niepodległej Polski.

Brzeziński czek na 10 tysięcy euro przeznaczył na działalność Kolegium Europy Wschodniej, którego założycielem był Jan Nowak - Jeziorański.

Do tej pory wśród laureatów nagrody znaleźli się m.in. Tadeusz Mazowiecki i Vaclav Havl.

Zbigniew Brzeziński jest amerykańskim politologiem polskiego pochodzenia, w latach 1977 - 1981 był doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Jest również Kawalerem Orderu Orła Białego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.